Fórum

zavřít
21.1.22 | václav

Dobrý den, již několikrát jsme našli ve volné přírodě hlívu, vždy však byla větších rozměrů. Jakého staří (nebo podle velikosti plodnic), je ještě hlíva vhodná pro kuchyňské použití? Děkuji. v.

26.1.22 | Odpověď mykologa

Hlíva se sbírá, když má mírně podvinutý nebo plochý klobouk. Nesmí být vyschlá a prošlá mrazem. Velikost plodnic nerozhoduje, protože jejich vývoj záleží na množství živin, které má houba k dispozici.

10.8.21 | Miroslav Terč

Porazil jsem starou třešeň. Mám v úmyslu naočkovat pařez hlívou ústřičnou kolíkovou metodou. Asi metr od pařezu chci vysadit novou třešeň. Nepřejde mi podhoubí do té nové?

18.8.21 | Odpověď mykologa

Hlíva není houba parazitická. Klidně vysaďte stromek vedle pařezu a hlíva jej nemůže poškodit

17.4.21 | Oli

Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Dcera mé kamarádky zapekla do jídla hlívu ústřičnou, ale nevšimla si, že je už asi dva měsíce po datu spotřeby. V obch. domě zalepili nálepku s datumem spotřeby novou nálepkou s novou cenou, slevou atd. Přišli na to až jsme ji dnes hromadně snědli :(( Jídlo bylo dost nahořklé, ale přikládali to za vinu nějaké zelenině. Dcera nám říkala, že se jí zdalo, že hlíva páchne po rozdělání, ale nemá s ní zkušenosti, tak ji přidala do jídla.. a byla ve vaničce už údajně i hnědá voda vespod, takže už asi zahnívala, i dle zapachu, jak pak vaničku vytahli z odpadku a byla udajnu už i nahnědlá ta hlíva (ne bílá plísen). Chtěla bych se poradit, zda se může něco stát, znepokojila mě totiž bolest bricha...zažívací problémy nebo i něco horšího? jo a v jídla měla silný čpící zapach, jak zrající sýr např. tvaružky nebo tak..děkuji moc za radu Posláno Dnes v 0:52

21.4.21 | Odpověď mykologa

Žádný obchodník by neměl dopustit, aby prodával hlívu takovou, jako jste popsala. Měl by být poučen o tom, jak čerstvá hlíva vypadá. Musí mít typickou příjemnou vůni i vzhled, není možné, aby na dně obalu byla hnědá kapalina. Důležité je si všimnou expirační doby produktu. Pokud je štítek přelepen štítkem novým, tak už to na něco ukazuje. Je pochopitelné, že po konzumaci pokrmu z takové hlívy může dojít k alimentárním potížím.

25.10.20 | Vera Zelena

Dobry den, mohu se zeptat, do kdy je hliva ustricna mozna konzumovat? Tvori se na ni bily potah a nevim, jestli to k ni patri nebo je to plisen nebo zapareni. Je to zdravi skodlive? Dekuji Vera

29.10.20 | Odpověď mykologa

Na plodnicích hlívy se někdy vyskytuje bílá plíseň. To je vlastně podhoubí hlívy, které se plodnicích vytváří ve vlhkém prostředí, například pod fólii v miskách. Toto podhoubí není škodlivé. Jenom podezřele vypadá.

29.9.20 | Jiří

Dobrý den, na podzim roku 2019 (říjen) jsem vysadil hlívu do čerstvě pokácených špalků ořechu a zabalil do polootevřených pytlů a nechal v místnosti kolem 10° do jara. Špalky krásně obrostly a mohl jsem hlívu pomalu sklízet. Zakopal jsem v květnu špalky do 50% do půdy a během 14 dnů hlíva úplně uschla a zůstal na špalkách jakoby jen suchý jemně bílý potah až do teď. Chtěl jsem se zeptat, zda je hlíva již mrtvá nebo mám počkat do jara, Děkuji Jirka

1.10.20 | Odpověď mykologa

Pokud byl špalek ideálně obrostlý podhoubím hlívy, potom je vše v pořádku. Na rozdíl od sypkých substrátů hlíva získává živiny ze špalků dřeva pomalu a plodí maximálně na jaře a na podzim pokud je půda vlhká. Z okolní půdy musí získat dostatek vláhy a potom plodí několik let. Ořešák je ideální dřevo. Potom jde o to, jaký druh hlívy jste měl. Pokud to byla skutečně hlíva ústřičná, tak plodí pozdě na podzim a na jaře. Teplomilné hlívy plodí pozdě na jaře a brzy na podzim.

29.6.20 | Jana

Dobry den, cerna mi slama v naockovanem pytli hlivou plicni. Pulka pytle zbelala a druha pulka mi cerna. Nejake rady, co jsem udelala spatne? Delam to poprve: dala jsem slamu do pytle, zalila horkou vodou, druhy den ustrihla rozky pytle a naockovala. Visi mi to jiz mesic pod strechou. Ockovala jsem hlivu plicni (koupene v zahradnictvi). Mam jeste pockat, jestli se ta cerna plisen jeste vytrati? Mam pokracovat v planu a udelat diry to pytle, zda mi nejaka Hliva vyroste? Nejaka rada, co jsem udelala spatne?

30.6.20 | Odpověď mykologa

Černé kolonie vytvářejí na slámě některé agresivní druhy plísní. Hlavní příčinou výskytu této plísně může být nedostatečně tepelně ošetřená sláma před jejím zaočkováním sadbou hlívy. Dále se může jednat o špatnou nevhodně skladovanou slámu, která vyžadovala delší dobu pobytu ve vysokých teplotách. Někdy může být příčinou neúspěchu stará kontaminovaná sadba. V každém případě je nebezpečí, že se černá plíseň může rozšířit do celé dávky slámy.

22.6.20 | Oskar

Zvažuji použít na pěstování hlívy bukové brikety na uzení, které jsou bez jakýchkoliv přísad a pojidel, je to čistá buková hmota. Brikety navlhčím tak, aby se mě rozdrobily na piliny, které potom propařím vřelou vodou, nechám vychladnout, tím se dřevní hmota nasaje vodou. Pytel rožkemnechám vytéct přebytečnou vodu a osadím sadbou vpichovačem .Uzavřu vatovou zátkou a nechám prorůstat. Nemám s tím zkušenosti, ale mohlo by to plodit i dříve než na špalcích a lepší by byla i hygiena, kdy brikety jsou lisovány pod vysokým tlakem a dojde i k zahřátí, ale nikoliv ke spálení celulozy. Jaké jsou naděje tohoto způsobu pěstování? Děkuji za názor.

24.6.20 | Odpověď mykologa

Metodu bych upravil jen v tom smyslu, že po odkapání bych substrát promíchal důkladně se sadbou a přesypal do jiného pytle. Nám se ale osvědčila jiná metoda. Slaměné pelety Granofyt z Chrášťan použijeme místo dřevěných briket. Do 10 l vřelé vody nasypeme 5 kg slaměných pelet. Musí být zachován poměr vřelé vody a pelet. Musí se zachovat pořadí - pelety do vody a ne naopak. Okamžitě po nasypání se musí směs důkladně zamíchat, aby veškeré pelety byly namočeny ve vodě. Druhý den po zchladnutí promícháme namočený substrát se zrnitou sadbou (2-3%). a plníme do sáčků po 4-6 kg. Sáčky na mnoha místech prořízneme, aby se zajistil vzduch pro růst podhoubí.

30.3.20 | Zdeněk

Dobrý den. Zakoupil jsem si naočkované kolíčky hlívy. Bohužel jsem provedl výsadbu brzy. Byl mráz cca - 5, a druhé jsem zapoměl v těchto mrazech venku. Zničila se sadba a nasázená hlíva v těchto podmínkách, nevíte? Za vás čas a odpověď velice děkuji.

31.3.20 | Odpověď mykologa

Bohužel nelze dopředu říci, zda byl substrát (kolíčky) znehodnocen. Krátkodobý mráz by neměl vadit a substrát poškodit. Pokud si chcete být stoprocentně jistý, je vhodné koupit novou sadbu, ale je spíše pravděpodobné, že k poškození nedošlo. Bohužel to dopředu nejde zjistit, to byste zjistil až v případě, že by ze sadby za předpokládaných dalších podmínek, které je nutné dodržet, sadba neprorostla a netvořily by se plodnice.

13.3.20 | Marcela Hrušková

Zdravím a prosím o informaci, zda je možné použít hlívu ústřičnou když v lednici začala trochu plesnivět? Někde jsem četla, že ta její plíseň je léčivá. Děkuji za odpověď! M. Hrušková

13.3.20 | Odpověď mykologa

Pokud v lednici houbu napadne plíseň, rozhodně se (podobně jako u jiných plesnivých potravin) nejedná o ušlechtilou plíseň. U hlívy to není nic neobvyklého vzhledem k tomu, že je nasycena vodou a rychle se rozkládá. Takovou houbu je tedy nutné vyhodit a nekonzumovat.

20.1.20 | vladimir valkoc

Dobrý deň mam na zrezanie par vrba ,topol čo mi rastie pri potoku a chcem sa opýtať že či je vhodna doba na narezanie klatikov,ktore naockujem kolikmi ,zabalim do viec a uskladnim do jari v mierne osvetlenej pivnici pri stalej teplote 22 stupnou ,na jar ich osadim v zahrade ďakujem za odpoveď

12.11.19 | Jansová

Dobrý den, mám zakoupenou hlívu v pytli. Hlíva začala pěkně růst, ale po pár dnech mi pokoj, ve kterém je pytel umístěn, pokryl bílý plak, je úplně všude. Je to normální? A pokud ano jak tomu zamezit? Velice děkuji za odpověď.

15.11.19 | Odpověď mykologa

Pokud substrát není uskladněn za optimální teploty a vlhkosti, tak plodnice vypouští ve větší míře spory (výtrusy) které se vám vyprášili do místnosti. Pěstování např. v bytě v pokojové teplotě není vhodné. Přemístěte hlívu pokud možno do prostředí s nižší teplotou (alespoň ven např. ke zdi baráku)

4.11.19 | Ján Kintler

Dobry den, prosim Vas o radu, je mozné konzumovat hlívu prošlou mrazem? Díky.

6.11.19 | Odpověď mykologa

Hlíva má v sobě látky, díky kterým dokáže růst i v mrazech do cca -5 °C, takže by neměl být problém

29.9.19 | jaroslavagibesova

Dobry den,prosim Vas o radu,zakopali jsme na zahrade zbylou sadbu hlivy zakoupenou v polsku,asi po 3 mesicich nam vyrostly trsy ale jsou o hodne tmavsi nez byla puvodni hliva,muzu tuto hlivu uzivat?Dekuji za odpoved.

30.9.19 | Odpověď mykologa

Hlíva rostoucí ze zakopané sadby dřeva mívá často tmavší pigment. Nemusíte se tedy konzumace obávat.

28.8.19 | Zdeněk Cervenka

Muzu nasadit hlivu do vrby?

9.9.19 | Odpověď mykologa

Ano, vrba je vhodná dřevina na sadbu.

12.8.19 | Vladislav

Dobrý den, naočkoval jsem pařez sadbou hlivy. Vyrostla mi krásná plodnice cca 10cm v průměru. Ale do druhého dne mi ji bohužel sežrali slimáci a následně už další nevyrostla i když jsem každý den poctivě zaléval. Máte někdo zkušenost, jak tomu zabránit. Děkuji,

12.8.19 | Vladislav

Dobrý den, naočkoval jsem pařez sadbou hlivy. Vyrostla mi krásná plodnice cca 10cm v průměru. Ale do druhého dne mi ji bohužel sežrali slimáci a následně už další nevyrostla i když jsem každý den poctivě zaléval. Máte někdo zkušenost, jak tomu zabránit. Děkuji,

9.9.19 | Odpověď mykologa

Na další růst plodnic nemá vliv to, že plodnici sežral slimák. Otázkou samozřejmě je, kolik míst na pařezu, kudy mohou vyrůst další plodnice, máte. Pokud jen jedno, je jasné, že z tohoto místa pravděpodobně nová plodnice nevyroste. Na slimáky jsou různé preparáty, které se sypou třeba kolem špalku. Doporučuji samozřejmě nějaké biopreparáty.

9.9.19 | Odpověď mykologa

Zbarvení hlívy ústřičné může být různé v návaznosti na přirozenou variabilitu, substrát a meteorologické podmínky - od světle šedé po tmavě hnědé nebo může být i šedomodrá. Záměna s nějakým jedovatým druhem je velmi nepravděpodobná. Kmeny se v přírodě nevyskytují, šlechtí se jen pro pěstování v umělých podmínkách.

29.4.19 | Karla

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda se z hlivy konzumují jenom hlavičky nebo houby celé. DĚKUJI

30.4.19 | Odpověď mykologa

 Dobrý den. Určitě doporučuji konzumovat hlívu celou včetně třeně (nohy). Právě třeně obsahují více účinných látek než hlavičky. Jen potřebují trochu delší tepelnou úpravu, jelikož jsou tužší. 

23.4.19 | Katka

Dobrý den chtěla bych se jen zeptat, jak to má hlíva s osvetlením,roste i v tmavým sklepě?nebo má radši světlo...dekuji

24.4.19 | Odpověď mykologa

Dobrý den. Z Vašeho dotazu není jasné, zda pěstujete hlívu na dřevě nebo slámě v pytli. Naočkovaný pytel nepotřebuje světlo. Pokud je již pytel prorostlý, potřebuji již nutně světlo, aby mohla hlíva plodit.

15.4.19 | Ivan

V radách pro pěstování na tomto webu je doslova: "Hlíva ústřičná vytváří plodnice na kmenech stromů, především listnáčů. Můžeme ji s úspěchem pěstovat na špalcích z topolů, osik, ořešáků, jasanů apod." Tady čtu, že je jasan nevhodný, jiné zdroje také uvádějí výskyt i pěstování na jasanech. Tak kde je pravda?

24.4.19 | Odpověď mykologa

 Dobrý den. Jasanové dřevo není opravdu pro pěstování hlívy moc vhodné. Nejvhodnějšími dřevinami jsou buk, bříza, ořešák nebo topol.

1.3.19 | Milan

Dobrý deň. Prosím vás je vhodné jaseňove drevo na pestovanie hlivy?

4.3.19 | Odpověď mykologa

Jasanové dřevo je bohužel pro pěstování hlívy nevhodné. Optimální je buk ořešák, bříza nebo topol.

10.2.19 | Zdenek Knop

Zdravim,pěstuji take hlivu ale věčinou vyroste tak 1cm a pak uschne,muže to byt přelitim?děkuji

18.2.19 | Odpověď mykologa

 Plodnice zasychají z mnoha důvodů, může to být i nesprávná teplota a vlhkost nebo špatný substrát.

2.11.18 | Zdenka Tomková

Dobrý deň,kúpila som hlivu a varila som ju,ale nejako zapáchala čo som ešte u hlivy nezažila.Je to normálne?

28.11.18 | Odpověď mykologa

Pokud hlíva jakýmkoliv způsobem zapáchá, tak to není v pořádku. V tom případě jde o houbu, která již pravděpodobně podléhala uvnitř rozkladu či byla něčím kontaminována.

30.5.18 | Marcela

Dobrý den, jak se správně sklízí hlíva z pytle? Děkuji

17.7.18 | Odpověď mykologa

Hlíva by se měla odříznout nožem v místě, kde vyrůstá z pytle.

28.5.18 | vlasta

Dobrý den,do pařezu,který je v zemi/meruňka/ jsme nakolíčkovali sadbu hlízy a obalili izolepou celý špalek a po14 dnech je pod izolepou bílá plíseň.Ráda bych věděla,kdy izolepu sundat. děkuji

29.5.18 | Odpověď mykologa

Oblepením izolepou jste správně chránili zaočkované místo před vysycháním.Izolepu ale neodstraňujte, jenom ji místy propíchejte, aby se k myceliu dostal vzduch.

25.5.18 | Eva

Může být hlíva alergická, když roste na ořešáku? Jsem alergik na ořechy. Díky Eva

29.5.18 | Odpověď mykologa

Metabolismus houby je úplně jiný než metabolismus ořešáku. Houba si ze dřeva odebírá pouze části látek z rozloženého dřeva a vytváří si své obsahové látky.Nemusíte se ji proto sklizenou z tohoto dřeva obávat.

2.5.18 | Tomáš Nykl

Dobrý den, z toho, co zde čtu je zjevné, že pro "ekologickou likvidaci" velkého pařezu čerstvě poražené borovice nebo jedle se hlíva jaksi nehodí. Fréza by byla podle mého výzkumu moc drahá a tou z půjčovky bych si při nezkušenosti práce s ní způsobil patrně újmu na zdraví. Takže jen dusičnan draselný ... nebo pochopitelně týden kopat ?

29.5.18 | Odpověď mykologa

Máme zkušenost s rozkladem dřeva jehličnanů pomocí houby třepenitka maková. Problém je se sehnáním takové sadby. Další možností je použít sadbu hub václavka nebo kořenovník. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o houby parazitické, proto se jejich použití nedoporučuje.

12.4.18 | iva

dobry den koupila jsem si hlyvu v pytly mam ji stoho pytle vytahnout ven když už tam mam male hlyvy nebo nějaky otvory udělat děkuji

29.5.18 | Odpověď mykologa

Plodnice hlívy by měly vyrůstat z otvorů, které jsou v pytli. Pokud se začnou již malé zárodky tvořit pod folií, potom oporučuji folii kolem těchto zárodků oříznout tak, aby se tyto zárodky nepoškodily.

16.2.18 | Jan

Dobrý den, doma jsem si vypěstovat hlivu z koupeného balíku sena, můžu hlivu usušit a zozdrit a pak užívat.

28.3.18 | Odpověď mykologa

 Dobrý den. Hlívu si můžete samozřejmě usušit, rozdrtit a poté užívat.

27.1.18 | Jan

Bylo by možné pěstovat hlívu na balících sena nebo hoblin, které se prodávají jako krmivo a podestýlka pro králíky?

28.3.18 | Odpověď mykologa

Hobliny pro králíky nejsou pro pěstování hlívy vhodné. Doporučuji si koupit v některém z hobby marketů již připravený substrát, který je naočkovaný podhoubím hlívy a při dodržení podmínek Vám za několik týdnů začne plodit. 

4.11.17 | Kurt Kadleček

Prý lze naočkovat na pařez ovocného stromu a do dvou let se pařez rozpadne . Poradíte mně jak to udělat a kde houbu objednám. Děkuji.

8.11.17 | Odpověď mykologa

V podstatě je pravda, že pomocí mycelia hlívy lze urychlit rozklad pařezu listnatého stromu. Podmínkou je, že pařez je čerstvý a není napaden ostatními dřevokaznými houbami. Dále záleží na velikosti pařezu, který má být rozložen. Většinou je to za 3-4 roky a ještě k tomu získáte plodnice hlívy. Sadbu kolíčkovou zakoupíte v některém z řetěžců (OBI, Hornbach a další). Navrtáte otvory odpovídající průměru kolíčku a kolíčky do děr TĚSNĚ vsunete. Očkování se provádí na jaře, protože podboubí v nízkých teplotách neroste.

31.7.17 | Renata Štěpánková

Dobrý den, všude se píše o blahodárných účincích. Já mám ale opačný problém, Již několikrát po snězení polévky z hlívy mi bylo špatně. Na posledy dokonce obrovské křeče, zvracení a pak asi 3 dny průjem. Čím to může být způsobené. Já už ji tedy jíst nebudu, ale zajímalo by mne to. Děkuji Renata

30.8.17 | Odpověď mykologa

Pokud vyloučíme možnost, že pokrm z hlívy nebyl čerstvý a mohlo tak obsahovat nevhodné mikroorganismy, které způsobily uvedené zdravotní problémy, poltom nelze vyloučit určitý druh alergie zůsobených touto houbou. Stává se to vyjímečně.

20.6.17 | Milan

Dobrý deň mam na zrezanie par vrb čo mi rastie pri potoku a chcem sa opýtať že či je vhodna štiepka z konarov ktorá bude obsahovať aj listie na očkovanie hlivy a či tie listy nebudu vadiť ďakujem za odpoveď

30.8.17 | Odpověď mykologa

Větve je nutno pořezat v době vegetačního klidu bez listů. Listy by jinak prorostly cizími plísněmi. Štěpku pak spařte vřelou vodou. Následující den vodu slijte a naočkujte zrnitou sadbou hlívy a v plastovém pytli nechtě prorůst podhoubím hlívy.

5.6.17 | Fanda

Musel jsem pořezat jeden z ořešáků na zahradě,rád bych se dověděl,zda je možné využít silnější špalky kmene pro pěstování hlívy a s jakou předchozí přípravou,děkuji.

30.8.17 | Odpověď mykologa

Ořešák je pro pěstování hlívy vhodný. Dřevo může být především nevysušené, protože v suchém skladovaném dřevu podhouibí neroste. Navrtejte otvory do špalků 30-40 cm dlouhých a do navrtaných otvorů dejte kolíčkovou sadbu hlívy (Obi, Hornbach). Špalky umístěte ve velhkém místě nebo zabalte do folie a po 3 měsících špalky perorostlé bílým podhoubím zčásti zakopejte do země na stinném a vlhkém místě.

9.5.17 | martin

začly my růst plodnice hlívy ustřičné a zarazil jse u nich rust jsou pořád stejně velké co stím mám dělat?a můžu je mýt v pokoji když větrám aby tam nebylo moc teplo?

24.5.17 | Odpověď mykologa

Z uvedeného vyplývá, že něco je v prostředí pěstebního prostoru špatně. V pokoji bývá obvykle teplota 18-22°C. Mohla by se snížit na 16°C. Hlíva potřebuje k tvorbě plodnic světlo a to v pokoji je. Hlavní problém ale vidím v relativní vlhkosti vzduchu. V pokoji míváme 40-50%. Hlíva ale roste při 80-90% relativní vlhkosti. Problém je také, že když plodnice jednou zaražené růstu, svůj další růst neobnoví. Pokuste se dát blok substrátu do vlhkého prostředí a na substrátu proříznout fólii, z níž by později vyrostly další plodnice.

17.4.17 | Ervin Hartman

Dobrý den, na zimu jsem dal ,naočkovaný balík slámy po dvou snůškách , do sklepa. Na stěnách se vytvořila silná vrstva bílého podhoubí se spoustou mušek, mrtvých i živých, okolo podhoubí. Balík již byl na balkóně a nyní je schovaný vevnitř a vyrazili první trsy ale mušky nezmizeli. Prosím o radu co s nimi a netuším zda houbám neškodí.

19.4.17 | Odpovídá mykolog

Obvykle se sklízí hlíva z bloku slámy ve 2 sklizňových vlnách.Potom se často na substrátu začnou vyvíjet různé plísně a často i mušky. To je Váš případ. Mušky kladou vajíčka, vyvíjející se larvy neškodí pouze na povrchu, ale i uvnitř substrátu. Takže v tomto případě doporučuji substrát zlikvidovat.

10.4.17 | Eva Faltová

Mohu použí čerstvý pařez z jabloně nebo švestky?Jak úspěšný je návod z receptáře - pařez umístěný do bedny se zeminou. Děkuji

11.4.17 | Odpověď mykologa

Čerstvý pařez z obou ovocných stromů můžete pro očkování sadbou hlívy použít. Nerozumím další části otázky - umístění do bedny se zeminou. Nemáte na mysli špalek, protože žádný pařez se nedá umístit do nějaké bedny. Pokud chcete umístit špalek naočkovaný sadbou hlívy přímo do bedny, tak to nejde, protože špalek se po naočkování musí umístit nejdříve ve vlhkém prostředí dokud se neobalí bílou vrstvou podhoubí. Teprve potom můžete umístit prorostlý špalek ven do zahrady.

7.4.17 | terka

pomuže hlíva ustřičná na roztroušenou sklerózu?

11.4.17 | Odpověď mykologa

Při roztroušené skleróze se hlíva nepoužívá.

3.4.17 | Rudolf

Dobrý den, lze prosím uchovat mycelium v mrazáku. Případně by mě zajímalo jak ho lze uchovat. Děkuji

11.4.17 | Odpověď mykologa

Mycelium hub skladujeme nejlépe v teplotě 2-5°C. Teplotu pod nulou ke skladování mycelia nebo sadby se nedoporučuje.

24.3.17 | Bohumil

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli se dá hlíva ustřičná pěstovat na štěpkách a jestli mohu použít štěpky z habru

31.3.17 | Odpověď mykologa

Habrovou štěpku můžete pro pěstování hlívy použít. Podmínkou je, že bude čerstvá a že bude připravována z dřeva káceného v době vegetačního klidu. Štěpku namočtě ve vřelé vodě (málo štěpky a hodně vody, aby se teplota rychle nesnižovala) a následujícího dne štěpku necháte na čistém místě odkapat. Pak ji smícháte se sadbou a naplníte do čistých plastových pytlů. V nich pak proříznete otvory, pytle umístíte v teplote 15-24°C a necháte prorůstat. Plodí při zvýšené vlhkosti ovzduší a v teplotě pod 20°C.

13.3.17 | Mirek

Je možno hlívou naočkovat pařez kaštanu (maďalu)? Poraďte prosím jak na to. Děkuji

20.3.17 | Re: Mirek

Hlíva ústřičná se v přírodě na maďalu často nevyskytuje. Zvažte, zda-li nenaočkujete hlívu na více míst pařezu než bývá obvyklé. Osobní zkušenosti s růstem hlívy na maďalu totiž nemám.

12.2.17 | Pavel

Mám dotaz, poprvé hlívu ústřičnou mám ve sklepě, hlavně v 17st, po tmě, a zkouším půjde-li to! Uvidím!!!

17.2.17 | Odpověď mykologa

Hlívě bude vyhovovat uvedená teplota, dále je nutná zvýšená vlhkost a musíte svítit minimálně 12 hod. denně.

31.1.17 | Lexi

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli má hlíva máčková stejné vlastnosti jako hlíva ustřičná. Mám sadbu a chtěl bych ji pěstovat na kmeni na zahradě, ale slyšel jsem že roste na dřevě špatně. Kolik je na tom pravdy? Děkuji

17.2.17 | Odpověď mykologa

Hlíva máčková roste na odumřelé hmotě rostlin čeledi miříkovitých - v tomto případě je to máčka ladní. Špalky dřeva Vám houba neosídlí. My ji pěstuijeme na propařené slámě či na slaměných peletách. Je však nutno dbát na to, aby byla sláma po tepelném ošetření naočkována sadbou ve sterilním prostředí. Přinejmenším v čistém prostoru.

31.1.17 | Alik

Ještě bych se chtěl zeptat jestli by pro hlívu bylo špatné kdybych ji naočkoval na špalky, a dal do místnosti s pokojovou teplotou. Asi by se rozrůstala rychleji, ale slyšel jsem že tyto houby potřebují v zimě snížení teploty na 6-10°C. Mnohokrát děkuji.

7.2.17 | Odpověď mykologa

Během růstu chce hlíva teplotu vyšší a během plodnosti 12-18°C. Ale jsou i teplomilné druhy, jako je hlíva plicní a ty plodí i při 23-25°C.

30.1.17 | Alik

Dobrý den, zajímalo by mě jaká by byla nejlepší sadba (kolíčková, zrnitá) na naočkování bukových špalků v zimě. Případně kde by ji bylo nejlepší koupit. Špalky jsou čerstvé, a přes zimu by byly ve sklepě, nebo kotelně. Děkuji.

7.2.17 | Odpověď mykologa

Já bych dal na špalky přednost sadbě kolíčkové. Jiné je to s očkováním špalků. V zimě podhoubí poroste pomalu. Potřebuje teplotu od 12-25°C.Doporučujeme sázet v teplejším období roku, nebo nemít ve vlhkém sklepě příliš chladno.

29.1.17 | Miluše

Jakou záruční dobu má hlíva ustřičná po utržení balená prodejná v obchodě?

7.2.17 | Odpověď mykologa

Každý prodejce se řídí dle zákona o potravinách tím, že na obalech uvádí dobu, po kterou mísí být potravina včetně hub zkonzumována.

28.1.17 | Alex

Dobrý den, mohu se zeptat jestli si budou konkurovat dvě různé geneticky odlišné sadby hlívy ústřičné, jako si konkurují houby mezidruhově? Mnohokrát děkuji.

7.2.17 | Odpověď mykologa

Pokud dáte na stejný substrát sadbu odlišných druhů jako je hlíva ústřičná a hlíva plicní, mohly by si vzájemně konkurovat o výživu. Jinak v produkčních pěstírnách se nepěstuje hlíva ústřičná ale její kříženci s teplomilným kmenem z Floridy. Nevidím důvod proč bych riskoval a na stejnou dávku substrátu míchal 2 odlišné sadby.

6.1.17 | Dan Černohorský

Zdravím, pokud koupím štěpku z listnatých dřevin, jak velký problém je její čistota například od listí? Lze místo štěpky použít například hobliny nebo piliny z truhlářské dílny? Při plození hlívy je nezbytná nižší teplota, mám k dispozici podzemní prostor s cca 16 stupni přes zimu a 19 stupni v létě. Není zde však světlo. Máte nějaké doporučení na teplotu (barvu) světla při přisvícení LED žárovkou? Někde v diskusi jsem našel vaše doporučení na intenzitu cca 1000 luxů. Pokud budu osvětlovat plochu cca 0,5m2, pak potřebuju cca 500lm, tj. cca 7W LED žárovku. Osvětlení je lepší trvalé (24 hodin), nebo podobně jako v přírodě vypínat "na noc"? A ještě k vlhkosti. Někde píšete, že je potřeba "větraný", resp. dostatečně velký prostor pro odchod CO2. Jinde zase přikrytí klece s umístěným pytlem fólií k zabránění úniku vlhkosti. Jak z toho ven? Nebo prostě hodit pytel na kovový regál, na spodní patro regálu dát tácy s vodou a hadry a celý regál přikrýt tenkou fólií na malování. Dík za rady.

7.2.17 | Odpověď mykologa

Větve na štěpku se zpracovávají většinou v zimě, ale možná jsou výjimky, protože listy by mohly dělat problémy. Pokud použijete piliny nebo hobliny, smíchejte je v čisté nádobě s vřelou vodou v poměru 1 díl pilin a 2 díly vody a udržujte do příštího dne a pak zaočkujte. LED dioda bílé barvy se nám osvědčila a intenzita osvětlení je závislá na teplotě. V chladu může být dokonce pološero. Vámi uvedeným osvětlením stačí odvětlovat do dobu 12 hod. Vlhčení závisí na tom, jak suchý nebo vlhký sklep máte. V sucém sklepě musíte kropit pravidelně podlahu. Otázka je, zda-li má sklep větrací šachtu nebo okno, aby se vzduch mohl mírně obměňovat. Těsnou místnost jednou za den vyvětrejte otevřenými dveřmi. Krytí těsnou fólií během plození není moc vhodné.

9.12.16 | Michal

Dobry den, rad bych se zeptal jestli je vhodne hlivu vysadit na podzim a jestli ji mohu vysadit do parezu co mi zbyl po skaceni stromu. Mnohokrat dekuji.

13.12.16 | Odpověď mykologa

Hlívu je třeba sázet v době, kdy jsou vyšší teploty, nejlépe v dubnu nebo v květnu. K dotazu na pařez je třeba říci, že se dá očkovat pouze na pařezy čerstvě pokácených listnatých stromů .

6.12.16 | Josef Červený

3. prosince jsem porazil velkou třešeň. Na pařezu o průměru cca 80 cm bych rád pěstoval hlívu. Současná teplota se pohybuje cca -5°C. Lze na tomto pařezu hlívu pěstovat a jaká je nejvhodnější doba pro sadbu, a jak ji aplikovat ?

13.12.16 | Odpověď mykologa

Hlívu na pařez sázejte na jaře. Můžete použít buď kolíčkovou sadbu, kdy stačí vpravit do pařezu minimálně 10 kolíčků. Očkovací místa zalepte voskem a zastíňte. Pokud použijete zrnitou sadbu, pak ji vpravujte buď do bočních zářezů učiněných motorovou pilou, nebo vyřízněte trojúhelník, do rány dejte sadbu a špalíček vraťte na místo a přitlučte hřebíkem.

17.11.16 | Lubik

Dobrý den, mohu použít dřevo z vinohradu na pěstování hlívy? Pařez nebo drcené větve vinné révy. Drť bych mohl případně propařit.

22.11.16 | Odpověď mykologa

Se štěpkou z révy jsou dobré zkušenosti. Podmínkou je, že réva je suchá bez příměsí zeminy nebo ztrouchnivělého dřeva. Nejlépe je do velkého sudu dát štěpku do vřelé vody (v teplé místnosti, aby teplota vody pomaleji klesala) a následující den štěpku nechat odkapat a potom smíchanou se zrnitou sadbou naplnit do PE sáčků. V teplotě 24 °C nechat prorůst.

3.11.16 | Milan Vašák

Dobrý den,úspěšně se mi povedlo někdy v dubnu naočkovat 2 pytle slámy a 2 menší s bukovými pilinami po podzimním řezání dřeva mot.pilou na chalupě.Až do října byly pytle v pokoji panelákového bytu,a při poklesu teplot přesunuty na balkon.Do 2 týdnů nasadily plodnice(i pytle s pilinami) a nyní tedy sklízím.Mám ale obavy,že nadcházející mrazivé noci vše poškodí a plodnice buďto porostou pomalu,nebo vůbec!Poraďte prosím jak postupovat.Přesunout zpět do bytu?kde je kolem 22°C?Budou plodit dále,zůstanou-li na balkóně?Nebo posbírat i malé plodnice a nechat substrát odpočinout a na jaře opět vyvolat plodnost?Děkuji,Milan Vašák P.S. mimo jiné,právě mléčně kvasím asi 5kg Strmělky mlženky a Čirůvky fialové nasbírané minulý týden na chalupě na Valašsku.Letos jsme si tam užili hub jako maku.I Kotrč Němcův a lanýže

21.11.16 | Odpověď mykologa

Hlíva plodí i v teplotě 8-10°C při vysoké vlhkosti. Nízké teploty trvající delší dobu plodnice poškodí. Teploty těsně pod nulou houbám neškodí a mohou se vyvíjet později při zvýšené teplotě. Velkou sklizeň na jaře bych ale neočekával, protože se mohou v substrátu vyskytnout konkurenční houby, které podhoubí hlívy přerostou.

2.11.16 | Martin Balogh

Dobrý den, mohu kmeny, které jsem "zasadil" očkovat i v listopadu? nebo jaké období je nejlepší? Děkuji za odpověď.

21.11.16 | Odpověď mykologa

V případě, že se jedná o špalky listnatého dřeva, můžete je očkovat i v zimě. Jen po naočkování zabalte do několika vrstev fólie a umístěte v teplotě nad 10 °C. Případně je umístěte do velkého sklepa o této teplotě bez balení do fólie.

25.9.16 | Rumlová Marketa

Dobrý den,máme na dvoře už asi čtyři roky pokacený strom ořechu.Kmen je zanechaný v zemi,odřízli jsme ho asi 1,5m nad zemí.Dá se na tomto kmeni pěstovat hliva ústřičná?Děkuji a přeji hezký den.Rumlová

3.10.16 | Re: Rumlová Markéta - odpovídá mykolog

Dřevo ořešáku je velmi vhodné pro pěstování dřevních hub. Problém ale je, že dřevo musí být čerstvé, jinak jej osídlí přirozeně jiné převní houby a hlíva či další houby se neuchytí. Pokud se týká pařezu, záleží na tom, zda-li je živý, nebo úplně vyschlý, protože potom pro nedostatek vody se naočkovaná houba neuchytí. Pokuste se jej bez záruky naočkovat.

24.9.16 | eva prikrylova

dobry den da se hliva ustricna dat do mrazaku dekuji za odpoved

27.9.16 | Re: eva prikrylova - odpovídá mykolog

Ano, hlíva ústřičná se dá dát do mrazáku. Jde to bez ztráty účinných látek. Postupujte tak, že nakrájené houby necháte v osolené vodě 5 minut projít varem. Následně prolijete studenou vodou a dáte do uzavíratelných sáčků nebo sáčky zavařte. Skladujte v mrazáku. Spotřebujte do půl roku.

23.9.16 | Zuzana

Dobrý den, může se v těhotenství užívat hlíva ustřičná v tabletách? Děkuji za odpověd

4.10.16 | Re: Zuzana - odpovídá mykolog

Hlívu ústřičnou můžete v těhotenství užívat bez obav. Co se hub týče, ty také nemají žádné vedlejší účinky.Spíše však doporučujeme kapsle se 100% sušenou hlívou ústřičnou. Tablety totiž obsahují konzervační látky a chemické příměsi, které v době těhotenství určitě neprospívají.

Protože jsou houby hůře stravitelné, konzumujte je v syrovém stavu během těhotenství dostatečně tepelně upravené nakrájené na malé kousky v přiměřeném množství.

19.9.16 | Petr

Poprosil bych o presneny navod pestovani Hlivy ustricne na slamnenych peletach. Ma nekdo zkusenosti? Skoda ze se zde neda vyhledavat (vzkaz pro admina)

20.9.16 | Re: Petr - odpovídá mykolog

Postup pěstování hlívy na slaměných peletách firmy ATEA s.r.o., která vyrábí pelety z kvalitní slámy. K pěstování použijeme 3-5 litrový mikroténový sáček. Do něj nalijeme 2 litry vřelé vody a do vody nasypeme 1 kg slaměných pelet. K práci použijeme ochranné rukavice, abychom se neopařili a hned po zalití pelet vodou obsah sáčku zvenčí prohněteme a těsně uzavřeme úvazkem. Na druhý den, kdy substrát zchladnul, prořízneme 4 menší otvory v sáčku a do nich zasuneme kolíčkovou sadbu. Sadba prorůstá v optimální teplotě 3-4 týdny. Prorostlý sáček necháme odplodit ve světlé vlhké místnosti nebo jej zavěsíme do stinné koruny stromů aby byl chráněn před slimáky. Místo slaměných pelet můžeme s výhodou použít pelety nebo brikety z listnatého dřeva ale na ně narazíme jen velmi zřídka. Tato metoda je ve vývoji a během krátké doby nám nabídne k pěstování řadu dalších pěstovaných hub.

6.8.16 | Eva Taclíková

Lze na očkovat pařez tůje?Děkuji za odpověď

12.8.16 | Re: Eva Taclíková - odpovídá mykolog

Většina jedlých hub roste výhradně na dřevu listnatých stromů. Tůje patří mezi jehličňany obsahující mnoho silic a je pro růst hlívy nevhodná. Jedlé houby s výjimkou václavky na jehličňanovém dřevu nerostou. A václavka se obtížně na dřevu roztrůstá a jako parazitická houba není vůbec k očkování vhodná.

13.7.16 | Jan Sláma

Dobrý den, rád bych naočkoval stojící slivoň hlívou ústřičnou. Odřezal jsem celou korunu a ponechal jenom kmen. Slivoň stojí v polostínu. Díky za odpověď, jsem s pozdravem Jan Sláma

15.7.16 | Re: Jan Sláma - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná není houba parazitická, rostoucí na dřevu čerstvě poražených stromů nebo na pařezech čerstvě poražených listnatých stromů. Zdravý strom by měl této houbě odolat.,. Můžete se pokusit, ale je otázka, jestli to vydrží slivoň nebo hlíva. Pokusům zdar :-)

6.7.16 | Věra Štěpánková

dobrý den. přítel zakoupil hlívu v pytli začala nám krásně rust jenže když na ní ted koukám příjde mi že je taková vyschlá i pytel i samotná houba .... mužu do pytle nalít vodu nebo je potřeba nějaká specialní zalivka? předem děkuji za odpověd

12.7.16 | Re: Věra Štěpánková - odpovídá mykolog

Hlívu je třeba pěstovat ve velkých prostorách. Pokud je houba v suchu, potom nasazené plodnice, které jsou zpočátku na suché prostředí citlivé, snadno zaschnou. Do pytle vodu lít nemá cenu. Spíš přeneste celý pytel či blok substrátu do vlhkého a osvětleného prostoru s teplotou do 18 °C a v pytli prořízněte několik otvor z nich by další plodnice mohly vyrůst.

29.6.16 | Jirka Záhorský

Vzal jsem dva špalky břízy asi 50cm vysoké a 25cm průměr , byli čerstvé, ale ležely zhruba měsíc v trávě. Navrtal do nich po obvodu díry. Do těch jsem zatloukl očkovací kolíčky a ty jsem zall voskem. Špalky jsem dal do igelitových pytlů do prádelny kde je teplota 20-25 stupňů.V jednom pytli jsem prořízl malý otvor, ale stejně jsem asi po 3 týdnech pytle na hodinu rozvázal aby se vyměnil vzduch. Na špalcích se objevila zelená plíseň a jinak nic. Děkuji, pěkný den.

5.7.16 | Re: Jirka Záhorský - odpovídá mykolog

Pokud jste použil čerstvé dřevo pokácené v době vegetačního klidu, učinil to, co jste popsal včetně zavokování otvorů se sadbou, potom není třeba mít obavu ze zelené plísně. Špalky dejte pod proudící vodu a kartáčem ji zbavte zelené plísně. Do otvorů se plíseň nedostala a a hlíva prorostla do dřeva.

28.6.16 | Re: Jirka Záhorský - odpovídá mykolog
Dobrý den. Abych Vám mohl kvalitně odpovědět, musím znát metodu tří kroků. Popište prosím podrobně způsob očkování dřeva sadbou, abych mohl doporučit správný postup. Děkuji
23.6.16 | Alexandra

Dobrý den, s manželem jsme se rozhodli pro pěstování hlívy ústřičné. Zakoupili jsme "naočkované kolíčky", které jsme umístili do špalku a čekáme na první úspěchy :-) Chtěla jsem se zeptat, zda se dá např. příští rok nějak "přeočkovat" další špalky, abychom pokaždé nemuseli kupovat novou sadbu. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Alexandra

24.6.16 | Re: Alexandra - odpovíd mykolog

Takováto možnost se nenabízí. Kolíček je po roce rozložen myceliem hlívy a je vrostlý do dřeva špalku. Navíc zbytky kolíčku již bývají napadeny četnými plísněmi. Takže nezbývá než zakoupit čerstvou sadbu.

19.6.16 | Petr Kunc

Dobrý den. Zakoupili jsme si substrát hlívy ústřičné. Po tom, co začala růst, jsme na 3 týdny odjeli na služební cestu. Když jsme se vrátili domů, hlíva byla narostlá a všude v bytě byl bílý povlak. Je to v nějakém směru nebezpečné? Děkuji za odpověď. Zdraví Petr

22.6.16 | Re: Petr Kunc - odpovídá mykolog

Zmíněný bílý povlak jsou spóry, které se vyprášily ze zralých plodnic. Spóry mohou ve větším množtví po vdechnutí způsobit u citlivých osob alergii projevující se stejnými příznaky jako při nachlazení (kašel, bolesti hlavy a v krku, rýma), které však rychle odezní. V případě jednorázového vyprášení spor se tyto otřou a uvedené nebezpečí nehrozí.

10.5.16 | Marie

Dobrý den, koupila jsem sadbu Hlívy teď na začátku května.Když ji naočkuji, dám špalek do igelitového pytle, na 2 až 3 měsíce, pak mi není jasné, jestli potom špalek zasadit do zahrady, nebo dát do sklepa. Děkuji za radu.

12.5.16 | Re: Marie - odpovídá mykolog

Jakmile celý naočkovaný špalek je porostlý bílým myceliem houby, potom jej vyjmeme z pytle a vsadíme 2/3 do půdy někde ve stínu v zahradě. Hlíva potřebuje k tvorbě plodnic vodu a tu čerpá z půdy. Proto musí být půda kolem špalku přiměřeně vlhká. Ve sklepě položený špalek vhodné podmínky k tvorbě plodnic mít nebude.

7.5.16 | Jan
Dobry den, je mozne pestovat hlivu i na starsim dreve (olse, vrba), ktere neni zcela vyschle, protoze lezelo cca rok v potoce, avsak ma svou puvodni pevnost a strukturu? Jake problemy muzou zpusobit propadne jine"konkurencni" druhy hub a plisni, kterym muze byt drevo napadene?Dekuji.J.
9.5.16 | Re: Jan - odpovídá mykolog

Starší dřevo je velmi rychle postupně osídleno jinými houbami. Pobyt ve vodě takovému dřevu určitě neprospívá. Já bych se jej bál očkovat hlívou, protože na něm narostou plodnice zejména chorošovitých druhů hub, které podhoubí hlívy omezí v dalším rozvoji.

30.4.16 | pavel
Zdravím, je možné pěstovat hlívu na kmeni stříbrného smrku poraženého v listopadu? Děkuji za odpověď.
7.5.16 | Re: pavel - odpovídá mykolog

Hlíva roste v přírodě a hlavně na dřevu listnatých stromů. Jehličnaté dřevo obsahuje pryskyřice a není tedy pro pěstování hlívy vhodné.

19.4.16 | dmb77
Zdravim, je mozne pestovat hlivu ve sklepe bez pristupu svetla? Kolik svetla hliva vlastne potrebuje? Nestacilo by umele led osvetleni?
20.4.16 | Re: dmb77 - odpovídá mykolog

Hlíva k tvorbě plodnic světlo vyžaduje a to v závislosti na teplotě prostředí, ve kterém ji pěstujeme. V teplotě 8-12°C stačí šero. V teplotě do 20°C pak vyžaduje intenzitu osvětlení zvýšenou (až 1000 luxů). LED osvětlení se v pěstírnách hlívy dnes běžně používá.

23.3.16 | Petr
Dobrý den, mám naočkovaná polena hlívou ve sklepě, kolik stupňů má být, abych polena přemístil ven ? Dá se hlíva zaměnit za pařezník venku v přírodě ? Děkuji-
25.3.16 | Re: Petr - odpovídá mykolog

Mycelium hlívy roste v teplotě od 8 do 25°C. Stejně jako teplota je ale důležitá vlhkost prostředí. Obě houby jsou si dost podobné na první pohled. Pařezník na rozdíl od hlívy má ale mírně šupinatý a nažloutlý třeň a navíc chuť houby je mírně nahořklá. Hlíva má třeň bílý a hladký a chuť plodnice je výrazně houbová.

22.3.16 | Mirek
Přispěju taky trochou do mlýna :-) koupil jsem v obchodě hlívu. Vzal jsem proložky na vejce. Na jednu půlku natrhal hlívu a druhou jsem to překlopil. Zapomněl jsem... ty proložky pošlapat na zemi aby nebyly tak hluboké. Potom jsem proložky opatrně namočil, ne přemočil. Nemusí z toho téct voda. Přeložené půlky jsem vložil do igelitového sáčku, kraj přehl a dal na okno, aby na to svítilo sluníčko. Za č dny už se tvořilo podhoubí, za 14 dní bylo podhoubí na celé ploše. Měl jsem nachystané bukové špalky. Motorovou pilou jsem nadělal drážky a do nich jsem natlačil podhoubí i s tím papírem s proložek na vejce ve kterém se podhoubí vytvořilo. Přes léto a podzim jsem jen oddělal igelitový pytel, který byl nasazený na špalku a řádně všechno kropil konvou. V okolí špalku mám 10cm vytvořený kanálek, kde liju vodu. Jak je všechno řádně namočené, nasadím zpět ten černý igelitový pytel. Začali mrazíky a začali se objevovat první kuličky. Sklízel jsem za celou zimu 3x. Nesmíte nechat špalek vyschnout !! Tak nech se daří. Máme nasušenou hlívu ve 4 litrové sklence a taková polévka s hlívou, místo drštěk, je super. Nech se Vám daří. Letos budu přidávat další tři špalky. Umístěte hlavně tam, kde je celý den stín !!
19.3.16 | Zdeněk
Je možné naočkovat hlívu i do živého stromu? A co se stane, když vynechám všechny ty igelitový zábaly a nechám přírodu, ať si poradí sama?
20.3.16 | Re: Zdeněk - odpovídá mykolog

HLÍVA NENÍ PARAZITICKÝ DRUH A NANEJVÝŠ NAPADÁ OSLABENÉ STROMY, PROTO BYCH OČKOVAT ŽIVÝ STROM HLÍVOU NEDOPORUČOVAL. Obalení naočkovaného špalku fólií chrání naočkovaná místa a konečně i dřevo před vysycháním. Pokud to neučiníte, potom sadba a mycelum vyschne a dál neporoste.

16.3.16 | Katel Matocha
Zdravím,potřebuji vědět kde koupím sadbu..
17.3.16 | Re: Karel Matocha - odpovídá mykolog

Kolíčkovou sadbu vede OBI, Hornbach a další Gartencentra. Zrnitou sadbu mají specializované zahrádkářské prodejny.

9.3.16 | jaroslav krupicka
Dobry den, rad bych se zeptal, zda je mozne, pestovat hlivu na odvetvenem kminku hrusne, ktera je vsak stale v zemi. Dekuji
10.3.16 | Re: jaroslav krupicka - odpovídá mykolog

Na odvětveném kmínku hrušně hlívu pěstovat můžete ale pod podmínkou, že dřevo je čerstvé. Očkovat hlívu na kmínek suchého stromu nebo stromu, který byl odvětven před delší dobou znamená, že je za prvé dřevo suché a není voda pro růst houby a za druhé bude dřevo již napadeno přirozeně dalšími dřevokaznými houbami. Očkujeme do vyvrtaných otvorů špalíčkovou či pilinovou sadbou a otvory utěsníme voskem nebo obtočíme pevně plastovou páskou, abychom zabránili vysychání.

28.2.16 | Nataša Tonková ml.
Dobrý den ,přítel užívá lithium a kventiax prolong na maniodeprese ,po těchto lécích má zvýšené jaterní testy, cholesterol a štítnou žlázu .Myslíte že by mohl užívat hlívu k těmto lékům? Já ji sama užívám na hepatitidu b s vysokou virémií ,ale zatím uvidím jak mi dopadnou výsledky testů jdu až 8.3. na odběry .Díky a naschle
8.3.16 | Re: Nataša Tonková ml. - odpovídá mykolog

 Dobrý den. Váš přítel může hlívu ústřičnou určitě užívat. Přejeme Vám pevné zdraví a pěkný den.

8.2.16 | Lenka Stehlíková
Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující - hlívu ústřičnou k přímé konzumaci kupuji v běžných obchodech, poměrně často se mi ale stane, že na třenech houby je bílá "chlupatá" plíseň. Jde o závadu nebo normální jev? Na klasických lesních houbách by mi bylo jasné, že jde o závadu, ale s hlívou nemám zatím rozsáhlé zkušenosti a vzhledem k tomu, že se mi to stalo ve dvou případech ze tří zakoupení, tak trochu váhám ... Děkuji za radu a přeji hezký den!
9.2.16 | Re: Lenka STehlíková - odpovídá mykolog

Dobrý den Lenko.  Hlíva je odolná proti napadení plísněmi. Bílá plíseň na povrchu plodnic hlívy je vlastně její podhoubí, které narůstá na povrchu plodnic delší dobu skladovaných při zvýšené relativní vlhkosti. Plíseň je to zcela neškodná.

6.2.16 | Petra Marková

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se ekzém hlívou léčí pojídáním nebo přikládáním. Děkuji Marková

7.2.16 | Re: Petra Marková - odpovídá mykolog

Dobrý den Petro. Ekzému se zbavíte užíváním hlívy ústřičné vnitřně, tj. pojídáním. Aby ale došlo ke kýženému efektu, musela byste hlívu pojídat každý den, což je asi nejlepší ve formě kapslí.

29.1.16 | Jana Formáčková

Dobry den, mohu hlívu naockovat na porazeny kmen katalpy - listnatý strom porazeny v listopadu? Děkuji za odpověď. Jana

30.1.16 | Re: Jana Formáčková - odpovídá mykolog

Kmen katalpy nařežte na kusy dlouhé 25-30 cm a zakoučkujte do vyvrtaných otvorů kolíčkovou sadbou. Zabalte do fólie a uložte do vlhkého prostředí. Nebo na čelní plochy naneste sadbu, postavte 2-3 špalky nad sebe a učiňte s ní totéž jako v předchozím případě.

6.1.16 | Re: Pavel

Dobrý den Pavle. Doporučená denní dávka sušené hlívy je 5-6 g. V doplňcích stravy na trhu se používají silnější kmeny hlívy ústřičné, které obsahují daleko více účinných látek. Proto stačí dávkování menší a to cca 600 mg denně. Přejeme Vám pevné zdraví.

20.1.16 | Re: Pavel - odpovídá mykolog

Čerstvá hlíva ve stravě nebo doma usušená není optimálně homogenizovaná a v trávicím traktu se rozkládá obtížněji. Do kaplí se plní sušená hlíva a ostatní houby mleté na malé částice. Takto jsou účinné látky v organismu lépe využívány. Na druhou stranu se léčivými houbami nemůžete předávkovat.

28.12.15 | Pavel
Dobrý den. Dne 7.10.14 a 11.2.15 mykolog v diskuzi odpovídá , že denní dávka sušené hlívy je 5g.Tak tedy 5g=5000mg což je přibližně velká polévková lžíce. Asi bude někde chyba. Hlívu mám z vlastního zdroje usušenou podrcenou. Tak kolik denně? Dík za odpověď. Pavel
28.12.15 | Re: Pavel Bolf

Dobrý den Pavle. Rozdíl mezi sušenou a čerstvou hlívou je cca 1:10. Doporučená denní dávka doma drcené hlívy je 6 g, ale hlívy ještě v neusušeném stavu. Těchto 6 000 mg tedy odpovídá 600 mg usušené hlívy ústřičné. Při výběru vhodné hlívy ústřičné si dávejte pozor hlavně na složení přípravku a na obsah hlívy ústřičné, neboť ne všechny přípravky obsahují opravdu celou hlívu ústřičnou s komplexem všech jejich aktivních látek. Také pozor na původ hlívy ústřičné a také obsah aktivních látek - betaglukanů. 

 

26.12.15 | Pavel
Dobrý den. Mám dotaz ohledně denní dávky sušené hlívy ústřičné. Různé doplňky stravy mají obsah hlívy v denní dávce od 250mg od 800mg. Doporučená dávka doma usušené a rozdrcené hlívy je v průměru 6 gramů což je 6000mg. Tento rozdíl se mi zdá příliš velký. Není náhodou někde chyba. Pavel , dík za odpověď.
30.11.15 | Re: Petra - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná posiluje imunitu a není žádnou kontraindikací vůči antibiotikům a svým způsobem podporuje léčbu virových a bakteriálních onemocnění.

25.11.15 | Petra
Dobry den, chci se zeptat, zda mohu hlivu ustricnou brat soucasne s antibiotiky na anginu? Dekuji :)
24.11.15 | Re: bara - odpovídá mykolog

Pokud pěstujete hlívu doma, musíte vytvořit pro růst jejich plodnic optimální pormínky t.j. zvýšenou relativní vlhkost v ovzduší, protože při běžném klimatu v bytě by plodnice vysychaly. S vysycháním plodnic se uvolňují spory, které ve zvýšené koncentraci mohou působit alergie při vdechnutí. Pokud hlívu budete pěstovat ve správných podmínkách v odděleném prostoru bytu (sklep, lodžie), nemůže to vašemu kojenci ublížit.

22.11.15 | bara
Je mozne doma pestovat hlivu kdyz mame tri mesicni mimino?
2.11.15 | Re: Pepa - odpovídá mykolog

Dřevo ořešáku je velmi vhodné pro pěstování hlívy. Vhodný je pařez čerstvě poraženého stromu a vhodné jsou i špalky z kmenů ořešáku poraženého v době vegetačního klidu. Vhodné není dřevo delší dobu skladované a vyschlé.

1.11.15 | Pepa

Může hlíva ústřična růst na ořechu???

31.10.15 | Re: Frantisek Síp - odpovídá mykolog

Sláma rozložená po pěstování hlívy se může přidat do kompostu, kde se rychleji rozkládá. Pro nízký obsah dusíku a minerálních živin není sama o sobě považována za hnojivo pro zeleniny.

30.10.15 | Frantisek Síp
Dá se nejak vhodné vyuzít substrát ,ktery uz neplodi. Myslím jako hnojivo a ke kterym rostlinám dekuji.
29.10.15 | Re: Janka Benkovičová - odpovídá mykolog

Hlíva vyžaduje zvýšenou relativní vlhkost a osvětlení. Pokud dosáhnete v prostředí 85-90? relativní vlhkosti, potom je to možné. Postupujte tak, jako se pěstují v zasklené skříni při udržení zvýšené vlhkosti některé subtropické rostliny. Teplota při tvorbě plodnic je 10-18°C.

25.10.15 | Janka Benkovičová

Dobrý den.prosím dá se hlíva pěstovat i v panelákovém bytě?sklep ani balkon nemáme.děkuji za odpověd,

22.10.15 | Re: Petr - odpovídá mykolog

Topolové dřevo je vhodné pro pěstování hlívy. Na druhou stranu s Vámi souhlasím, že japonský topol bude mít snahu stále obrůstat. Nezaručuji, že topol se nebude houbě bránit, ale přesto bych se o to na Vašem místě pokusil. Zaočkute špalky čerstvě pokáceného dřeva (ne vyschlé a skladované) kolíčkovou sadbou, případně vložte zrnitou sadbu do zářezů. Špalek obalte samosmršťující fólií a uložte ve vlhku. Uvidíte, jestli houba dřevo přemůže a nebo bude mít topol snahu vyrážet výhony.

12.10.15 | Petr
Dobrý den, chci se zeptat jestli lze pro pěstování hlívy použít i špalky z Japonského rychlerostoucího topolu? Celkem mne překvapilo že z tohoto pokáceného topolu začaly špalky uložené k vysušení jako palivo celkem dost obrůstat a vypouštět nové větve.
17.8.15 | Lea P

Dobrý den, koupila jsem si zrnitou sadbu hlívy ústřičné - pěstování na slámě. Použila jsem průhledné igelitové pytle. Vše podle návodu: namočit slámu na 24 hod. Poté jsem slámu přendala do velkých plastových nádob a spařila vodou cca 80-85 °C. Po schladnutí jsem slámu dala do igelitových pytlů, lehce utlačila rukou, zavázala a pověsila na místo, kde není slunce jen stín a to celý den. Rohy pytlů jsem ustřihla, aby přebytečná voda odkapala. Po 2 týdnech jsem pytle propíchla cca 30x jehlicí o průměru 1,5 mm. Po 3 týdnech uz byly pytle prorostlé bílou houbovou plísní. Ve 4. týdnu už bylo vidět podhoubí s malými houbičkami. Proč průhledný igelitový pytel? Jsou krásně vidět malé houbičky, kterým jsem pak udělala větší otvory- podle potřeby, aby mohly růst z pytle ven. V jednom pytli je zhruba kolem 300 hub. Píšu vám to proto, že poprvé se mi to nepodařilo, ale nedala jsem se odradit. Zdravím všechny pěstitele hub.

10.8.15 | Re: lenka M - odpovídá mykolog

Není nutné za každou cenu konzumovat hlívu syrovou. Přimlouval bych se spíš za nějakou zajímavou tepelnou úpravu. Receptů je mnoho viz. http://www.i-hlivaustricna.cz/osvedcene-recepty. Léčivé látky v hlívě jsou termostabilní a vařením se neničí. Třeně (stonky) jsou poměrně tuhé. Ty bychom spíše doporučili nakrájet, usušit a pomlít na kávomlýnku a vzniklý prášek přidávat do cereální snídaně nebo do polévky. Mají totiž o 50% vyšší obsah léčivých glukanů než klobouky.

9.8.15 | Lenka M
Dobrý den, mohu konzumovat i syrovou hlívu ústřičnou Vzhledem k tomu, že vařením se mnoho látek mění, nebo vyprchá mne to láká nejvíce... Na chuť mi syrová nevadí. Stonky jsem povařila v omáčce, ale hlavičky jsou chuťově zajímavé i syrové...
17.6.15 | Re: Dvořák Petr - odpovídá mykolog

Bohužel většinou hlíva plodí 2x, výjimečně 3x. Vyndáním substrátu z fólie k plodnosti substrát nepřinutíte. Je to otázka dostupnosti živin pro mycelium.

9.6.15 | Dvořák Petr
Dobrý den, pořídili jsme tzv. hlívovou zahrádku a cca 2x sklidili úrody. Vícekrát se sklidit nepodařilo. Zajímalo by mě, zda má houba ještě schopnost plodit dále, pokud by byla vyndána z obalu a byly ji vytvořeny nové podmínky. Předem děkuji za radu, Dvořák
7.6.15 | Re: kelemes - odpovídá mykolog

Jedná se skutečně o výtrusy bílé barvy, které se ze zralých plodnic uvolňují. Spory v malém množství nevadí. Horší by bylo, kdyby se alergická osoba spor v uzavřeném prostoru nadechla a mohly by se u ní projevit stejné příznaky jako u nachlazení (kašel, rýma, zvýšená teplota).

6.6.15 | kelemes
dobry den, koupila jsem hlivu v plastikovem baliku a zacala plodit. jelikož je dost teplo, tak jsem ji dala na dlazbu pod stul. kolem se vytvoril sedy poprasek asi 80 cm . co to je? da se to vyuzit? jsou to vytrusy? dekuji
5.5.15 | Re: kobruk - odpovídá mykolog

Do navrtaných otvorů umístíte kolíčky. Důležité je, aby kolíčky pasovaly těsně do otvorů. Na pařez dáte mokrý kartonový papír a na něj polyetylenovou fólii. Vše zasypete zeminou. Největším nebezpečím pro rozvoj podhoubí jsou mravenci, kteří jsou schopni mycelium zcela vyžrat. Zasypte proto před tím pařez některým z přípravků proti mravencům. Doporučuji po měsíci růst mycelia kontrolovat.

4.5.15 | kobruk
Dobrý den, potřebuji poradit. Loni na jaře jsem pokácel na zahradě, která je ve svahu, velkou třešeň. Pařez jsem měl v úmyslu zlikvidovat. Začal jsem odkopávat první kořen a zjistil jsem že má průměr cca 30 cm. Protože jsem důchodce, tak jsem k závěru, že bych to nezvládl. Proto jsem hledal jiné řešení (agresivní chemii odmítám používat). Jako nejvhodnější řešení mi připadlo nasadit na něj hlívu, která by jej časem zcela rozložila a ještě bych z toho měl užitek. Násadu hlívy ve špalíčkách mám objednanou. Pařez chci navrtat a násadu do něj vložit. Na vršek pařez chci po obvodu dát pruh hrubé tkaniny, něčím zasypat (nevím, jestli použít rašelinu, piliny, písek či něco podobného), překrýt igelitem s otvory, abych mohl pařez prolévat aby držel dostatečnou vlhkost. Můžete mi poradit jak nejlépe postupovat? Díky za radu
13.4.15 | Re:darina

Zatím nejsou známy žádné látky v hlívě ústřičné, které by měly dlouhodobě škodit lidskému organizmu. Hlívu je možné užívat dlouhodobě a tedy bez přestávek, klidně i po celý rok. Důležité je však podívat se na složení, aby bylo co nejčistší a nemělo v sobě žádné příměsi a konzervační látky popř. pojiva, jako stearan hořečnatý.

10.4.15 | darina
dobry den, chtela bych se zeptat, zda je mozno uzivat hlivu ustricnou v tabletach dlouhodobe? pokud ano, jak dlouho? mam si vzdy udelat pauzu mezi kurou? napr. brat pul roku a potom na urcitou dobu vysadit nebo je mozno uzivat dlouhodobe, nekolik let za sebou? dekuji !!
8.4.15 | Re: Radmila Černá - odpovídá mykolog

U hlívy není známa žádná kontraindikace během těhotenství.

7.4.15 | Radmila Černá
Dobrý den jsem ve 3 měsíci těhotenství a chci se zeptat zda můžu jíst hlívu ústřičnou, jako pokrm. Děkuji
5.4.15 | Re: Vlasťa - odpovídá mykolog

Není známo, že by konzumace hlívy zabraňovala tvorbě kyseliny močové v krvi.

3.4.15 | Vlasťa
Dobrý den chci se zeptat jestli Hlíva zabranuje tvorbě kyseliny močové v krvi.Dekuji
24.3.15 | Re: Alena - odpovídá mykolog

Sušenou hlívu namletou nemusíte tepelně upravovat. Pokud máte kusy sušené hlívy, potom je buď namelte a konzumujte při dáním do cereální snídaně nebo ji na chvilku dejte do polévky. Kusy sušené hlívy na 30 minut namočte do vlažné vody a změklou ji pak můžete vařit jako hlívu čerstvou.

22.3.15 | Alena
Dobry den koupila jsem sušenou hlivu. Mohu ji konzumovat ihned sušenou,nebo ji musím tepelně upravit. Dcera má sníženou imunitu, tak jsem se chtěla zeptat,zda se dá vzit třeba půl lžičky jen tak sušené. Děkuji
19.3.15 | Re: evzen szturc- odpovídá mykolog

Seno není vhodným substrátem pro pěstování hlívy, protože se rychle rozkládá.

18.3.15 | evžen szturc
lze pro substrat misto slamy použit kvalitni seno
12.3.15 | Re: Petr Vlček - odpovídá mykolog

Pěstební cyklus hub je poměrně složitý a při výrobě každé z vyjmenovaných hub se používá jiná metoda. Stručně řečeno hlavní je výroba kvalitního substrátu. K výrobě budou chybět především piliny listnatého dřeva a potom vhodné zařízení na přípravu substrátu a jeho sterilizaci. Prostě musíte mít laboratorní podmínky a to stojí mnoho peněz. Pokud chcete houby pěstovat za každou cenu, tedy pěstujte na špalcích dřeva a nebo si kupte přímo hotový substrát hlívy a žampiónů.

10.3.15 | Petr Vlček
Dobrý den všem, moc rád bych se zeptal na radu... Máme velký, vlhký sklep, který asi navždy zůstane vlhkým. Sanovat jej nemá smysl. Rádi bychom zde něco pěstovali. Při hledání na webu jsem našel, že by se dala pěstovat Hlíva ústřičná, Hlíva plicní, penízovka sametonohá (Flammulina velutipes), opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis) a některé jedlé choroše (Polyporus). Lze tak pěstovat i něco jiného než houby? Přítelkyně je miluje, já už né tolik. Děkuji za radu. Petr
9.3.15 | Re: D.Blaha - odpovídá mykolog
Šedý povlak na povrchu plodnic je vlastně podhoubí hlívy. Hlíva obsahuje antibiotikum - pleurotin, který ji chrání před napadením jinými plísněmi. Podhoubí roste na povrchu plodnic tehdy, když jsou plodnice delší dobu uzavřeny ve zvýšené vlhkosti např. v plastové folii. Nemusíme je omývat, abychom je tohoto povlaku zbavili. Že by ale mycelium na povrchu plodnice zvyšovalo účinnost houby, bych si dovolil pochybovat.
7.3.15 | D.Blaha
Prosím o sdělení,zda šedý povlak uprostřed hlavičky hlívy ústřičné je plíseň. Děkuji.
2.3.15 | Re: Václav Souček - odpovídá mykolog

Hlívu ústřičnou je možné konzumovat při užívání léku Warfarin. Jelikož však neznáme Váš aktuální zdravotní stav (alergie apod.), doporučujeme se o konzumaci hlívy ústřičné nejdříve poradit s Vašim ošetřujícím lékařem.

27.2.15 | Souček Václav
Je vhodné jíst jídla z hlívy ústřičné, nebo žampionů při léčbě Wafarinem ?
19.2.15 | Re: Dana Šichová - odpovídá mykolog

Hlíva narostlá ve volné přírodě má stejné vlastnosti jako hlíva pěstovaná. Pokud ji sklízíte v chladném období roku, je trochu tužší než hlíva pěstovaná. Hlíva přešlá mrazem nebývá vhodná ke konzumaci, protože mráz hlívu poškodí a ta se v teplejším období zimy může zkazit.

16.2.15 | Dana Šichová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - hlíva nám sama roste na kmeni stromu. Nikdo jsme ji tam nenasadil. /nenarouboval/ , zda není jedovatá a zda se může konzumovat, i teď když přešla mrazem. Děkuji za odpověď.
11.2.15 | Re: Houba - odpovídá mykolog

Hlívou se nemůžete přejíst a můžete ji konzumovat trvale. Doporučená dávka je 50 g čerstvé hlívy nebo 5 g sušené hlívy

10.2.15 | Houba
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jaké množství mohu denně zkonzumovat.Děkuji
7.2.15 | Re: Miroslav hartman - odpovídá mykolog

Nevím, jaký druh sadby nabízejí. Neznám typ sadby (kolíčky, zrno obilovin), ani výrobce, takže nemohu poradit :-(

5.2.15 | Miroslav Hartman
V Tescu nyní prodávají sadbu hlívy. Poraďte, zda kupovat, či nokoliv. Když kupovat, tak jak uskladnit. Děkuji za odpovědi.
30.1.15 | Re: Helena . odpovídá mykolog

Nakrájené houby dejte do vřelé osolené vody a 5 minut povařte. Následně zchlaďte a dejte do mikrotenových sáčků a zamrazte.

29.1.15 | Helena
Dobry den,chtela bych se zeptat,zda je mozne hlivu zamrazit.Nekdy ji nespotrebuji celou a nevim,jestli po rozmrazeni neni skodliva.Kloboucky vetsinou snime hned ale nozicky jsou tuzsi a tak je davam pod maso a chtela bych je uchovat v mrazaku na pozdeji. Dekuji
28.1.15 | Re: Pavlína - odpovídá mykolog

Děti mohou houby konzumovat od 3 let. Malé děti na houby pomalu na houby navykáme. Nejlepší je, podávat dětem hlívu v kapslích, protože je jemně namletá v prášku. Začínámeč dávkou 0,5 gramu denně a tu stále zvyšujeme.

27.1.15 | Pavlína

Dobrý den, prosím o radu. Můžu ročnímu dítěti vařit hlívu ústřičnou? Děkuji. Nemohu nikde najít odpověď.

8.1.15 | Re: Ivo - odpovídá mykolog

Hlíva není houba, která by parazitovala na živých stromech. Ale myšlenku pěstovat hlívu vedle králíčího hnoje nevidím jako rozumnou. Naočkované špalky umístěte příště někde v zahradě. Kolem hnoje poletují spóry škodlivých organismů a hmyz, který může plodnice poškodit.

7.1.15 | Ivo
Dobrý den,je možné pěstovat hlívu vedle králíčího hnoje,na špalcích v hlíně nasáklé močúvkou?A když budou špalky v humně pod trnkama,nenapadne hlíva potom trnky?Dík za odpověď.Ivo
29.12.14 | Re: Lada Léblová - odpovídá mykolog

Měkké klobouky můžete většinou konzumovat syrové, ale třeně hlívy pro svojí tuhost je nutné tepelně upravit.

22.12.14 | Lada Léblová

Dobrý den, je možné konzumovat hlívu ústřičnou z důvodu zachování všech prospěšných látek také syrovou? Zdá se mi docela chutná. :-) Děkuji.

20.12.14 | Re: Monika - odpovídá mykolog

V případě dřevních hub je lepší plodnici odříznout od dřeva. Nenechávejte zbytky plodnic, které by mohly plesnivět.

18.12.14 | Monika
Dobrý den, chtěla bych vědět, jak zachovat hlívu na pařezu v přírodě tak, aby po odříznutí znovu vyrostla a plodila? Je lepší hlívu odřezávat nebo odlamovat? Děkuji předem za odpověď . Monika
8.12.14 | Re: Robert Popek - odpovídá mykolog

Vše záleží na tom, kolikrát plodnice zmrzla a roztála. Také hraje roli mráz, který houbu poškodil. V mrazu praskají buňky plodnice a jejich obsah pak může být rozkládán různými bakteriemi a plísněmi.. Pokud to bylo jednou, neviděl bych v tom problém.

4.12.14 | Robert Popek
Dobrý den, v těchto dnech jsem našel větší množství hlívy, velké plodnice, oa cca 5- 20 cm. Byly však zmzlé. Teď se oteplilo, plodnice opět rozmrzly, vypadají velmi zdravě. Mohu je po úpravě konzumovat. Děkuji Mgr. Robert Popek
3.12.14 | Re: Petr - odpovídá mykolog

Bílá plíseň na klobouku hlívy je podhoubí hlívy. Nemusíte se toho bát. Stačí plodnici nakrájet, povařit krátce ve slané vodě, zchladit a v uzavřeném PE sáčku uložit do mrazáku.

2.12.14 | Petr

Dobrý den chci se zeptat,mám doma hlívu ustřičnou a má na sobě takovou bílou peřinku asi plísen...mám ji vyhodit nebo ji můžu pokrajet povarit a dat si ji do mrazaku ..Děkuji,

1.12.14 | Re: Milan - odpovídá mykolog

Vše záleží na tom, kolikrát plodnice zmrzla a roztála. Také hraje roli mráz, který houbu poškodil. V mrazu praskají buňky plodnice a jejich obsah pak může být rozkládán různými bakteriemi a plísněmi.. Pokud to bylo jednou, neviděl bych v tom problém. Plodnici odřízněte na konci, aby se zbytek plodnice dosedající k pařezu nerozkládal.

30.11.14 | Milan

mám krásný pařez v přírodě,nikde jsem se však nedočetl jak hlívu sklízet.Odkrajovat či odlamovat abych nepoškodil základ.

29.11.14 | Re: Jan Stoupa - odpovídá mykolog

Nízké teploty zpomalí růst plodnic a prorůstání podhoubí substrátem. Doporučuji plodnice přešlé několikadenním mrazem a opět roztáté nekonzumovat, protože jejich buňky jsou porušené a mohou podléhat rozkladu. Hrozí nebezpečí trávících potíží.

28.11.14 | Jan Stoupa
Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz : je možné hlívu, rostoucí venku na pařezu ořešáku na podzim požívat i po přejítí mrazem ? Za odpověď děkuji Jan Stoupa
27.11.14 | Re: Marcela - odpovídá mykolog

 Bílá plíseň je vlastně podhoubí hlívy vyrostlé na povrchu této houby. Neobávejte se takovou houbu i s podhoubím konzumovat.

26.11.14 | Marcela

Dobrý den! Na hlívě, kterou jsem měla v ledničce, se objevilo něco jako bílá plíseň, mám ji vyhodit?( Někde jsem toiž četla, že tato plíseň je léčivá) je to pravda?

25.11.14 | Lenka Šteflová

velmi se o hlívu zajímám, fascinují mě její účinné látky, kdo by si chtěl o hlívě popovídat, pište na email steflova.lenka@seznam.cz

24.11.14 | Re: eva jasna

Dobrý den. Ještě jsme se nesetkali s tím, že by na strumu nodosní pomáhala hlíva ústřičná. Nesetkali jsme se však ani s negativními účinky. Poraďte se proto se svým ošetřujícím lékařem 

23.11.14 | eva jasna

mám strumu nodosni může mi pomoci hlíva? děkuji

20.11.14 | Re: Ivo - odpovídá mykolog

Výtrusy nejsou vidět pouhým okem. Abych mohl posoudit o jaký útvar se jedná, musel bych vidět foto. Pošlete ho prosím na hlivaustricna@seznam.cz.

19.11.14 | Ivo
Dobry den, povsimnul jsem si u hliv ustricne ze na lupenech ma male jako by vyrustky nebo kulicky bile barvy, pusoby jako vsazene do lupenu. Je to parazit nebo nejaky vytrus?
19.11.14 | Ivo
Dobry den, povsimnul jsem si u hliv ustricne ze na lupenech ma male jako by vyrustky nebo kulicky bile barvy, pusoby jako vsazene do lupenu. Je to parazit nebo nejaky vytrus?
18.11.14 | Re: Hana - odpovídá mykolog

Hlívu nakrájejte na menší kousky a provařte 5 minut v mírně slané vodě. Nechte odkapat a v sáčcích z mikrotenu nechte v mrazáku. Vydrží alespoň půl roku.

16.11.14 | Hana
Dobrý den, dnes jsme našli hlívu ústřičnou, ale smůlou je, že jsem na jaterní ditetě takže koznumace je vyloučena. Můžu hlívu dát do mrazáku? Případně a v jakém stavu? Dějuji zaodpověď
13.11.14 | Re: Hanka - odpovídá mykolog

Pokud chcete vyčerpávající odpověď, potom doporučuji knihu receptů - Vaříme z exotických hub. Tam jsou desítky receptů na jejich úpravu včetně hlívy. Účinné látky - glukany jsou termostabilní, takže se nepoškodí sušením ani vařením. Můžete postupovat stejně, jako při přípravě jiných houbových pokrmů.

12.11.14 | Hanka
Dobrý den, již druhým rokem mám skvělou úrodu hlívy na pařezu ořešáku a vařím z ní různá jídla. Potřebuji poradit jak ji co nejlépe zužitkovat, aby se zachovaly co nejvíce její účinné látky. Zda sušit nebo zavařovat něco málo zamrazuji. Děkuji za odpověď
26.10.14 | Re: Markéta - odpovídá mykolog

Vzhledem k tomu, že chronický zánět slinivky je poměrně komplikovaná záležitost, nebude stačit pouhá konzumace hlívy. Doporučuji konzultaci se zkušeným mykoterapeutem.

25.10.14 | Markéta

Dobrý den, může se hlíva ústřičná konzumovat i při chronickém zánětu slinivky? Pomůže nebo může díky horší stravitelnosti spíše ukodit? Děkuji

24.10.14 | Re: Konečný - odpovídá mykolog

Hlíva není typický dřevní parazit, proto se strom před napadením houbou brání.Není tedy možné hlívu pěstovat na nepokácené hlívě.

Dřevo musíte pokácet v době vegetačního klidu, nechat 1 měsíc "odpočinout" a potom osázet.

23.10.14 | Konečný

Dotaz zněl, jestli se dá pěstovat hlíva na NEPOKÁCENÉ, zdravé vrbě?

22.10.14 | Re: Konečný - odpovídá mykolog

Můžete pěstovat hlívu na uvedeném dřevě. Vhodné je čerstvé dřevo vrby pokácené v době vegetačního klidu.

21.10.14 | Konečný

Mám na zahradě vrbu a chtěl bych do silných větví naočkovat hlívu. Je pěstování na zdravé vrbě možné?

20.10.14 | Re: Bára - odpovídá mykolog

Uvedené příznaky jsou důsledkem slabé intenzity osvětlení. Čím je v pěstebním prostoru vyšší teplota, tím intenzivnější osvětlení musí být. Obvykle při 15°C se doporučuje taková intenzita osvětlení, při které můžete číst.

12.10.14 | Bára
Dobrý den, hlíva vyrůstá z pytle ale má dlouhé nohy a malé hlavičky :-( Kde dělám chybu??? Děkuji
7.10.14 | Re: Zdeněk - odpovídá mykolog

Lékaři tradiční čínské medicíny doporučují dávku sušené hlívy do 5 g na osobu za den. To představuje 50 g čerstvé hlívy v pokrmu.

30.9.14 | Zdeněk
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,na doporučenou denní dávku sušené hlívy (prášku).U balení v tobolkách po 500g je doporučená denní dávka 2 tobolky,tedy 1g. Ovšem v případě objednání pouze samotné nadrcené sušené hlívy třeba do polévek,nebo omáček je doporučená denní dávka 8-10g,půl kávové lžičky dvakrát denně. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď,hezký den.
27.9.14 | Re: Karel . odpovídá mykolog

Okolí pytle musí mít 85-90% vlhkost ovzduší. V suché místnosti dejte na zem mokré hadry a nad pytlem vytvořte konstrukci zakrytou průhlednou fólii, aby pytel se substrátem byl osvětlen a umožněte minimální výměnu vzduchu.

24.9.14 | Karel

Dobry den. je mozne pestovat hlivu v suchem sklepe s malou vlhkosti? mam podhoubi v sláme v igelitovem sacku, je mozne nejak prizpusobit aby houby rostly. napriklad umistenim sacku do nadoby s vodou na dne. dekuji moc za odpoved.

23.9.14 | Re: Tomáš - odpovídá mykolog

Betaglukany se z hlívy nedají extrahovat lihem. Nutné je glukany uvolnit z buněk dlouhodobým vařením a celý proces je pro laika velmi složitý. Hlívu usušte, namelte a konzumujte. Sušená houba bude obsahovat veškeré nízko- i vysokomolekulární látky.

22.9.14 | Tomáš

Dobrý den, podle návodu na internetu jsem si udělal tinkturu z hlívy - koupil jsem cca 0,5 kg hlívy, zmrazil, potom nakrájel na kousky a naložil do 80% alkoholu na 2 měsíce do tmy. Potom jsem naložený obsah vyždímal přes bavlněnou plenu a zůstal extrakt. Dávám si 2 x denně 30 kapek, ale nejsem si jistý tím dávkováním a jestli užívat před, nebo po jídle. Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji

20.9.14 | Re: renata - odpovídá mykolog
Ano, dá. Je ale nutné hlívu nakrájenou na kousky krátce povařit a dát do sáčku a zamrazit.
19.9.14 | renata
Dá se celá houba (hlíva)koupená v chlazeném stavu zmrazit a následně vyjmout a zpracovat?
6.9.14 | Re: JIndra - odpovídá mykolog

Dobrý den. Odpověď na Martin dotaz naleznete hned nad jejím příspěvkem. Abyste ho nemusela hledat, zopakuji Vám odpověď. Šedý povlak na povrchu plodnic je vlastně podhoubí hlívy. Hlíva obsahuje antibiotikum - pleurotin, který ji chrání před napadením jinými plísněmi. Podhoubí roste na povrchu plodnic tehdy, když jsou plodnice delší dobu uzavřeny ve zvýšené vlhkosti např. v plastové folii. Nemusíme je omývat, abychom je tohoto povlaku zbavili. Že by ale mycelium na povrchu plodnice zvyšovalo účinnost houby, bych si dovolil pochy 

5.9.14 | Jindra
Mám stejný dotaz jako Marta z 25.3. 14 a to, jestli bílá plíseň a šedavý povlak na hlívě je nezávadný, také mi přímo v pěstírně sdělili, že je dokonce zdravý. Na tomto foru jsem na Martin dotaz odpověď nenašla a tak tento dodaz vznáším opětně.
2.9.14 | Petra F.
Dobrý den, ráda bych se informavala, zda můžu podávat dětem sušenou a drcenou hlívu ústřičnou na posílení imunity. Dcerám je 2 a 5 let díky moc źa informace.
2.9.14 | Re: Petra F. - odpovídá mykolog

Houby obecně jsou pro děti hůře stravitelné. Pokud  jim chcete podávat sušenou hlívu ústřičnou, dejte poloviční dávky, než jsou uvedeny. Alternativou mohou být sirupy HLÍVÁČEK, kde je množství účinných látek a doporučené dávkování upraveno pro děti. Tyto sirupy jsou vhodné již pro děti od 1 roku.

28.8.14 | RE: Křemíci 105 - odpovídá mykolog
Hlíva má klobouk v průměru 4–20 cm, bývá jazykovitý až vějířovitý, hladký, popelavě šedý až modrošedý, někdy též s fialovým nádechem, ve stáří se často zbarvující do šedohněda až hněda. Lupeny jsou daleko sbíhavé, vysoké, bílé až šedavé. Třeň je krátký, postranní, pouze 1–3 cm dlouhý a 10–25 mm tlustý, někdy může i téměř chybět, tuhý, bělavý. Plodnice rostou hojně, v trsech nebo střechovitě nad sebou, v lesích, zahradách, sadech nebo stromořadích, na kmenech a pařezech listnáčů (velmi často buků a ořešáků), vzácně i jehličnanů. Zaměnit by jej bylo snad možné s čechratkou černohuňatou, která má hnědý klobouk s plstnatým povrchem a třeň je černý. Roste hlavně v létě. Při tepelné úpravě z čechratky se vydusí černá voda.Záměny se nemusíte obávat.
24.8.14 | Křemíci 1O5
Dobrý den, muž přinesl od řeky "hlívu", rostla na kmenu stromu-snad jeřabina... jsem člověk, který sbírá v lese jen to, co bezpečně zná, ptám se tedy, zda se tato houba dá s něčím volně rostoucím v přírodě zaměnit... děkuji a přeji pěkný den...
30.7.14 | Re: Štěpánka F. - odpovídá mykolog

Travicí systém dětí se pomalu vyvíjí a proto se doporučuje podávat houby včetně hlívy až od 3 let v malých dávkách. Dospělí konzumují 3-5 gramů sušené houby denně. Děti začínají od 1 g. Dětem se hodí podávat mletou hlívu (např. v produktech TEREZIA COMPANY), které je stravitelnější. Organismus dětí nezatíží ani polévka, ve které byly houby vyvařeny - tedy vývar bez houbových částic.

28.7.14 | Štěpánka F.
Dobrý den, dnes jsem prvně koupila Hlívu a udělala z ní výbornou polévku. Jelikož máme 20měs.holčičku, ráda bych se zeptala, od kdy jí mohu dávat jíst Hlívu? Děkuji za odpověď.
28.7.14 | Re: Jana - odpovídá mykolog

Osvědčil se následující postup pěstování hlívy doma: Zakoupíte slaměné pelety, kolíčkovou sadbu (OBI, HORNBACH) a mikrotenové sáčky na obsah 5-7 litrů. Odvážíte 1 kg pelet a přivedete 2 litry vody do varu. Do sáčku nejdříve nalijete vřelou vodu a do ni rychle nasypete 1 kg pelet. Okamžitě sáček zavážete, aby v něm nebyla volná místa a hmota byla kompaktní. Dbáte na to, aby všechny pelety byly dobře zavlažerny horkou vodou. Následujícího dne, kdy hmota vychladne,vpravíte v čistém prostředí čistýma rukama 6-8 kolíčků sadby tak, že do propíchnutého otvoru zboku sáčku vtlačíte kolíček sadby. V teplotě 20-25 °C proroste podhoubí za 20-25 dnů. Na krátkou dobu (1-2 dny) umístíte sáček v chladu (10-15 °C) a potom umístíte a zastíněné místo na balkoně. Plodnice vyrůstají většinou z míst, kde byla substrát očkován sadbou, případně si uděláte dalších 5 malých otvorů. Po sklizni hub na 2-3 hodiny sáčky namočíme do čisté vody a opět umístíme na balkóně. Celou operaci můžeme ještě jednou opakovat.

20.7.14 | Jana
Hlívu máme moc rádi všichni kromě syna. Ten ji ale do sebe dostává a ani o tom neví. Suším si ji v sušičce a sypu ji do každé polévky (polévky vařím každý den), přidávám jí do omáček, masa apod. Nejraději ji máme ale podušenou na olivovém oleji s trochou koření (většinou kari a podobné koření) a pórkem. K tomu už jen kousek celozrnného pečiva. Chtěla bych se zeptat, zda i v panelákovém bytě se dá vypěstovat třeba na balkoně hlíva. Děkuji
14.7.14 | Re: Marta - odpovídá mykolog

Odpověď na tuto otázku není snadná. Především nevím, co je to za hmyz a jaký vývojový cyklus má. Dále pak EU zakázala všechny kontaktní insekticidy používané při pěstování hub. Snad jedinou radu bych Vám dal a to je návod k pokusu. Zakupte jeden bílý a jeden žlutý lepící pás a umístěte jej poblíž bloků. Uvidíte, zda-li brouci reagují na barvu a na jednom z pásů se lapnou.

9.7.14 | Marta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pěstuji hlívu ústřičnou ve slámě v igelit.pytli. Pytel jsem už přořezala a vyrostla krásná hlíva. Teď nám roste další, ale bohužel nám ji žerou nějací brouci. Je to jeden druh oranžovo černý a velký cca 4 mm. Chtěla bych Vás požádat jestli nevíte co s nima? Jak je zlikvidovat a co jsou zač? Děkuji

8.7.14 | Re: Jaroslav Brychta - odpovídá mykolog

Pokud jsou plodnice pod fólií ještě malé, tak opatrně prořízněte fólii a ony se dostanou neporušené ven a mohou vyrůst do normální velikosti. Pozdější uvolnění plodnic způsobí, že jsou houby všelijak deformované. Co se týče proříznutí dalších otvorů u čerstvých prorostlých bloků, musí se volit opatrně jejich počet. Při jejich větším počtu substrát příliš vysychá. Nikdy nevíte, kde se třeba pod fólií nějaký trs plodnic objeví. Doporučuji tedy sledovat objevení malých zárodků plodnic a hned nad nimi fólii proříznout.

7.7.14 | Jaroslav.Brychta
Dobrý den. Koupil jsem si Hlívu ústřičnou v malém igelitovém balení a byli v ní jen čtyři otvory pro růst houby, ale stalo se mi, že Hlíva prorazila igelit i na několika místech, kde otvory nebyli. Mohu tedy při zakoupení nového kontejneru prostřihnout i otvory jinde, než jsou od výrobce?. Děkuji za odpověď.
4.7.14 | Re: Dana - odpovídá mykolog

Po sklizni plodnic by na dřevě neměly zůstávat zbytky plodnic, které bývají napadený plísněni. Můžete plodnici odlomit a tak většinou na dřevě zbytky plodnice nezůstanou nebo čistě seříznout. Někdo sklidí plodnici ze špalku a po 2-3 dnech odlomí zbytky plodnice ulpívající na špalku.

29.6.14 | Dana
Pěstuji hlívu na špalku poprvé.Konečně začala plodit.Mám trs uříznout nebo odlomit?
11.6.14 | Re: Leo - odpovídá mykolog

Hlívu pěstovanou vaříme stejně dlouho jako ostatní druhy hub. Doba 20 min stačí. Pokud sbíráte hlívu v lese v zimním období, potom jsou plodnice natolik tuhé, že je třeba houbu nakrájenou na malé kousky vařit 30 minut v tlakovém hrnci.

9.6.14 | Leo
Jak je to s přípravou před konzumací hlívy? Nedaří se mi najít žádný spolehlivý zdroj na internetu, který by potvrdil to, co mi říká mnoho lidí, že je třeba vařit min. 20 min. Můžete mi pomoct, prosím.
28.5.14 | Re: Ivoš Pazour - odpovídá mykolog

Protože popis způsobu pěstování je poměrně dlouhý, podívejte se na naše www stránky nebo předchozí odpovědi, kde správný postup pěstování na slámě naleznete.

26.5.14 | ivoš Pazour
Přeji dobrý den, zdravím a zároveň prosím o radu. Obdržel jsem sadbu hlívy ustřičné, kterou jsem doposud nikdy nepěstoval. Nemám možnost ji pěstovat na dřevě. Slyšel jsem, že je ji možno pěstovat na slámě. Mohl by mi někdo sdělit bližší informace resp. návod, abych pěstování bez problému zvládl ? Děkuji.
20.5.14 | Re: Hlisnikovský - odpovídá mykolog

Sklízíme celé trsy a to, když ještě plodnice jsou mírně podvinuté. Pokud by jste sklízeli jednotlivé plodnice, ostatní houby v trsu by se již dál stejně nevyvíjely.

17.5.14 | Hlisnikovský
Poprvé pěstujeme doma v bytě ze zakoupené sadby hlívu ústřičnou. .Začala krásně plodit, ale nevíme, jak ji sklízet-zda celé trsy, nebo jednotlivé plodnice. Za radu moc děkujeme. Hlisnikovský Krnov
16.5.14 | Re: jan - odpovídá mykolog

Špalek se zaočkuje, zabalí do fólie a čeká se, až celý špalek obroste bílým podhoubím. To trvá 4-5 měsíců. Teprve potom můžeme špalek zapustit do země a zeminu udržovat vlhkou. Rosení není nutné. Piliny musíme před zaočkováním propařit. To znamená, že je navlhčené naplníme do sáčku a umístíme v zavařovacím hrnci, kde jej podrobíme zahřátí na 100°C po dobu 4 hodin. Teprve potom můžeme piliny zaočkovat sadbou hlívy.

15.5.14 | jan

Zdravim zaockoval som si hlivu do odrezaneho spalku, ktory bol hodnu dobu vo vode teraz je zaockovany zafoliovany. Strcil som ho do zeme jednu tretinu. Treba to rosit alebo staci iba zalievat zeminu? Taktiez som zaockoval do pilin a raz za cas trieknem vodu so striekackou. Robim to spravne?

13.5.14 | Re: Dusan - odpovídá mykolog

K tomu, aby hlíva vytvořila plodnice, potřebuje osvětlení a vysokou relativní vlhkost. Z toho, co píšete vyplývá, že v místnosti je tma, což hlívě nevyhovuje a dále je suché ovzduší. Nepomůže ani zálivka, když je v místnosti nízká relativní vlhkost. Zvýšené vlhkosti se dosáhne poléváním podlah a zvyšováním výparu. Přímá zálivka plodnic hlívy se ale nedoporučuje.

12.5.14 | Dusan
chcem sa spytat hliva ktora nam vysla je malinka ale hned uschla a druha otazka ked vyrastla tak bola pekna a tie zacala schnut aj kamaratovi sa to stalo a nevieme preco kazdy den ju kropim a je v tme dakujem za radu
26.4.14 | Re: Radek - odpovídá mykolog

Máte pravdu. Hlíva uvolňuje velké množství spor. Stačila by zvýšená vlhkost v objektu a hlíva by dřevěné konstrukce mohla napadnout. Vyberte proto vhodnější místo - vlhký sklep.

24.4.14 | Radek
Dobrý den , rád bych věděl zda pěstování hlívy ústřičné , resp. teplomilné ( je to ten druh který se dá v obchodech zakoupit v ,,igelitové kostce´´ ) může být nějakým způsobem nebezpečné pro dřevo v domě - mám místnost ve které bych rád hlívu pěstoval spojenou dřevěnými schody s půdou - nemůže se hlíva nějak pomocí spórů rozšířit a napadnout např. dřevěné trámy ? Děkuji
23.4.14 | Re dusan - odpovídá mykolog

Plodnice hlívy nakrájíme na plátky a v domácí sušičce sušíme v nízké vrstvě při 30°C po dobu 8 hodin. Postupně zvyšujeme potom teplotu do 40 a posléze 50°C. Usušené houby chráníme před zvlhnutím ve vzduchotěsném obalu.

21.4.14 | dusan
chcem sa opytat ci sa moze hliva ustricova aj susit a akym sposobom dakujem
9.4.14 | Re: Pepa ze 17.3.

Re : Pepa ze 17.3. pokud máš zájem, pošlu ti fotky mých výpěstků a můj vymyšlený návod, jak vypěstovat podhoubí k očkování dřeva, do pilin a štěpek se mi to nepodařilo. Dělám to jen pro sebe a pro potřebu rodiny, není to na velkovýrobu, nekšeftuju s tím . Výrobu svého podhoubí neustále zdokonaluju a snažím se napravit chyby , co jsem dělala v minulosti, už se mi v podhoubí netvoří plísně, podhoubí nezahnívá a funguje to, za půl roku je první sklizeň, když očkuju v dubnu. Duben se mi nejvíce osvědčil. Můj e-mail je helena.pribulova@seznam.cz , do předmětu napiš hlíva.

27.3.14 | Re: Marta - odpovídá mykolog

Šedý povlak na povrchu plodnic je vlastně podhoubí hlívy. Hlíva obsahuje antibiotikum - pleurotin, který ji chrání před napadením jinými plísněmi. Podhoubí roste na povrchu plodnic tehdy, když jsou plodnice delší dobu uzavřeny ve zvýšené vlhkosti např. v plastové folii. Nemusíme je omývat, abychom je tohoto povlaku zbavili. Že by ale mycelium na povrchu plodnice zvyšovalo účinnost houby, bych si dovolil pochybovat.

25.3.14 | Marta

Dobrý den, nikde se nemůžu dozvědět,zda můžu konzumovat hlívu ústřičnou když je na ni vytvořen šedý povlak, kteý vypadá jak plíseň. V prodejnách mi bylo sděleno, že čím je tento povlak silnější, tím je hlíva účinnější. Před použitím hlívu omyvám a tento povlak zmizí , není to spíše plíseň? Vždy je mi v prodejnách sděleno , že je právě dovezená, čili je čerstvá. Je pravda, že jinak vypadá velice pěkně, není povadlá ani zaschlá. Jak dlouho můžu zakoupenou hlívu, která není v žádném obalu skladovat v ledničce

24.3.14 | Re: michaela - odpovídá mykolog

Plodnice hlívy rostou v trsech a tak bývá obtížné odříznout ty velké a nepřerušit přívod živin pro vývoj plodnic malých. Zkuste to, ale většinou dojde k tomu, že ty ponechané malé se dál nevyvíjí a zaschnou.

23.3.14 | michaela

Dobry den chci se zeptat jak sklízet hlívu jestli mužu ořezat ty velké a malé nechat nebo seříznout celé děkuji za odpověd

19.3.14 | Re: Pepa - odpovídá mykolog

Výrobou zrnité sadby se zabývají specializované laboratoře jejichž vybavení stojí statisíce. Bez tohoto vybavení (autokláv, očkovna, filtrace vzduchu) je výroba sadby velmi riziková. Také čisté kultury a speciální živné půdy se neshánějí snadno.

17.3.14 | Pepa
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak se dá vypěstovat zrnitá sadba, myslím to tak jeslti se dá množit? A člověk by si mohl vyrábět novou. Děkuji
10.3.14 | Re: marketa - odpovídá mykolog

Hlíva vyžaduje pro tvorbu plodnic zvýšenou relativní vlhkost, přiměřené osvětlení a teplotu 10-18°C. Doma můžete umístit hlívu do nějakého prostoru (já mám velkou klec na morče). Na dno dám hadry, které pravidelně vlhčím a na ně blok se substrátem. Celou klec zakryji tenkou fólií, abych udržel v prostoru relativní vlhkost vyšší než v okolním prostředí. Někdy za sucha houba produkuje velké množství spór bílé barvy vypadající jako prach. Pozor na jejich vdechování. Mohou být alergisující.

7.3.14 | marketa

Dobry den chci se zeptat mohu pestovat hlivu v byte v kuchyni?

6.3.14 | Re: Renata - odpovídá mykolog

Glukany obsažené v hlívě jsou velmi termostabilní a nevadí jim tepelná příprava hub. V chladničce můžete pokrm krátkou dobu skladovat. V mrazničce pak jídlo zmražené vydrží několik týdnů.

5.3.14 | Renata

Dobrý den, hlívu dusím na cibulce ve větším množství. Pokud neupotřebím vše, uchovávám v mrazáku podušenou na sádle v krabičkách. Obsahuje takto uppravená a následně zmrazená hlíva všechny významné látky? Ničí se při nějaké teplotě ať už - nebo ? Děkuji za odpověď

4.3.14 | Re: Magda - odpovídá mykolog

Léčivé houby obsahují glukany, které zvyšují imunitu organismu. V případě autoimuinitních onemocněních to není tak jednoduché. Některé glukany mají tak zvané imunomodulační vlastnosti a to v případě určitých chorob což znamená a jsou schopny imunitu potlačit či naopak zvýšit. Za tím účelem je dobré tuto věc konzultoval s mykoterapeutem - lékařem tradiní čínské medicícny. Zkušenosti má MUDr. Vančuříková (tel. 607 654 262)

3.3.14 | Magda

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jek je to s pravidelnou konzumací hlívy při autoimunitních onemocněních?

2.3.14 | Re: Marek - odpovídá mykolog

Hlíva vyžaduje pro správný vývoj plodnic světlo a to v závislosti na teplotě. Při teplotě kolem 10°C stačí pouhé šero. Při vyšší teplotě se zvyšují i požadavky na intenzitu osvětlení. Ve tmě vyrostou plodnice připomínající tvarem malé květáky.

1.3.14 | Marek
Dobrý den Lze hlívu pěstovat ve sklepě bez přístupu světla? Děkuji
24.2.14 | Re: Jara Schořík - odpovídá mykolog

Stravitelnost plodnic všech kloboukatých druhů hub je obtížná, protože jejich buňky jsou tvořeny chitinem. Hlíva na rozdíl od lesních hub vyrůstá v pěstírně rychle a proto je snadněji stravitelná a nemusí se proto déle vařit. Pro usnadnění stravitelnosti se někdy plodnice hlívy usuší, namelou na kávomlýnku a prášek z hlívy se přidává do polévek či cereálních snídaní. Pokud zakoupíte doplněk stravy z hlívy, potom prášek z hlívy je obsažen v kapslích.

23.2.14 | Jara Schořík
Je hlíva ústřičná lehce stravitelná?K jakým houbám se dá přirovnat.
22.2.14 | Re: Honza - odpovídá mykolog

Je to správná připomínka. Na pultech obchodů vidíme někdy plodnice oschlé, na kraji popraskané. Někdy vidíme na povrchu klobouků vyrůstá bílá plíseň. Tento jev je na první pohled podezřelý ale není nebezpečný. Jedná se totiž o podhoubí hlívy narostlé tam, kde jsou plodnice dlouho skladovány ve vlhku (uzavřené ve fóliovém obalu) v chladničce. Hlívu na rozdíl od žampiónů můžeme skladovat delší dobu. Týden Vám vydrží zabalená v sáčku v ledničce při 4°C. Otázka ale je, jak dlouho byla skladována před tím od doby sklizně. K nám se dováží velké množství hlívy z Polska, kde mají zvyk houbu zalévat, takže je pak nadměrně převlhčená. Je pravda, že v současné době není hlíva v obchodech často čerstvá a přitom její cena za 1 kg je kolem 100 Kč.

21.2.14 | Honza

Dobrý den, mohli byste někdo uveřejnit fotografii (nebo odkaz) na hlívu, která je stará a měli bychom se jí v obchodě vyhnout. Jak správně hlívu v lednici skladovat? Jak dlouho? Může být v igelitu? Děkuji za rady Honza

20.2.14 | Re: Pffeferová Věra - odpovídá mykolog

Povrch plodnic hlívy bývá různý a to od tmavé až po žemličkově hnědou. Bývají i odstíny zelené. Neznám ale zcela zelenou barvu. Nebyla na povrchu plodnic zelená plíseň?

19.2.14 | Pfefferová Věra
Co znamená, když vyrůstající plodnice hlívy ústřičné (ze zakoupeného substrátu) mají zelenou barvu?
10.2.14 | Re: Martin Potůček

Přenést hlívu z přírody domů a navíc ji umístit na pororozpadlý pařez opravdu nejde. Můžete pěstovat hlívu naočkováním sadby na špalek čerstvého dřeva a na něm hlívu na balkoně pěstovat.

9.2.14 | Martin Potůček

Dobrý den, našel jsem ještě nevyrostlou hlívu na kmeni stromu, a vzal jsem si jí domu i s podhoubím, nevim jestli ji můžu pěstovat na polorozpadlém pařezu a na balkoně???? prosim poraďte.

30.1.14 | Re: Eva - odpovídá mykolog

Hlíva i outkovka obsahují glukany. Hlíva obsahuje pleuran a outkovka krestin. Některé glukany mají tak zvané imunomodulační vlastnosti a to v případě určitých chorob, což znamená že jsou schopny imunitu potlačit či naopak zvýšit. A to je případ autoimuniotních onemocnění. Za tím účelem je dobré volit optimální druh houby po konzultaci s mykoterapeutem - lékařem tradiní čínské medicícny. Zkušenosti má MUDr. Vančuříková (tel. 607 654 262)

29.1.14 | Eva

Jaký je rozdíl mezi outkovkou a hlívou ústřičnou co se týče imunomodulace. Je možné použít při autoimunitním onemocnění hlívu?

25.1.14 | Re: Jana Ryšková

Našedlý či bílý povlak na kloboucích plodnic hlívy je vlastně podhoubí hlívy. Objevuje se tehdy, je-li plodnice po sklizni ve zvýšené relativní vlhkosti. Nemusíte je ani odstraňovat, protože je to také hlíva a není proto škodlivé. Šedý povlak na tabletách jsou přídatné látky, které nemají žádný účinek na lidské zdraví.

23.1.14 | Jana Ryšková
V obchodě jsem viděla hlívu která měla našedlý povlak. Prodavačka mi vysvětlovala, že to není plíseň, ale povlak který je normální pro tuto houbu. Je to pravda?
19.1.14 | Re: Jiří - odpovídá mykolog

Můžete, pokud je pařez čerstvý. Na starším pařezu, který je vyschlý, podhoubí nemůže růst. Je dobré chránit pařez před vysycháním tak, že jej zakryjete nejdříve vrstvou lepenkového papíru, plastickou fólií a kolem nasypete repelent proti mravencům. Fólii zasypete zeminou. Pokud naočkujete na jaře, odhalíte pařez koncem srpna. Zjistíte-li na povrchu bílou plíseň, tak potom na podzim můžete očekávat první houby.

17.1.14 | Jiří
můžu hlívu pěstovat na pařezu třešní a jabloně.
19.12.13 | Re: Karel odpovídá mykolog

Hlívu ústřičnou můžete brát i při nízkém tlaku.

Látky obsažené v outkovce působí nejen jako imunostimulanty, ale také jako imunomodulátory. To znamená, že na rozdíl od většiny ostatních léčivých hub, které pouze nabuzují imunitu organismu a nejsou vhodné pro pacienty trpícími autoimunitními chorobami (roztroušená skleróza, cukrovka, revmatoidní artridida, autoimunitní zánět štítné žlázy, vitiligo), látky obsažené v outkovce působí na rovnováhu a funkční souhru jednotlivých složek imunitního systému.

Po podávání směsi polysacharidů (glukanů) došlo u pacientů trpících lupénkou a chronickou revmatoidní artritidou ke zlepšení zdravotního stavu v důsledku modulace imunity. Intenzivní výzkum ukázal, že polysacharidy z mycelia této houby prodloužily antibakteriální účinky antibiotik. Látky obsažené v outkovce jsou významným virotikem (AIDS,žloutenka, chřipka). Doporučuje se mladou čerstvou nalezenou plodnici outkovky žvýkat jako žvýkačku Má příjemnou houbovou chuť.

11.12.13 | Karel
Rád bych se zeptal, jestli mohu jíst hlívu i když mám hodně nízký tlak krve? 96 / 65. Četl jsem taky něco o Outkovce, ta roste u nás v lese a dokonce doma na zahradě na špalku z pokácené hrušky. Těsně u dřeva má hodně mycelia a údajně je to moc zdravé. Jak bych tu Outkovku měl využít? díky a budu se těšit na odpověď.
9.12.13 | Re: Michaela - odpovídá mykolog

Pokud je hlíva vyrostlá při opakujícím se mrazu, pak bych ji konzumovat nedoporučoval.

8.12.13 | Michaela
DObrý den, chtěla bych se zeptat: na zahradě nám na pařezu roste hlíva a vyrostal i teď pod sněhem. Může se hlíva konzumovat i přešlá mrazem? Děkuji za odpověď. M. Lindovská
7.12.13 | Re: Míša - odpovídá mykolog

Z popsaného je zřejmé, že se něco stalo, co zastavilo vývoj plodnic. Pokud se trs vyvíjejících se plodnic zastaví na několik dnů, trochu změkne, tak je s jejich vývojem konec. Jak je substrát dokonale prorostlý, musí se blok umístit do osvětlené místnosti do teploty 13-15 °C a udržovat tam zvýšenou relativní vlhkost (85-90%). Pokud nevyvinuté trsy nerostou delší dobu a vyschly, potom je odstraňte a blok nechte v nízké teplotě. Můžete udělat další otvory, případně stávající otvory pročistit odstraněním vrstvičky vyschlé slámy. Věřme, že se v další vlně plodnice objeví. Pokud je hlíva vyrostlá při opakujícím se mrazi, pak bych ji konzumovat nedoporučoval.

6.12.13 | Míša
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pěstování Hlívy ústřičné v bloku. Podle návodu jsme ji dali nejprve do teplejší místnosti (psali 15 - 24st., my měli cca 21 - 22st.). Pak když se v průřezech oběvily bouličky, jako malé květáčky, měl se blok přemístit do chladnější místnosti s tpl. do 18st. My ho přesunuli do místnosti s 15 - 16st. Problém je v tom, že otvory neprorůstaly souměrně. Hlíva vyrostla jen z největší bouličky, ostatní se zastavily. Nyní by byl k vytržení jeden trs. Máme nedorostlé hlívy (bouličky) odstranit? Poroste nám tam ještě hlíva? Měli bychom zase blok přesunout do teplejší místnosti aby se to nějak aktivovalo? Nebo kolik by asi teď měla mít stupňů? Pomohlo by udělat další průřezy? Moc děkuji za každou radu.
29.11.13 | Re: Monika M - odpovídá mykolog

Určitě se nic nestane, když sušenou hlívu konzumujete bez přerušení. Není to lék, který by se dal předávkovat, ale j tak trvale zajištěna hladina glukanů, které právě podporují vaší imunitu.

28.11.13 | Monika M

Dobrý den, mám velice dobrou zkušenost s hlívou ústřičnou v tabletách, ale chci se zeptat, užívám ho již půl roku, měla být mezi užíváním nějaká pauza, půl roku jsem byla v pohodě, bohužel trpím na opakované angíny a po půl roce jsem dostala hned 2 za sebou, má dlouhodobé užívání hlívy vliv na to, že jsem onemocněla, udělala jsem dlouhodobým užíváním chybu a proto jsem onemocněla, a nebo to nemá vliv. A může se hlíva užívat současně s homeopatiky a vitamínem C v tabletách, děkuji.

21.11.13 | Helena
Re: Eva... Evi , s podporou imunity mám velice dobrou zkušenost. Vždy z jakýchkoliv příznaků nachlazení se vyklubala angína a bez antibiotik jsem to nedala. Začala jsem kupovat "cumlací"" kapsle hlívy a přes noc mi vždycky pomohly. Začala jsem kupovat hlívu , vyrobila jsem si podhoubí a začala ji pěstovat. Je to běh na dlouhé tratě, ale vyplatilo se, hlívu suším na plátky a při jakémkoliv příznaku, když na mě něco "leze", si vezmu dva, tři plátky sušené hlívy a nemoc ustoupí a dál se neprojeví !!! Aspoň u mě to funguje báječně, jím občas i plátek syrové hlívy, někde jsem vyčetla, že je to dobré jako prevence proti rakovině. Moje dcera si sušené plátky nadrtí do jogurtu, tam se to ztratí, ale sušená hlíva je jinak velmi chutná, nasládlá, není protivná, doporučuji to aspoň vyzkoušet. Výsledek stojí za to.
14.11.13 | Re: Utratová - odpovídá mykolog

Odpověď není jednoduchá. Dětský trávicí systém si zvyká postupně a individuálně na konzumaci hub. Záleží na tom, zda-li jsou houby sebrané v přírodě (hlíva), nebo uměle pěstované, které jsou stravitelnější, protože rychleji vyrostou. Dále záleží na tom, jak jsou houby podávány. Houba se lépe stráví, pokud je jako doplněk stravy namletá v prášku, než když ji dítě konzumuje v pokrmu. Obecně se má za to, že optimální příjem hub pro 3leté děti je 150-750 mg sušených hub (příjem čerstvých je 10x vyšší), děti 3-6leté pak mohou konzumovat denně 250 mg - 2 g a nad 6 let pak 500 mg - 2 g.

12.11.13 | Utratová
Zdravím a prosím od kolikati let mohou hlívu jíst děti. Děkuji za odpověd´. Utratová
2.11.13 | bob
Dobrý den je možné že mi na zahradě na starém kmeni najednou vyrostla Hlíva Ústřičná
31.10.13 | Re: Bolek - odpovídá mykolog

Záleží na stupni zmrznutí plodnice a opakování období, kdy houba zmrzla a rozmrzla. Buňky plodnice se roztrhají a jejich obsah se může rozkládat a v důsledku toho mohou plodnice způsobit zažívací potíže. Netvoří se přitom ale toxické látky.

30.10.13 | Bolek

Dobrý den. slyšel jsem, že po přemrznutí se stává jedovatou. Je na tom něco pravdy? Děkuji za info.

22.10.13 | Re: ANNA - odpovídá mykolog

Bez fotografie nelze houbu, kterou zmiňujete určit. Hlívu poznáte, že má lesklý klobouk barvy hnědé, šedohnědé až do černa a někdy do modra. Lamely vespod mají bílou barvu a třeň houby je bílý.

21.10.13 | ANNA
Dobrý den,dnes jsem objevila na vrbě na zahradě houbu,která se podobá hlívě.Chtěla jsem se zeptat, jestli se může s něčím zaměnit.
19.10.13 | Helena

Dobrý den, před půl rokem jsem tu psala příspěvek ohledně vyrobení vlastního podhoubí, naočkovala jsem hlívu na pařezech na chatě i v lese, můžu říct , že v lese se jí daří mnohem lépe, nejlépe na dlouhém kmeni ležícím v rokli vedle potůčku, je celý zarostlý mechem a dnes jsem tam objevila 15 hnízdeček mlaďoučkých plodnic, je to starý strom, kde na polovině rostou obrovské tvrdé dřevokazné houby a na druhé půlce jsou moje naočkované hlívy, experiment se vydařil, i když na některá dřeva to nechytlo...zkuste to taky, přeji vám takovou radost, jakou jsem měla já dnes !

18.10.13 | Re: anet - odpovídá mykolog

Na povrchu plodnic se Vám vytvořelo mycelium hlívy. Stává se to zejména ve vlhku a růst začíná po 2 a více dnech. Není to žádná plíseň v pravém slova smyslu.

17.10.13 | anet

Dobry den, do druhé dne po sklizeni se mi udělal na vrchu sklizene hlivy potah ,takovy jako sametový je to plíseň? Je to pozivatelne? Byla v chladu ca 8-10 stupňů a vlhku. Nestihla jsem vse zpracovat. Tak nevim co s tím zbytkem? Ale bylo jen do druhého dne... Plíseň snad tak rcyhla neni? díky Anet

16.10.13 | Re: Strnadová Alena - odpovídá mykolog

Houby konzumované za syrova mohou obsahovat látku zvanou araricin, která ve větším měřítku může mít kancerogenní účinky. Proto se je doporučuje tepelně upravovat. To se ale hlívy netýká. Zde je ale třeba poznamenat, že plodnice syrové hlívy jsou tuhé a proto se většinou houba za syrova nekonzumuje. Zejména pak plodnice vyrostlé v chladném období roku vyžadují vaření i desítky minut. Suchá hlíva, pokud je namletá se přidává do polévek případně do cereálních snídaní, kdy se vařit nemusí.

15.10.13 | Strnadová Alena
Dobrý den,chtěla bych vědět zda se hlíva ústřičná smí jíst syrová???Může se mi něco stát,když ji budu jíst tepelně nezpracovanou??a co sušená hlíva?také ji musím ještě zpracovávat?Děkuji mnohokrát:-)
14.10.13 | Re: Zdeněk - odpovídá mykolog

Určitě odpovědět můžeme, ale to je na osobní konzultaci, protože to chce především znát podmínky a možnosti pěstitele. Můžete napsat do tohoto fóra anebo se dočíst více na o pěstování na těchto stránkách

13.10.13 | Zdeněk

Dobrý den, rád bych se založil farmu na hlívu ústřičnou v bývalém vepříně. Můžete mi poradit, jak postupovat v takovém případě? Děkuji

6.10.13 | Eva
Dobrý den, jaké máte zkušenosti s podporou imunity?
4.10.13 | Re: Andrea Pospisilova - odpovídá mykolog

Nejsou známy projevy alergie na hlívu. Věc budeme ještě konzultovat s mykoterapeutkou.

3.10.13 | Andrea Pospisilova
Dobry den,chtela bych se zeptat,jestli uz mate take zkusenost s alergii na hlivu.koupila jsem si tabletky a 4dny po uzivani se mi po celem tele objevily velike pupeny.Alergii nemam do ted na nic.Diky za odpoved
28.9.13 | Re: jan - odpovídá mykolog

 Aby hlíva v pytli plodila je třeba celý blok substrátu umístit do osvětlené místnosti, kde je teplota vzduchu mezi 12-18 °C, zvýšená relativní vlhkost (stálé vlhčení podlahy) a kde mírně větráte. Kultura hlívy je umístěná v obalu a proto se nedá zalévat.

27.9.13 | jan
Dobrý den, chci se zeptat koupil jsem si pytel z naočkovanou hlivou usričnou ale nevým či ji treba polivat alebo nechať tak ako jsem ju koupil a doprat jej teplo. Dekuji
20.9.13 | Re: Zuzana Nemcova - odpovida mykolog

Sirup HLÍVÁČEK  je nově vhodný pro děti již od 1 roku. Můžete tedy Vaší dceři HLÍVÁČEK sirup podávat a její imunitu tak posílit. Produkt je opravdu na přírodní bázi a můžete tedy Vaší dceři bez obav podávat. Dávkování snižte na polovinu, tj. 1x denně 1 čajová lžička.

17.9.13 | Zuzana Nemcova
Dobry den, ma 19-ti mesicni dcera jiz 4.mesic bojuje s Mollusca. Doposud jsme byli 3x na vyskrabovani, ale objevila jsem dalsi pupinky. Rada bych ji davala neco z hlivy na podporu imunity, nicmene nemuzu najit produkt, ktery by byl vhodny pro deti do 3 let. Vite o necem? Proc je sirup Hlivacek nevhodny, dle slozeni vypada, ze obsahuje pouze prirodni latky. Mozna v mensim davkovani? Dekuji Zuzana
28.8.13 | Re: Pavla - odpovídá mykolog

 Hlíva snadno nasadí první tak zvanou vlnu a trvá pak déle než nasadí plodnice vlny další. Problém je nedostatek živin a teplota. Doporučoval bych vytvořit v bloku další otvory a blok přenést na několik dnů do chladné místnosti nebo nechat blok venku během chladných nocí. Problém by nastal, pokud mezitím substrát zplesnivěl.

25.8.13 | Pavla
Dobrý den, koupila jsem si hlívu ústřičnou v pytli s otvory. Houbu jsem sklidila 2x, od té doby - možná 2 měsíce již houba nevyrostla. Co dělám špatně, nebo jak mohu podpořit růst houby? Děkuji
24.8.13 | Re: Zlata Bezděková - odpovídá mykolog

Doporučená dávka čerstvé hlívy pro udržení imunity je 50 g (nebo 5 g prášku ze sušené hlívy). Pro podpůrnou léčbu při nachlazení se doporučuje dávka větší. Děti nemají ještě vyvinutý trávicí systém tak, aby mohli obtížně stravitelné houby uspokojivě trávit. Doporučuje se jim zpočátku dávat do pokrmů prášek z mleté sušené hlívy a od 3 let dávky hlívy postupně zvyšovat. Houba má na rozdíl od ostatních hub neutrální chuť a snadno si na ni zvyknou.

23.8.13 | Zlata Bezděková
Dobrý den, chci se zeptat jaká je doporučená denní dávka Hlívy ústřičné v podobě sušené (prášek), tak i čerstvé a jestli jsou nějaká omezení u dětí. Děkuji za odpověď.
6.8.13 | Re: Hanka - odpovídá mykolog

 V mrazáku se hlíva stejně jako jiné houby může uchovávat pouze tak, že se předem nakrájené plodnice povaří několik minut v osolené vodě, zchladí se ve studené vodě a v sáčcích se pak skladují nejdéle 6 měsíců. Čerstvá hlíva by i v mrazáku podléhala vlivem enzymatické činnosti rozkladu.

4.8.13 | Hanka
Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat zda můžu mít hlívu uschovanou v mrazáku i v čerstvém stavu?A jak dlouho? Děkuji Hanka
3.8.13 | Re: lad - odpovídá mykolog

 V podstatě je to možné pokud Vám nevadí, že třeně budou při konzumaci poněkud tuhé.

2.8.13 | lad

dobrý den, lze hlívu užívat i syrovou?

20.7.13 | Re: Monika Balínová - odpovídá mykolog

 Hlívu ústřičnou je možné užívat dlouhodobě. Neobsahuje totiž žádné látky, které by měly z dlouhodobého hlediska lidskému organizmu uškodit. Naopak její dlouhodobé užívání zvýší Vaši imunitu a má dlší pozitivní účinky na Vaše zdraví.

19.7.13 | MONIKA BALÍNOVÁ

DOBRÝ DEN chtěla jsem se poradit ,,jelikož už mám třetí antibiotika na angínu,,zda mohu užívat hlívu dlouhodobě nebo co by jste mi poradili,nejlépe na imunitu,moc vám děkuji,,Monika

18.7.13 | Re: daja - odpovídá mykolog

Bohužel nemám zkušenosti a ani z literatury není známo, že by jedná houba vyrostlá na dřevině obsahující jedovaté látky měla jedovaté plodnice. Osobně se domnívám, že oba tyto organismy mají tak rozdílný metab olismus, že se to zdá skoro vyloučené.

16.7.13 | daja
Dobrý den! Na zahradě jsme měli velký keř štědřence - zlatého deště, který je jedovatou rostlinou. Loni jsme ho seřízli téměř u země, k našemu překvapení letos obrazil, dokonce kvetl a teď se dívám, že na zbytcích po seřezání nám roste hlíva! Je to opravdu ona, přijde mi to velice zvláštní v tomto ročním období, nicméně je tam stín, ale hlavně se ptám - je možné tuto konzumovat, když roste na jedovatém dřevě. Děkuji za odpověď.
28.6.13 | Re: Petra Kulíšková - odpovídá mykolog

Snad jedině s čechratkou černohuňatou. Ta roste na dřevu jehličnanů. Povrch plodnic je hnědý a třeň nasedající ke klobouku má tmavohnědý pruh. Rozdíl mezi oběma houbami je ale výrazný.

27.6.13 | Petra Kulíšková
Dá se hlíva ustričná s necim zaměnit ? nejedlim ?
23.6.13 | Re: Kamil - odpovídá mykolog

Dřevo listnatých stromů prorůstá v teplotě 10-25 °C a je k tomu třeba zvýšená relativní vlhkost (80-95%). Pro tvorbu plodnic je třeba také udržovat vysokou vlhkost a teplotu snížit na 15-18 °C. Navíc je nutné osvětlení pěstebního prostoru. Pokud chcete celoročně pěstovat hlívu na dřevě, musíte si uvědomit, že houba získává živiny ze dřeva mnohem obtížněji než na př. ze slámy. Důsledkem toho bývá nízký výnos, jak plodí hlíva obtížně. Osobně bych Vám doporučil celoročně pěstovat hlívu na slámě, kterou předem spaříte.

21.6.13 | Kamil
Som fanúšikom pestovania hlivy. Úspešne sme ju pestovali na hrabových a bukových klátoch. Teraz sa chystám založiť novú várku opäť na hrabe. Mám pár otázok: Je možné a za akých podmienok pestovať hlivu ustricovú celoročne? Mám miestnosť s akváriami /moje hobby/ a je tam dosť tepla, vlhkosti a primerane svetla, bolo by možné ju pestovať tam alebo by ste skôr uprednostnili pivnicu s miernym vetraním? Na čo sa treba pri pestovaní v interiéri v zimnom období zamerať? Mám aj nejaké kláty z ovocných stromov - je niektorý ovocný strom dobrý na pestovanie hlivy /teoreticky som o tom čítal, skôr ma zaujíma Váš pohľad z praxe/? Ďakujem pekne za odpovede.
20.6.13 | Re: Ota - odpovídá mykolog

Za dobrý výnos se považují 3-4 kg z jednoho bloku substrátu. Usuzuji, že jste sklidil první sklizňovou vlnu a ta by měla činit 70-80% celkového výnosu. Druhá sklizeň již bývá slabší. Pravděpodobně se stalo něco nepředvídaného jako nízká relativní vlhkost nebo vysoká teplota v době vývoje plodnic, přičemž se větší část plodnic nevyvinula.

19.6.13 | Ota
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zakoupil jsem hlívu již v tom igelitovém pytlu a měl jsem již cca.1 kg sklizeň. Co by mělo následovat potom, zatím jsem ji dal do sklepa, kde je asi 15. Jak dlouho by tam měla být a co udělat dále, aby zase začala plodit.
15.6.13 | Re: Jiřina - odpovídá mykolog

Hlíva obsahující glukany posiluje imunitu organismu a je považována za vhodný doplněk chemo- i radioterapie. Dávky doporučuji konzultovat s lékařem.

14.6.13 | Jiřina
Dobrý den,chci se zeptat,může hlívu užívat nemocný při chemoterapii? Děkuji
13.6.13 | Re: Hana Javůrková - odpovídá mykolog

V létě není radno hlívu očkovat. Jedním důvodem je, že v kmeni je mnoho asimilátů - jednoduchých cukrů, které jsou vhodnou půdou pro rozvoj zelených plísní a dalším důvodem jsou vysoké teploty a sucho, v důsledku čehož vysychá sadba i řezné plochy. Očkování kmene bych doporučoval odložit na podzim a dřevo chránit potažením fólie před vysycháním dřeva.

Kolíčkovou sadbu vede OBI, Hornbach a další Gartencentra. Zrnitou sadbu mají specializované zahrádkářské prodejny.

12.6.13 | Hana Javůrková
A prosím,můžete mi poradit,kde seženu kvalitní sadbu?
12.6.13 | Hana Javůrková
Prosím o sdělení,jestli mohu v tomto čase naočkovat hlívou ústřičnou kmen švestky.Včera jsem ji chtěla skácet,ale vzpoměla jsem si ,že bych ji mohla naočkovat hlívou,proto jsem jí srazila korunu,boční větve a nechala jen kmen.Musím ji skácet,nebo mohu nechat kmen stromu "spojený" s kořeny v zemi? Děkuji za odpověď.
11.6.13 | Re: Ivan - odpovídá mykolog

Je pravda, že hlíva vytváří plodnice nejlépe ve stínu či polostínu. Vysadil bych z jihovýchodní strany něco rychle rostopucího jako třeba ptačí zob. Musíte ale počítat, že hlíva tam neporoste věčně a asi do 3 let dřevo rozloží a plodnice se již neobjeví.

10.6.13 | Ivan

dobry den chcel som sa opytat o radu ohladne pestovania hlivy ustricovej ..... koli presvetleniu zahradky som musel vyrezat javor rozmyslal som na tom pniku zaockovat hlivu ustricovu teraz sa vsak ten pnik nachadza na dost slnecnom mieste z juhovychodu je uplne odokryty slnkom zo zapadu je pri nom asi 2 metre od pniku 4 metrovy orgovan a zo severu asi 4metre od pniku vrba .... vedeli by ste mi poradit co vysadit v okoli toho pniku nieco co jednoducho zatieni cast z juhu a vychodu nie vsak velike aby mi to opatovne nezatienilo zeleninkove zahony ? zahony zeleninkove .... ved sme ten javor vyrezali koli svetlu dakujem za radu s pozdravom ivan

7.6.13 | Re: Janka - odpovídá mykolog

Nám se osvědčuje prolití štěpky vřelovou vodou a prosypání prochladné štěpky, ze které odtekly zbytky vody sadbou hlívy. Omezí se tím výskyt spór zelených plísní, které narostou vždy na čerstvé štěpce.

6.6.13 | Janka
Michal 27.1.2013 písal že štepku nezalieva vriacou vodou a hneď ju použije, neplesnivie mu to. Dala som čerstvú štepku do skleného pohára so sadbou, pohár do sáčku. pekne prerastala lenže neskôr sa začala rozrastať aj zelená asi pleseň. Mala som to v byte kým prerastá. Teraz po chladných dňoch čo boli začala krásne plodiť. Prečo tam narástla pleseň? Je to len tou teplotou, keď Michal to nezalieval vriacou vodou a OK. Po cca 2-3 týždňoch prerastania to malo ísť asi do chladnejšieho prostredia? Ja som to nechala v byte. Takže kôly zelenej plesni ich musím vyhodiť že? Určite z nej hliva natiahne nevhodné látky. Ako tomu nabudúce predísť.
29.5.13 | Re: František Horký - odpovídá mykolog

Na rozdíl od některých vitaminů jsou glukany termostabilní, protože se při vyšších teplotách neničí. Dokonce se glukany z hub extrahují varem.

29.5.13 | Re: Tomáš Merkl - odpovídá mykolog

Stářím plodnic se obsah glukanů nemění, ale může se měnit pouze jejich kvalita.

28.5.13 | Tomáš Merkl
Chci se zeptat, jestli se obsah Pleuranu nebo Glukanu zvyšuje se stářím plodnic hlívy? Děkuji za odpověď. Merkl
28.5.13 | František Horký
Dobrý den! Pročetl jsem diskuzi, nicméně se dotáži na zachování všech účinných látek /snižování cholesterolu/ při smažení, pečení po dobu cca 30, 40 minut. U jiných látek, např. u zeleniny apod. dochází varem, pečením k ničení vitamínů atd. Děkuji za ev. odpověď.
27.5.13 | Tomáš
Dobrý den , chtěl jsem se zeptat jestli je pravda , že obsah pleuranu je obsažen více v mladých plodnicích než starých nebo je to naopak ? Děkuji za odpověď
26.5.13 | Re: Martina Jeřábková - odpovídá mykolog

Hlíva může vyrůst na uschlém kmeni sakury. Dřevo sakury je vhodné pro růst podhoubí a houby vyrostlé z tohoto dřeva jsou samozřejmě poživatelné.

25.5.13 | Martina Jeřábková
Může vyrůst trs hlívy na kmenu uschlé okrasné třešni-Sakura.Lze ji konzumovat nebo ne.Děkuji za odpověď. Jeřábková
23.5.13 | Re: Josef - odpovídá mykolog

Ořešák je sice vhodným dřevem pro pěstování hlívy a penízovky, ale hlíva není parazitická houba, která napadá živé stromy. Možná po odstranění větši části stromu zbytek kmene odumřel a potom by po naočkování kolíčkovou sadbou do vyvrtaných otvorů mohlo podhoubí dřevem prorůst. Otvory zaočkované kolíčkovou sadbou zalepte měkkým voskem, aby sadba nevysychala.

22.5.13 | Josef
Dobrý den, na podzim jsem skácel na zahradě ořech, a zatím ne úplně. Nechal jsem asi 1m od země kus kmene. Je vhodné do tohoto, ještě stále živého , kmene naočkovat sadbu hlívy ústřičné? Pokud ano, tak v jakém období?
15.5.13 | Re: Jan - odpovídá mykolog

Musíme si uvědomit, že hlíva je saprotrof - houba rostoucí na odumřelé organické hmotě a není houbou parazitickou. Živé stromy se proto brání podhoubí hlívy vniknuvšímu do dřeva. Můžete to pokusně zkusit, ale domnívám se, že živý strom bude schopen se ubránit naočkovanému do kmene.

14.5.13 | Jan
Dobrý den,můžete mi prosím,sdělit,zda je možné pěstovat hlívu i tak,že implantuji kolíčkovou sadbu přímo do živé vzrostlé vrby,jabloně či břízy,ať nemusím shánět špalky?Tím pádem bych nemusel nic balit do fólie,ukládat do země a proces by probíhal jaksi přirozeně.Zejména mne zajímá vrba. Děkuji !
13.5.13 | Re: socha alojz - odpovídá mykolog

Hlíva plodí při 12-18 °C. Při vyšší teplotě se zárodky nevyvíjejí. K dotazu, proč nenasadily další plodnice mohu jen uvést, že obecně druhá sklizeň hlívy bývá neodhadnutelná. K vývoji dalších plodnic dochází opožděně. Dalším problémem je, zda-li vysoká teplota zárodky budoucích plodnic nevratně nepoškodila. Pokud bude blok se substrátem ve vlhku jak popisujete a v nižší teplotě, je naděje, že blok slámy ještě zaplodí. Přestávka 1 měsíc ale ukazuje, že pravděpodobnost nasazení dalších plodnic bude malá.

12.5.13 | socha alojz
koupil jsem blok se substratem hlivy zjara jsem ji dal do skeniku po dvou tydnech jsem mel urodu asi tak 1 kg jak se oteplilo ve skleniku na 30° jsem to prelozil do stodoly polozena do pdlozky z vodou na polystyrenu 2cm nad vodou rosim dle navodu a uz mi asi 1 mesic nic neroste
10.5.13 | Re: Alena - odpovídá mykolog

Tepelně ošetřená sláma se očkoje sadbou hlívy , která je prostá zárodků plísní. Samozřejmě můžete slámu zpařit a pak ji zaočkovat slámou z bloku vyplozeného substrátu. Takový substrát již může být infikován plísněmi, které pak substrát prorostou na místo podhoubí hlívy. Podobně je tomu s vložením zbytků plodnic hlívy do ošetřené slámy. Mnoho nadějí tomu nedávám.

7.5.13 | Alena
Mám koupený slámový blok - substrát hlívy ústřičné v igel.pytli - tak jak se to prodává v zahrad.potřebách. Nyní mi začíná plodit. Chci se poradit zda můžu něco z tohoto bloku použít na naočkování pařezu či špalku - jilmu. Zda nožky hlívy nebo vzít zevnitř trochu slámy s bílým podhoubím? Prosím poraďte. Děkuji
30.4.13 | Re: Miroslava - odpovídá mykolog

Plodnice můžete nakrájet, podusit, dát do mikrotenového sáčku a dát do mrazáku. Spotřebujte do 5 měsíců.

29.4.13 | Miroslava
Při větším množství hlívy můžu hlívu krátce podusit a uložit do mrazáku,nebo to není vhodné.Děkuji
28.4.13 | Re: velemínský miloš - odpovídá mykolog

Pokud se bavíte o tom, zda-li loňský substrát (sláma) bude letos plodit, musím konstatovat, že tento substrát je zcela spotřebovaný a hlíva na něm nebude plodit. Proto doporučuji zakoupit čerstvý blok se substrátem.

27.4.13 | velemínský miloš

když jsem měl v minulém roce plodnice ,musím znovu použít nové očkování ,nebo zůstávájí plodnice zachovány????

21.4.13 | Re: vendula - odpovídá mykolog

To je zajímavá otázka. Takový postup nejde, protože hlíva není parazitická houba, a neroste na živých stromech. Může růst na vlhkém dřevu čerstvě pokácených stromů. Příliš dobře neroste ani na peckovinách a jádrovinách. Z ovocných stromů má v nejlepší oblibě dřevo ořešáku.

19.4.13 | vendula
Mohu očkovat hlívu přímo do kmene stromu ? Olše, třešně / náletové stromy na zahradě /
12.4.13 | Helena
Pro všechny kutily, co chtějí pěstovat hlívu....během zimy jsem otestovala různé způsoby výroby vlastního podhoubí, nakonec jsem zůstala u tohoto, které považuji za 100%...koupím v řetězci vaničku hlívy, takové, aby byly středně velké stopky, ne hodně tlusté a musí být na nich takové maličké bílé chloupky, zbytky podhoubí, uvařím asi 10 dkg největších krup, co jsem sehnala ( ale může být klidně i zrní pro slepice), kroupy vařím do poloměkka, lepší víc tvrdé, u rozvařených krup vám celé dílo uhnije, vypláchnu horkou vodou z rychlovarky sklinku od hořčice nebo více malých sklinek od přesnídávky, to aby byla sklinka aspoň trochu sterilní (dříve jsem sklinky pečlivě vyvařovala, ale je to zbytečné), vysuším čistým ubrouskem a střídám asi po centimetrové vrstvě kroupy (musí být dobře vychládlé a neproplachovat vodou, jenom slít přes cedník !! ) a na to nakrájím stopky z hlívy (plodnice upotřebím v kuchyni), zkoušela jsem i plodnice dávat do krup, ale ty zahnívají...takto se střídají ve sklince kroupy a nakrájené stopky, jak je sklinka plná, utlačím to lžičkou a dodám kroupy a stopky asi centimetr pod okraj sklenice. Do víčka vložím jeden nebo dva odličovací sterilní tamponky, sajou přebytečnou vlhkost, zavíčkuju, dám do pokojové teploty do skříně, napíšu datum a za 9 dní můžete očkovat do pařezů. Když nemáte čas a chcete podhoubí zastavit, dejte ho do lednice, krásně ještě více podhoubí zbělá, hmotu odříznete nožem a pak po kouskách odlupujete a očkujete do dřeva. Hmota je tuhá jako polystyrén, občas se vám ve skleničce vyskytne kousek zelené plísně, tu jen vyloupnete a vyhodíte. Očkuji tak pařezy na zahradě a v lese, kam nikdo nechodí do starých pařezů a spadlých stromů kolem potůčku v rokli, to , že se nechytá do starých pařezů jsem kdesi sice četla, ale podle mě je to mýtus, chodím to kontrolovat do lesa a i v polostrouchnivělých pařezích podhoubí krásně bují, přestože jsem očkovala hodně v mrazu, jen se to zastavilo a teď když je tepleji, to krásně bují. Dělám dírky do pařezů dřevořezbářským dlátkem, vytluču asi 1,5 x 1,5 cm dírku hlubokou asi 2cm, natlačím podhoubí a zatlačím kouskem dřívka, to kvůli vysychání podhoubí a taky jsem zjistila, že to chutná ptákům, takže špatně zadělané dírky mi vyzobali. Kdo se do toho pustíte, přeji bohatou úrodu. Je to běh na dlouhé tratě ,ale teď je nejlepší čas očkovat, na podzim už doufám budu sklízet. Kdysi jsem dírky zakapávala voskem, dřevo sice prorostlo, ale začalo rodit až jsem ten vosk vydlubala, plodnice nemají sílu vosk vytlačit. Zkoušela jsem taky na kroupy dávat stopky jenom nahoru, prorůstalo to směrem dolů, pak se to zastavilo a spodek neprorostlých krup uhnil a zplesnivěl, tak jsem to začala dávat na vrstvy, prorůstá to velice rychle, už druhý den můžete sledovat, jak podhoubí bují !!
11.4.13 | Re: Vláďa - odpovídá mykolog

Akátové dřevo je údajně pro pěstování dřevních hub nejméně vhodné. Volte proto jiné druhy listnatého dřeva. Z měkkého dřeva lípu nebo břízu. Z tvrdého je bnejlepší dřevo dubu, buku, habru a ořešáku.

10.4.13 | Vláďa
Dobrý den, je možno hlívu pěstovat v pařezu Akátu? Děkuji za odpověď.
25.3.13 | Re: Jarka - odpovídá mykolog

V lese nasbíraná hlíva v zimním období je poměrně tuhá a vaří se delší dobu. Dokonce se doporučuje takovou hlívu povařit a pak kousky hlívy rozmixovat. Taková polévka je lépe stravitelná a uvolněné chuťové látky z buněk plodnice dávají takové polévce nebo omáčce výraznější chuť. V obchodě zajkoupená hlíva je pěstovaná a klobouky jsou křehké a nemusí se tepelně upravovat delší dobu. Můžete z ni připravit řízek v trojobalu a nebo jen potřít zespoda klobouk rozetřeným česnekem se solí a obalit v hladké mouce. Z plodnic můžete také připravit chutnou držtkovou polévku nebo přidat do Čínské pánve se zeleninou. Ničení léčivých látek vařením je viz. předchozí odpověď.

24.3.13 | Jarka
Dobrý den, jak dlouho je potřeba Hlívu vařit, aby byla dobrá ke konzumaci? Je vhodnější ji spíše vařit či smažit nebo zapékat, kdy se neničí tolik její ozdravný účinek? Děkuji za odpověď.
23.3.13 | Re: Lenka - odpovídá mykolog

Tepelné zpracování hlívy se doporučuje jen v tom případě, že plodnice mohou být infikované. To se netýká sušené hlívy v kapslích firmy Terezia. Pokud si doma hlívu vypěstujete a usušíte a potom pomelete, nemusíte prášek z plodnic hlívy vařit. Na druhé straně vaření nepoškozuje účinné látky z hlívy. Prášek se přidává do instantních polévek, cereálních snídaní a i do teplých nápojů.

22.3.13 | Lenka

Dobrý den, na radu známé, která již několik let konzumuje prášek z hlívy, který si sama rozmixuje, jsem si také koupila sušenou hlívu. Chci ji dávat i dětem (věk 9 a 15 let). Na etiketě sáčku je ale napsáno Tepelně zpracujte!. Chci se zeptat, zda je možné sušenou hlívu konzumovat bez tepelné úpravy, přímo. Nebo ji alespoň zamíchat např. do horkého čaje. Děkuji.

20.3.13 | Re: Jaroslava - odpovídá mykolog

Konzumace hlívy nemůže ani těhotným nijak ublížit. Při její konzumaci nejsou známy jakékoliv vedlejší účinky.

19.3.13 | Jaroslava

může se hlíva v těhotenství?

18.3.13 | Re:Vašek - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná roste pouze na dřevu listnatých stromů. Hlívy rostoucí na jehličnatých stromech nemají kuchyňské využití.

17.3.13 | Vašek
Dobrý den, chtěl bych pěstovat hlívu na špalku dřeva, zde na vašem webu jsem se dočetl, že je nutné dřevo z listnatých stromů. A jak je to s jehličnatými stromy? Je možné pěstovat hlívu na špalku z jehličnatých stromů (já mám k dispozici čerstvou borovici) nebo musí být výhradně listnáč? Předem díky za odpověď.
16.3.13 | Re: Edo - odpovídá mykolog

V substrátu hlívy přežívají mouchy ve formě vývojových stádií - larev. A zasáhnout nějakým chemickým prostředkem larvy nemůžete. Hlíva zpravidla plodí 1-2 měsíce. Pokud je kultura od loňska, podhoubí hlívy nemůže v rozloženém substrátu přežít, protože vyčerpalo všechny živiny a po něm nastupují jiné houby a bakterie. Substrát dejte do kompostu, aby se rychleji rozložil.

15.3.13 | Edo
Koncom roka 2012 som si naočkoval násadu hlivy do vreca so slamou, ktoré mám vo vetranej pivnici. Tento rok som zberal úrodu už dva krát. Teraz keď sa už trochu oteplilo začali mi okolo toho lietať malé čierne muchy. Na slame sa začali tvoriť tmavé fľaky. Môžu za to muchy? Ako sa ich zbavím?
13.3.13 | Re: Dagmar Pavlasová

Zdravé osoby běžně pravidelně konzumují 3-5 g prášku z hlívy. V případě podpůrné léčby se dávka zdvojnásobuje. Konzumace hlívy se nemusí přerušovat.

12.3.13 | Dagmar Pavlasová
Dostala jsem sušenou hlívu je drcená na prášek nevím jaké množství můžu deně užívat. Děkuji za odpověd
10.3.13 | Re: Velemínský - odpovídá mykolog

Špalky dřeva osázeného sadbou hlívy plodí několik sezón. Na měkkém dřevu plodí 3 roky a na tvrdém dokonce 5 let. Bohužel často se objeví plodnice jen jednou za rok. Pokud máte takový druh hlívy, která vytváří plodnice již v srpnu, potom se vyplácí okolí špalku zalít a potom je naděje, že se objeví plodnice několikrát do roka.

9.3.13 | Velemínský

v roce 2012 mě vyroslty plodnice hlívy. Musím v roce 2013 opět osídlit dřevo novou sadbou nebo mi vyrostou nové plodnice ze sady z roku 2012???

8.3.13 | Re: Renata - odpovídá mykolog

Někteří terapeuti používají plodnice hlívy v prášku, ale ještě více se osvědčil natírat opary rakytníkovým olejem určeném k vnějšímu použití.

7.3.13 | Renata

Dobrý den,pomůže mě užívání hlívy ústřičné na výskyt oparů? Opary se mě dělají už skoro 20let a pořád nemůžu najít nějaké společné souvislosti,abych se jich vyvarovala...dočetla jsem se o "hlívě"...poradíte....děkuji za odpověď...Renata

7.3.13 | Re: Luci - odpovídá mykolog

Hlívu podobně jako jiné houby můžete skladovat několik měsíců v mrazáku. Před tím je ale třeba nakrájené houby povařit 5 minut v osolené vodě, potom zchladit, odkapat a v mikrotenových sáčcích uložit do mrazáku

5.3.13 | Luci

Dobrý den, koupila jsem hlívu ústřičnou běžně v obchodě. Zajímalo by mě, jestli ji mohu dát do mrazáku. Děkuji za odpověď.

3.3.13 | Re: Dana - odpovídá mykolog

Kombinace kysaného mléka a hlívy výrazně podporuje imunitu organismu. Z hlediska stravitelnosti je určitě lepší konzumovat hlívu tepelně upravenou, protože tím se neporuší její zdratně prospěšné účinky. Dobré je konzumovatt hlívu jemně mletou, čímž se zvýší její léčebný efekt.

2.3.13 | Dana

Dobrý den, zajímá mne,zda se může hlíva jíst syrová. Slyšela jsem,že se dává do salátů nebo se k ní má popíjet kysané mléko pro lepší stravování.Ale nikde jsem se o tomto způsobu nedočetla. Proto budu velmi ráda,když mi tento dotaz zodpovíte. Děkuji za odpověd a přeji pěkný den.

25.2.13 | Re: Dana - odpovídá mykolog

Zpravidla není třeba činit nic jiného než blok substrátu prorostlého podhoubí (na povrchu slámymusí být všude přítomno bílé podhoubí a nesní býát přítomny fleky zelené plísně) umístit v místnosti mírně osvětlené a udržovat v ni vysokou relativní vlhkost. Je problém pokud je blok v suché místnosti, protože nasazené zárodky plodnic rychle vyschnou a nestačí se vyvinout. Pokud budete mít dojem, že blok substrátu je vyschlý, znamená to, že substrát nemá dost vody k vytvoření plodnic tak blok reklamujte.

23.2.13 | Dana
Dnes jsem dostala balík s hlívou,koupeno v obchodě.Jelikož SE mi minule nepodařilo podle návodu hlívu vypěstovat,prosím o radu,jak postupovat,aby se to povedlo.Balík se mi zdá dost vyschlý.
22.2.13 | Re: Kateřina Seloucká - odpovídá mykolog

Trávicí trakt dětí se postupně vyvíjí a dětem se doporučuje houby podávat od 3-5 let. Doplňky stravy z hlívy jsou v podstatě jemně pomleté plodnice houby, takže trávící trakt příliš nezatěžují a přitom mají posilující účinky. Proto houbu v takové formě (třeba i doma usušenou houbu jemně pomletou) mohou konzumovat děti od 3 let.

21.2.13 | Kateřina Seloucká
Dobrý den, jak se mám jako rodič 2-letého dítěte dívat na vhodnost přípravy hlívy pro dítě do věku 3 let. Mám ji brát jako všechny ostatní houby a do jídelníčku ji nezařazovat? Děkuji.
20.2.13 | Re: Lucka - odpovídá mykolog

Houbu můžete dát do mrazáku za předpokladu, že ji nakrájíte a zblanžírujete (povaříte) v osolené vodě několik minut, případně je podusíte, uložíte do mikroténových sáčků a zamrazíte. Čerstvou hlívu podobně jako jiné houby se nedoporučuje dávat čerstvé bez úpravy do mrazáku. Zavařovat hlívu můžete stejně jako lesní houby.

19.2.13 | Lucka
Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli lze zpracovávat hlívu do mrazaku nebo zavařovat? Děkuji za odpověd. Lucka
19.2.13 | Re: Manfred - odpovídá mykolog

O úspěchu přeočkování ošetřeného sena prorostlým substrátem tvořeným senem záleží na tom, do jaké míry je toto seno proprostlé podhoubím hlívy prosté zárodků plísní. Zpravidla se tento postup nepoužívá, protože při přeočkování kultury hlívy ze sena na seno substrátem pororostou zelené plísně a pěstitel se nedočká úrody. Doporučoval bych proto používat vždy čerstvou sadbu, případně si sadbu doma vyrobit.

18.2.13 | Manfred
Dobrý den, pěstuji hlívu na seně v pytli. Chci se zeptat zda je možné použít seno prorostlé podhoubím na naočkování nového balíku. Děkuji za odpověď Manfred
9.2.13 | Re: sarka - odpovídá mykolog

Dobrý den. Hlívu ústřičnou můžete užívat celoročně bez přestávky. Doporučuje se však po cca 6 měsících užívání 1 měsíc vynechat. V těle totiž zůstanou účinné látky i po skončení užívání. Cca po měsíci přichází vhodná doba na doplnění těchto látek.

7.2.13 | sarka
Jak dlouho mohu užívat v kuse hlívu ústřičnou v tabletě.Musí být nějaká pauza při dlouhodobém používání?
5.2.13 | Re: Hana - odpovídá mykolog
Nedoporučuje se sbírat houby, které prošly hlubokým zmrazením v zimním odbobí.
4.2.13 | Hana
DOBRÝ den, včera 03.02.2013 jsme si z lesa přinesli hlívu ,je přemrzlá,vadí to její konzumaci ? je vlastně ještě zmrzlá. děkuji za odpověd hana
3.2.13 | Re: Eva - odpovídá mykolog

Povlak tvoří mycelium vzniklé z vyklíčených spor hlívy. Vyskytuje se především na plodnicích skladovaných delší dobu zejména pokud jsou plodnice balené v plastové fólii. Mycelium sice vypadá podezřele, ale protože se jedná o podhoubí hlívy, nehrozí žádné zdravotní nebezpečí.

2.2.13 | Eva

Na hlívě, kterou jsem koupila balenou pod folií je tenký moučnatý povlak, jakoby jiná plíseň. Ten jemňoučký sametový bílý povlak, pro někoho nenápadný, je hlavně na nožkách a v kornoutcích klobouků. Velké plochy klobouků jsou čisté. Hlíva je ke konci doporučené doby skladování.Není to nežádoucí pro konzumaci hlívy?

1.2.13 | Re: Pavel - odpovídá mykolog

K Vašemu dotazu týkajícího se deformovaných plodnic, které jsem neviděl, mohu podotknout, že takto vypadají plodnice, které se vyvíjejí v zatemněných prostorách či při nedostatku světla.

31.1.13 | Pavel

Dobrý den, sadbu hlívy ústřičné kupuji v obchodě a podle návodu pěstuji na spařené slámě v igelitovém pytli. Minulý roki jsem měl dost dobré výsledky, tak mne požádala kamarádka o sadbu také. Oba jsme ji letos nasadili zhruba ve stejný čas, já již měl před třemi týdny sklizenou první várku, ale jí se nyní po dvou měsících objevily plodnice připomínající spíše kotrč kadeřavou nebo kuřátka jarmuzová. Nevíme, kde udělala chybu, zda je to špatnou sadbou, nebo malým schlazením substratu po vývinu podhoubí. Děkujeme

30.1.13 | Re: Michal - odpovídá mykolog

Filipinský web popisuje postup, který je obvyklý při přípravě sypkých substrátů, které se následně sterilizují v teplotě blízké 100 C. Pokud by jste těmito přídavky obohatil dřevní štěpku a zmíněné teplotní ošetření neprovedl, potom hrozí nebezpečí, že takový substrát zplesniví. Zkušenosti s lignohumátem bohužel zatím nemáme.

29.1.13 | Michal
Dřevní štěpku si obvykle dělám až v případě, že si namnožím dostatečné množství sadby. I když musím uznat, že v mrazech je problém dřeviny v lese useknout, a před drcením musí ve sklepě roztát. Jinak chápu že jsou problémy s využitím starší drtě. V tom případě bude určitě nejlepší, hlavně díky absenci chemie, využití vlhkého tepla. Ostatně jako při sterilizaci zrna při výrobě sadby. Na zahraničních webech i v českých seminárních pracích se mluví o dřevní hmotě jako substrátu poměrně chudém na živiny. Proto se začínám zajímat o výnosnější substráty, které by bylo možno vyrobit v ryze amatérských podmínkách. První inspirací mi byl filipínský web se substrátem - 72% piliny tvrdého dřeva, 20% rýžové otruby, 1% mletý vápenec, 1% cukr a zbytek voda. Číslem dvě je návod z webu českého. Vytvořit hromadu z materiálu pro nás běžných, např. piliny (z části mohou být i z jehličnanů), štěpka, sláma, hobliny, atp. Přimíchat vápenec a prolévat přípravkem Bio algeen (někde jsem se dočetl i o kompostovači či lignohumátu). Hromadu nechat odležet a po čtrnácti dnech, v závislosti na okolní teplotě by měl materiál zhnědnout a být připraven k použití. Informací je však stále málo a tak pátrám kde se dá. Rád bych se tedy zeptal zda-li nemáte z přípravou něčeho podobného zkušenosti.
28.1.13 | Re: Michal - odpovídá mykolog

děkuji za za zaslání Vašeho názoru a fotografie. Zabýváme se různými způsoby ošetření dřevní štěpky a stále máme nejednoznačné výsledky. Pokud byla hlívou zaočkována čerstvá štěpka, potom s ni nebyl žádný problém a potvrzuji tak Vaše výsledky. Zkoušeli jsme ji máčet v chlornanu sodném a tenzidech a v průběhu roku se na substrátech začaly stále více objěvovat zelené plísně. Proto jsme přikročili k jejímu spaření (asi po 9 měsíčním skladování) a výsledkem byl kvalitně prorostlý substrát. Problém ale je, jak štěplku ošetřit, abychom ji mohli v průběhu roku postupně používat a nenapadaly ji zelené plísně.

27.1.13 | Michal
Dobrý den, téměř v každém příspěvku týkající se pěstování hlívy doporučujete spaření dřevní štěpky horkou vodou. S tímto postupem mám však velice rozdílnou zkušenost. Hlíva štěpky po spaření neprorůstala o nic lépe, ba i hůř a jako bonus "substrát" poměrně zapáchal. Proto sázím do čerstvě naštěpkovaných větví vytažených přímo z drtiče a není žádný problém. Od zavázání pytle k jeho plodnosti v zimním období, ve sklepě při teplotě 13°C, uběhne asi čtyřicet dnů. Přikládám fotku Hlívy plicní http://2i.cz/49323e14c7 46 dní po očkování. V žádném případě to neberte jako nějaké zpochybňování Vašeho postupu, jen jako rada pro ty, kteří si chtějí postup zjednodušit nebo zkusit něco nového.
24.1.13 | Re: jiri - odpovídá mykolog

 Abych mohl odpovědět, musím nejdříve vědět, jestli dřevo bylo suché nebo čerstvě pokácené, kam a do jaké teploty a vlhkosti jste špalky umístil. Pokud by bylo vše provedeno dle návodu, potom dnes už musí být špalek celý prorostlý bílým myceliem.

23.1.13 | jiri
nainfikoval jsem spalky jasanu v mesici zari,dle navodu a zatim zadne vysledky.muze to byt vadnym substratem,nebo vyjedou letos?
22.1.13 | Re: jitka pencova - odpovídá mykolog

Bělavý povlak na povrchu klobouku plodnice hlívy je mycelium této houby vzniklé z vyklíčených spór. Dochází k tomu tehdy, když je plodnice skladována zabalená ve fólii. Složení mycelia je stejné jako plodnice, takže tato plíseň není sice ušlechtilá jako v sýru, ale je stejně prospěšná jako samotná plodnice. Před použitím plodnice krátce omyjte a mycelium neodstraňujte.

18.1.13 | jitka pencova
Dobrý den, hlívu občas koupím v obchodě, ale stává se mi, že než ji stihnu zkonzumovat, objeví se na ní bělavý povlak. Zřejmě se jedná o plíseň, neboť se houba při delším skladování, při transportu a v lednici "zapaří". Jak moc závadný či nebezpečný je tento druh plísně? Vím, že můj dotaz zní prostoduše - plíseň je přeci špatná, takže nejíst - , ale ušlechtilé plísně na sýrech a hroznech taky automaticky nevyvolávají negativní zdrav.účinky. Třeba se u dřevokazných hub jedná o nějakou " nadstavbu", fermentaci. Děkuji.
15.1.13 | Re: Katarina - odpovídá mykolog

Hlíva je dřevní houba rostoucí na lignocelulózovém odpadu (sláma, seno, dřevní štěpka, slupky ze slunečnice apod). PROTO NAROZDÍL OD ŽAMPIÓNŮ HLÍVA NEROSTE NA SUBSTRÁTU PŘIPRAVENÉHO Z JAKÉHOKOLIV HNOJE. Co je ale důležité, všechny tyto materiály musíte předem ošetřit v horké vodě. Kvalitní slámu, seno, štěpku nejdříve naplníme do čistého pytle ze silné fólie a v teplé místnosti zalijeme vřelou vodou, aby horká voda působila co nejdelší dobu. Následujícího dne uřízneme rohy pytle a až voda vyteče, vysypeme materiál do čisté vaničky a tam materiál promícháme s 3-4 váhovými procenty zrnité sadby A ZPĚT NAPLNÍME A UTLAČÍME V PYTLI. V pytli, který zavřeme uděláme 10 otvorů o průměru 1 cm a v teplotě 20 °C necháme podhoubí prorůstat. Jakmile po 2-3 týdnech substrát zbělá podhoubím, přemístíme pytel se substrátem do nižší teploty (10-15 °C) a necháme plodit. Plodnice se objeví, pokud je v místnosti zvýšená vlhkost a aspoň minimální osvětlení a slabé větrání.

14.1.13 | Katarina
Dobry den! Rada bych zkusila pestovat hlivu, jednou jsem ji nahodne nasla, a moooc mi chutnala.....Muzu ji pestovat tak, ze to pevnejsiho cerneho pytle na odpadky nacpu slamu, primo ze stohu venku, a prolozim to podhoubim? Ten pytel se musi nejak "propichat", aby houba mela kudy kam rust? Mame mensi hospodarsti, takze do slamy muzu dat trochu vpodstate libovolneho hnoje ( veprovy, slepici, kralici, konsky... ) a nebo seno.
12.1.13 | Re: Janka - odpovídá mykolog

1. Hlíva ústřičná je dřevokazná houba rostoucí na kmenech stromů. Většinou vytváří plodnice zboku substrátu. Totéž probíhá na pytlích naplněných slámou. Pěstitelé tomuto jevu vycházejí vstříc, protože zboku pytlů vytvářejí otvory z nichž vytvářejí trsy plodnic. Pokud není zboku pytle žádný otvor a umožní se houbě vytvářet plodnice na jeho povrchu, vytvoří se trsy plodnic i tam. Problém ale je, že plodnic bude málo a budete připraveni o větší výnos. V Nizozemí jedna firma plní substrát hlívy na záhony a tak se vytvářejí plodnice pouze na povrchu záhonů, protože jim nic jiného nezbývá.

2. Hlívu by neměli konzumovat pacienti trpící autoimunitními chorobami,protože tato houba významně podporuje imunitu.

3. Nám se velmi osvědčilo namočení štěpky do vřelé vody. Následně se jsme ji nechali odkapat a promíchali s 3% zrnité sadby.

4. Houby přijímají ze substrátu veškeré přírodní i minerální látky. Do sebraných hub ale člověk nevidí. Známe příklady z Krušných hor, kde jsou půdy bohaté na arsen. Kůru z pokácených stromů nebylo možné použít v zahradách, kde se pěstovala zelenina s ohledem na vysoký obsah arsenu. Stejně je tomu s pilinami z takovýchto stromů,které nejsou vhodné jako substrát pro dřevokazné houby.

11.1.13 | Janka

1.Hliva rastie vo vreci aj po bokoch je možné jej rast nasmerovať, aby plodila len na vrchu? Zaujíma ma či je to možné.

2.Môžu astmatici užívajúci lieky používať čerstvú a sušenú hlivu? Pri ktorých chorobách a liekoch sa nemá používáť?

3.Radili ste mi, že štepku z konárov mám namočiť na 24h do čistej vody , stačí studená alebo vriacou a nechať na 24h? Nestačí štepke jej vlastná vlhkosť?

4. Pri použití dreva zo stromu, ktorí rástol pri meste, v klasickej záhrade, teda aj s cestami. Ako je to z nevhodnými látkami, ktoré huby,hríby prijímajú z okolia aj z dreva? Je treba sa obávať čo všetko v hlive bude z takého stromu? Aj tak sa nedá určiť či ten kmeň nenatiahol zo zeme napr.ťažké kovy a hliva z neho. Ďakujem za odpoveď.

2.1.13 | Re: Marten - odpovídá mykolog

viz. předchozí odpovědi níže

1.1.13 | Marten

Zdravím! Prosím Vás včera jsem našel na stromě trsy hlívy, který byly zmrzlý na kost. Dají se po rozmrznutí ještě konzumovat, či zamrazovat? Díky za odpověď.

31.12.12 | Re: Jaroslav - odpovídá mykolog

viz. předchozí odpovědi níže 

30.12.12 | Jaroslav
Mohu použít hlívu, která byla pokryta sněhem, zmrzla, ale stále vypadá dobře?
29.12.12 | Re: josef - odpovídá mykolog

Pokud plodnice opakovaně neroztály a opět nermrzly, potom jsou poživatelné

28.12.12 | josef
Dobrý den,mám dotaz zda se dá jíst hlíva která v zimě několikrát zmrzla a rozmrzla,jedná se o sběr v lese v tomto období kdy se teplota pohybuje kolem nuly dík
27.12.12 | Re: Marta - odpovídá mykolog

Je obtížné posoudit do jaké míry houby poškodil v zimě mráz. Mráz působí na plodnice tak, že roztrhá buňky houby a plodnice mohou podlehnout rozkladu bakteriemi. Pokud plodnice vyrostly v době, kdy se teploty pohybovaly mírně pod nulou, tak nebezpečí jejich poškození nehrozí. Nejhorší je střídání nízkých teplot s teplotami kolem 5-10 C. Tato zima je vyjímečná a proto bych se v současné době poškození hlívy mrazem neobával.

26.12.12 | Marta

Dnes jsem přinesla z lesa několik trsů hlívy. Plodnice nejsou nijak velké . V posledních třech dnech se teploty pohybovaly kolem nuly v noci a přes den něco málo nad nulou. Nevím , jak se pozná , zda nejsou plodnice poškozené mrazem . Na pohled jsou pěkné , mladé a pěkně voní . Když jsem je sbírala nebyly zmrzlé . Chtěla bych vědět , jestli je možné tyto houby konzumovat , nebo zda je raději vyhodit .

25.12.12 | Re:majkl - odpovídá mykolog

Za nejlepší způsob posílení imunity se považuje konzumace 50 g hlívy denně. Doplňků stravy v suchém stavu stačí konzumovat podstatně méně.

24.12.12 | majkl
Dobrý den mám jediný dotaz: prosim kolik je potřeba pro denní konzumaci?stačí napsat jedna houba nebo podobně. Za kladnou odpověd předem děkuji
14.12.12 | Re: Eva - odpovídá mykolog

Houbová jídla s hlívou se dusí, smaží, pečou či grilují a tak voda po vaření nezbude. Pokud náhodou k něčemu takovému dojde, obsahuje voda po vaření hlívy rozpustné látky z hlívy a to: část rozpustných glukanů, vitaminy rozpustné ve vodě a minerály.

13.12.12 | Eva
Dá se využít voda, ve které se uvařila hlíva? Obsahuje vývar něco důležitého? Nenadýmá? Děkuji za odpověď. Eva
11.12.12 | Re: kubinová jana - odpovídá mykoterapeutka

 Hlíva ústřičná se může používat současně s lékem Warfarin za předpokladu pravidelné kontroly hodnoty Quick, který je kontrolován lékařem.

10.12.12 | kubinova jana
Dobrý den, prosím o radu, zda je možné užívat hlívu, když beru warfarin. Děkuji za informaci Kubínová
29.11.12 | Re: Šandrejová - odpovídá mykolog

Trávící trakt dětí se vyvíjí a pomalu se přizpůsobuje trávit složitější látky jako jsou houby. Normálně se dětem doporučují houby od 5-6 let. V doplňcích stravy firmy TEREZIA COMPANY je hlíva mletá na jemný prášek. Takový produkt by mohli konzumovat i mladší děti.

28.11.12 | Šandrejová
Od jakém věku můžu dát dítěti Hlivu ustřičnou? děkuji za odpověd
27.11.12 | Re: Honza - odpovídá mykolog

Hlíva roste na dřevu listnatých stromů případně na tepelně ošetřené slámě. Listí obsahuje dosti živin, které umožní růst různých plísní, které pak zabrání podhoubí tento materiál využít. Možná by stálo za to listí povařit ve vodě, odkapat a zaočkovat. Ale to je spíše rada pro pokusníky.

26.11.12 | Honza

Chci se zeptat, jestli lze pěstovat hlívu na listí ovocných stromů. Díky za radu.

25.11.12 | Re: jiří - odpovídá mykolog

Vše záleží na venkovních teplotách. V teplotě 5-8 °C plodnice skoro nerostou. Pozor na houby přešlé mrazem, které bývají nevratně poškozeny, takže dále nerostou a mohou podléhat zkáze. Pozor na jejich konzumaci.

24.11.12 | jiří
Zdravím Vás,dnes (24.11) jsem na procházce kolem řeky Moravy našel vyvrácený stom Jívy na kterém bylo několik trsů hlívy ústřične.Strom není suchý,některé kořeny stále pevně drží v zemi a ikdyž leží na zemi je vidět že vštve koruny jsou stale živé.Větší hlívy jsem vykroutil a menší jsem tam ponechal.Zajímalo by mě za jakou dobu v tomto počasí(ráno je kolem 4st a odpoledne kolem 10s) hlíva kterou jsem tam nechal doroste.Pokud nezačne mrznout.Má v průměru 4až 8cm.Dále jak dlouho na takovém stromu (průměr asi 80cm.délka asi 12m)může hlíva ještě rust?Několik desítek metru dál leží další Jíva a na ni nic neroste.Je možné tento strom naočkovat koupenými kolíčky hlívy?Je to možné ješte ted před příchodem zimy?A ujme se sadba když je to venku v přírodě?Stromy leží v záplavové oblasti kde je dostatek vlkosti i stínu .Za jakou dobu by podhoubí prorostlo,a mohli by tam být příští podzim plody hlívy.Děkuji za odpověd.Jiří-Severní Morava.
18.11.12 | Re:majko - odpovídá mykolog

Hlíva je odolná proti napadení plísněmi. Bílá plíseň na povrchu plodnic hlívy je vlastně její podhoubí, které narůstá na povrchu plodnic delší dobu skladovaných při zvýšené relativní vlhkosti. Plíseň je to zcela neškodná.

16.11.12 | majko
zdravím...je možné, že na hlive je pleseň? tu moju som kúpil z hypermarketu a asi po troch dňoch chladničke je na nej biely povlak, po všetkých...ako zistím, že ide o pleseň a nie prirodzený jav?
16.11.12 | RIGHARD
Moc děkuji za odpověd´ a snad to dobře dopadne zatí hlíva začíná rust. Ještě jednou děkuji a přeji hezký den
16.11.12 | Re: Jana - odpovídá mykolog

Nejdříve se ujistěte, zda-li jsou bradavice virového původu. Potom konzumujte pravidelně houbová jídla případně kapsle se sušenou hlívou (2x denně po jedné kapsli).

15.11.12 | Jana
Dobrý den, dcerka má rok a půl na chodidle bradavice, kterých se vůbec nemůže zbavit. Chtěla bych k léčbě využít hlívu ústřičnou. Můžete mi poradit, jakou formou je léčba nejúčinnější ? Mám dcerce podávat extrak zakoupený v lékárně, vařit každý den nějaký pokrm z čerstvé hlívy /mám možnost jen zakoupit ji v obchodě/ či snad čerstvou hlívu přikládat přímo na bradavice ... ? Děkuji mnohokrát za odpověď.
14.11.12 | Re: Adriana - odpovídá mykolog

To je pravda.  Sušenou hlívu umeleme na kávovém mlýnku a prášek můžeme dávat třeba do cereální snídaně. Pojídání sušené hlívy je opravdu zdravé.

14.11.12 | Re: Richard - odpovídá mykolog

Hlívu můžete zamrazit. Postupuje se ale tak, že na kousky nakrájené plodnice krátce povaříme v osolené vodě. Potom zchladíme ve studené vodě a dáme odkapané mikroténových sáčků, které uzavřeme a dáme do mrazáku. Sušíme tak, že na kouisky nakrájenou nebo ještě lépe na hrubém struhadle nastrouhanou hlívu usušíme v patrové domácí elektrické sušičce. Uchováváme v nádobě bez přístupu vzduchu (sklenice se zábrusem nebo sklenice šroubovací). Ještě účinější je usušené kousky polodnic namlít na káviomlýnku a přidávat do pokrmů.

13.11.12 | RIGHARD
Hezký den .Začal jsem pěstovat hlívu a mel bych dotaz jak se dá uchovat, jestli se dá nějak sušit a nebo zamrazit, Děkuji
13.11.12 | Adriana
Děkuji vám za vaši odpověď. Ano, před sušením jsem hlívu nakrájela na drobné kousky, takže postačí ta doba namáčení jak uvádíte do 30 minut. Ještě bych měla jednu otázku. Je možné takto sušenou hlívu tepelně vůbec neupravovat a rovnou konzumovat? Někde jsem četla, že pojídání sušené hlívy je velice zdravé. Raději bych se přeci jen ujistila. Děkuji předem za vaši radu.
13.11.12 | Re: Adriana - odpovídá mykolog

Vše záleží na tom, na jak velké kusy byla hlíva před sučením nakrájena. Pokud se jedná o plátky plodnic hlívy, potom stačí namočení ve vlažné vodě na 20-30 minut. Větší kusy se máčí déle a sušené houby, které byly napleté na prášek se sypají do pokrmů přímo.

12.11.12 | Adriana
Dobrý den, jak dlouho mám namáčet nasušenou hlívu před vařením?
7.11.12 | Helena
Ivo, kdysi jsem měla kolíčkovou hlívu naočkovanou v obrovském pařezu, pod ním velikánské víko a tam jsem udržovala vodu, hlíva rodila až po roce a půl, nádherně, ze všech stran, pak přišly povodně a taťka při uklízení kolem domu nic netušící zrovna nerodící pařez rozřezal a spálil...jaká škoda, nicméně jsme koupili chatu a tam mám několik naočkovaných pařezů nebo spíš silnějších větví a napodél zabudované v zemi. Očkovala jsem to loni v zimě, takže už očekávám úrodu, ale vypadá to na dlouho...ale co je důležité , sama jsem si rozmnožovala sadbu nebo jak bych to řekla tak, že jak jsem vrtala do dřeva, tak ty piliny jsem dala mezi zbylé naočkované kolíčky(koupené) a ty piliny unikátně prorostly doběla no a tak jsem to dělala pořád, až jsem postupně naočkovala všechny větve, co jsem měla. Ještě tam mám zbytek, je to stále bílé, mám to ve vakuovém sáčku (vytlačený vzduch), sem tam tam kápnu kapku vody...na jedné ze zabudovaných větví se mi už dělají "nožky" a z toho jdou malé čudlíky, asi hlavičky od hlívy :) , tak doufám , že z toho ještě letos něco bude.
5.11.12 | Re: zsolt - odpovídá mykolog

Hlívu skladuje položenou lamelami vzhůru, aby nepadaly spóry na spodní plodnice, v teplotě 0-5 °C a její trvanlivost je vyšší než u žampiónů. Ve velkém prostředí (zabalená v papíru) vydrží 7-10 dnů. Po delším skladování se někdy na povrchu klobouků objeví lílá plíseň. To je mycelium vyrostlé z vyklíčených spor napadaných na plodnice.

4.11.12 | zsolt
Dobry večer. Akym sposobom sa da uskladnit hliva? Dakujem
3.11.12 | Re: Iva - odpovídá mykolog

K výrobě sadby hub je třeba mít laboratorní zařízení a to především autokláv a čisté prostředí , kterým je flow-box (očkovací box), kde se vysterilizovaný substát za aseptických podmínek zaočkuje. Když chcete zaočkovat substrát, musíte si připravit základní kulturu, kterou pěstujete na agarové půdě. Bloček mycelia na agaru pak vložíte na vysterilizované zrno nebo kolíčky. Můžete postupovat tak, že si ze zakoupené sadby hub odeberete očkovací látku a kolíčky nebo obilí jako nosič si vysterilizujete v tlakovém hrnci a očkovací látkou zaočkujete. Výsledky takového postupu ale nejsou příliš spolehlivé. Léčivé látky obsažené v léčivých houbách jsou většinou termostabilní a nejsou poškozeny varem. V pokrmech z léčivých hub jsou tudíž léčivé látky zachovány.

2.11.12 | Iva

Dá se doma vyrobit sadba hlívy ústřičné, abychom si ji mohli do slámy očkovat sami? Pokud ano, tak jak? Dají de doma vyrobit kolíčky na očkování dřeva a jak? Dá se doma pěstovat hlíva tak, abych nemusela nic pro množení opakovaně kupovat? Aychom si ji pěstovali naprosto soběstačně? Nebo to jde alespoň u nějaké další léčivé houby (např. shitake aj.)? Pokud hlívu tepelně zpracuji, přijde o cenné látky a o jaké?

2.11.12 | Re: Martin - odpovídá mykolog

Plodnice hlívy skutečně přestávají růst při teplotě 0-5 °C a jak se v zimě oteplí, tak opět pokračují v růstu. Takže je možno očekávat, že postupně dorostou. V zimě je ale problém za mrazů, protože při teplotách pod nulou dojde k poškození plodnic, které se pak nedoporučuje konzumovat.

1.11.12 | Martin

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na hlivu ustricovú - je pravda, že pri poklese teplôt pod 0 stupňov Celsia sa jej rast zastavuje, no po výstupe teploty nad 5 stupňov sa opäť obnoví? Pestujem ju prvý rok na pňoch v záhrade a zaujímalo by ma, či už mám pozbierať aj malé plodnice alebo môžem ešte dúfať v ich rast. Ďakujem za odpoveď, Martin

31.10.12 | Re:Janka - odpovídá mykolog

Je to možné za těchto předpokladů: Naštípejte větve listnatých stromů nebo keřů v době vegetačního klidů. Větve musejí být bez listů. Vzniklou štěpku namočte na 24 hodin v čisté nádobě do čité vody. Potom vodu odkapejte a plňte namočenou štěpku do pytlů za stálého prosypávání zrnitou sadbou hlívy. V pytly prorůstá podhoubí 4-5 týdnů v teplotě 20-24 °C. Potom umístěte pytle ve světlé a vlhké místnosti v teplotě 5-15 °C. Ostatní druhy hub jsme pro tyto účely neověřovali.

30.10.12 | Janka
Môžem hlivu pestovať na konároch posekaných v drvičí, natlačené do králičieho pletiva bez preliatia vriacou vodou? Je treba prerastené drevené klátiky chrániť pred mrazmi a ako?
29.10.12 | Re: Jana - odpovídá mykolog

Není mi známo, že by po konzumaci čerstvé hlívy nebo hlívy v kapslích docházelo k takovým potížím. Není vyloučeno, že tyto zdravotní potíže souvisí s jiným problémem. Zkuste přestat konzumovat kapsle a uvidíte, kde je příčina.

28.10.12 | Jana

Dobrý den,začala jsem užívat hlívu (kapsle) a mám z ní střevní potíže.Je možné,že mi některé látky v ní obsažené dělají tyto problémy?A dá se tomu nějak předejít?Děkuji

27.10.12 | Re: Petr - odpovídá mykolog

Na topolovém dřevu rostou desítky druhů hub. Pokud plodnici houby tam vyrostlou neuvidím, tak nejsem schopen dát správnou odpověď. Pošlete fotografii na info@terezia.eu.

26.10.12 | Petr
Dobrý den, nasekal jsem dříví na zimu a to uklidil do dřevníku,který je bohužel vlhký.Jednalo se převážně o velké špalky topolu.Z boku na velkém množství špalků mi začala vyrůstat houba, dle fotogalerie na Vašich stránkách mi přijde, že se jedná o hlívu.Je možné, že se jedná a zcela jinou houbu, která by mohla být i jedovatá. Děkuji Petr
26.10.12 | Re: Martin - odpovídá mykolog

Rychlost růstu plodnic hub obecně a nejen hlívy zavisí na  mnoha faktorech. Prvním je teplota, protože v teplotách pod 10 °C houba roste velmi pomalu nebo neroste vůbec. Dále hraje roli přístupnost vody a živin, které má houba pro vývoj plodnic zapotřebí.

25.10.12 | Martin
Dobrý den, dnes jsem narazil v lese na několik trsů hlívy. Bohužel ve velikosti kolem půl centimetru. Takže otázka zní:Za jak dlouho se pro ni vrátit aby měla nějakou rozumnou velikost? Děkuji.
16.10.12 | Re:Čimen - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná osidluje dřevo listnáčů. Proto smrk kanadský není pro ni vhodným substrátem.

14.10.12 | Čimen
Prosím lze naočkovat hlívu do pařezu čerstvě poraženého smrku kanadského,a v tuto roční dobu? Děkuji
9.10.12 | Re: peter - odpovídá mykolog

Pokud máte blok koupený, je pravděpodobné, že byl skladován delší dobu a mušky se do substrátu dostaly později a postupně požírají podhoubí. Problém je, že škodí hlavně larvy a ty jsou v substrátu a pěstitel je nemůže zasáhnout a zahubit. Jedinou možností je prevence. Můžete jen čekat, že se mušky nestačí rozšířit a nějaká hlíva ještě vyroste. Vlhkost, teplota a intentzita osvětlení je v pořádku a to bohužel počet mušek neovlivní.

8.10.12 | peter
Dobrý den Chcem sa spýtať : začala mi hniť alebo čo to je v slame mam čierne fľaky cca 5 cm veľké a asi 3 ks v okolí nie je prerastená pliesen a tvoria sa v týchto miestach mušky. Prosím o radu či sa to dá ešte zachrániť ... Podmienky pestovania : Pestujem hlivu v pivnici činžiaku pri teplote cca 16 stupnou pri slabom osvetlení , hlivu mam kúpenú ako balík už so slamou mam ju položenu nad vodou nie však vo vode denne ju dostatočne rosím mam ju asi cca 12 dní Prosí o radu na mail petkocs@azet.sk Ďakujem Peter
7.10.12 | Re: Jarkoa - odpovídá mykolog

Pokud chcete úspěšně pěstovat hlívu, pak nestačí ji množit kouskem podhoubí, které může být infikováno jinými plísněmi. Hlíva se navíc uchytí jen na čerstvě poraženém dřevu listnatých stromů a ne na starém špalku nebo pařezu. Pokud chcete úspěšně pěstovat hlívu, potom zakupte sadbu na špalíčkách (Gartencentra nebo Hornbach) a ve správný roční čas sadbou dřevo osázejte.

6.10.12 | Jarka

Dobrý den, prosím o radu. Včera jsem dostala od zetě kousek i s pdhoubím mladé hlívy ústřičné, která mu již 2 rok roste na pařezu ořešáku. Myslela jsem, že bych trs zasadila k pařezu od lísky. Nebo to mám udělat jinak? Děkuji za Vaši odpověď

5.10.12 | Re: gigi - odpovídá mykolog

Hlíva má četné pozitivní zdravotní účinky, ale nemá je specifické na ženskou ani mužskou potenci.

4.10.12 | gigi
Má hlíva ústřičná pozitivníí vliv na podporu plodnosti? popř jakou?
18.9.12 | Re: petr - odpovídá mykolog

 Pokud pošlete fotografii hub vyrostlých na pařezu, můžeme Vám poradit, co Vám vyrostlo za houbu.

17.9.12 | petr
dobrý den,mohl bych vám poslat foto? před 3 roky jsem pěstoval hlívu ve slaměném balíku ten jsem pak rozsypal na zahradě na starý pařez od tý doby ,každý podzim je posetý plodnicemi celý pařez ,ale nejsem si na 100% jist zdali to je hlíva.děkuju za odpověd
9.9.12 | Re: Tereza - odpovídá mykolog

Hlíva vytváří plodnice různé velikosti i různé barvy. Těžko lze v obchodě zaměnit za jinou houbu. Obchodníci s houbami mohou těžko zaměnit pěstovanou hlívu za nějaký jiný navíc jedovatý druh nalezený v přírodě. Pokud má plodnice vespod lamely - bue to hlíva, která nemá jedovatého dvojníka. A jedovatou houbu podobného tvaru, která by se dala pěstovat neznám. Houbu, kterou jste zakoupila můžete bez obav zkonzumovat

7.9.12 | Tereza
Dobrý den, mám dotaz ohledně vzhledu hlívy ústřičné. Na trhu jsem koupila hlívu, která je lehce narůžovělá. Je to v pořádku? Manžel tvrdí, že to nemůže být hlíva a že je to něco jedovatého. děkuji za odpověď s pozdravem Tereza Kostelníková
30.8.12 | Re: Veronika - odpovídá mykolog

Především nevím, co si představujete pod pojmem "kapky na posílení imunity". Získávání účinných látek (glukanů) je poměrně složitý chemický proces, při kterém mají být získány všechny účinné látky. Nedejte prosím na jednoduchá doporučení. Bezpečnější je konzumovat buď hlívu v pokrmech nebo sušenou hlívu jemně homogenizovanou. Pravda je, že největší efekt mají plodnice čerstvě sklizené, protože v obchodech někdy vidíme zboží, které tam už dávno nepatří. Dobrou zkušenost máme se stánkem firmy Holoubek a pravnuci v pražské holešovické tržnici nebo s obchodem firmy Samyco v Lipove ulici na Praze 1.

29.8.12 | Veronika
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy v roce se dá koupit hlíva. ( a popř. kde v Praze je možno koupit kvalitní hlívu) Ráda bych si ji koupila a vyrobila kapky na posílení imunity. Předem děkuji, Veronika
16.8.12 | Re: Ľubo - odpovídá mykolog

Hlíva je kloboukatá houba a má vždy na spodku klobouku lamely. Plodnice bez lamel mají jiné druhy hub nemající s hlívou a jejími vlastnostmi nic společného.

15.8.12 | Ľubo
Hliva bez lupeňov nie je hliva, je to nejaká iná huba.
12.8.12 | Re: valerie - odpovídá mykolog

Plodnice hlívy s postupem zrání uvolňují bílý prášek, což jsou vlastně jeji spory. Ty nejsou jedovaté. Plodnice nesklízíme podle uvolňování spor, ale podle tvaru klobouku a to nejlepe tehdy, když se sklenutý klobouk zarovna do poloroviny nebo je podvinutý mírně. Plodnice s kloboukem ve tvaru nálevky jsou přezrálé..

11.8.12 | valerie
Dobrý den, koupila jsem si v obchodě hlívu na pěstování - malá krychle ve folii. V návodu je psáno, že se má sklízet než pustí bílý prášek. Neuhlídala jsem to. Můžu hlívy konzumovat i když pustily tento prášek? Je to nějak závadné? Díky za odpověď, Valerie
1.8.12 | Re: Zdena - odpovídá mykolog

Přebytek sklizených plodnic hlívy můžete zpracovat sušením, mražením nebo konzervací v nálevu. Sušit doporučujeme houbu zpočátku při nižší teplotě (35 °C) a tuto postupně zvyšovat, jak plodnice schnou (na 50 °C). Před uložením hlívy do mrazáku plodnice nakrájíme a kusy vkládáme na 1-2 minuty do vroucí solené vody. Potom plodnice prolijeme studenou vodou a v PE sáčcích je dáváme do mrazáku. Ke konzervaci se mi osvědčil tento nálev: 4 litry vody, 1 litr octa, 36 dkg cukru, 14 dkg soli, 4 bobkové listy, 10 nových koření, 10 pepřů a dále pak něco estragonu, kopru a meduňky. Nálevem zalijeme krátce povařené žampióny a potom sterilujeme ve sklenicích při 80 °C po dobu 20 minut.

31.7.12 | Zdena
Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, zda mi někdo neporadí se zpracováním hlívy. Urodilo se nám toho najednou moc a chtěla jsem se zeptat, zda se může zmrazit. Díky Zdena
31.7.12 | Milan

Ahoj, našel jsem na pařezu krásné hlívy, ale doma jsem zjistil, že nemají ze spoda lamely, ale jsou hladké. Můžete poradit, zda je to hlíva? Děkuji Milan

31.7.12 | Re: Milan - odpovídá mykolog

Dobrý den Milane. Abychom se mohli zodpovědně vyjádřit k zařazení zmíněné houby, potřebovali bychom vidět její foto a to pohled shora i odspodu. Pošlete foto s požadavkem na e-mail info@terezia.eu.

15.7.12 | Re:appear - odpovídá mykoterapuet

Hlíva ústřičná patří mezi velmi rozšířené léčivé houby s širokým polem působnosti, ve východní medicíně je známá jistě již od počátku našeho letopočtu. Vzhledem k tomu, že má schopnost harmonizovat hladinu cukru v krvi, snižovat hladinu cholesterolu, lipoproteinů a triglyceridů a zpomalovat degenerativní změny v cévách má naopak pozitivní účinky na kardiovaskulární systém. Ani obsah minerálů není kontraindikací k použití u kardiaků.

14.7.12 | Re: appear - odpovídá lékař

Používání potravinových doplňků, tedy i léčivých hub v terapeutických dávkách je vždy individuální. Hlíva ústřičná je dlouhodobě sledována ve vztahu ke kardiovaskulárním chorobám především pro svůj vliv na hladinu krevních lipidů. Byl prokázán její pozitivní účinek na úpravu hladiny krevních tuků a tedy i pozitivní vliv v rámci prevence aterosklerózy. Není popisován žádný výrazný protisrážlivý efekt a není kontraindikovaná u pacientů léčených protisrážlivými léky. Nicméně laboratorní kontrola u těchto pacientů je vhodná.

13.7.12 | appear

Dobrý den, zaslech jsem názor, že hlíva ústřičná není vhodná, ba dokonce zdraví škodlivá, protože je v kontradci s léky, zejména na ředění krve a s tím souvisejicí nemoce srdečního svalu. V žádném případě se prý nedoporučuje požívat přípravky s vyšším obsahem Na, K a pod. Je možné takový názor považovat za správný nebo naopak mylný? Děkuji za odpověď.

12.7.12 | Re: sojakova iveta - odpovídá mykolog

Škodlivost spór hlívy spočívá v tom, že po vdechnutí mohou způsobit u některých osobn alergii, která má za následek vznik příznaků nachlazení, chřipky a rýmy, které v krátké době odezní. Pokud máte jeden blok či pytel hlívového substrátu, tak se vytvoří tak malá koncentrace spór, že toto nebezpečí nehrozí. Při větším množství pytlů substrátu v místnosti se při sklizni plodnic doporučuje nosit respirátor nebo roušku.

11.7.12 | sojakova iveta
Dobrý večer.Prosím vás môžte my poradiť,či výtrusi hlivy ustricové su zdraviu škodlivé.kedže pri praci sňou musíme mať rušku na tváry.Ďakujem
21.6.12 | Re: Citron - odpovídá mykolog

Složení javorového dřeva je stejné na špalcích i na štěpce. Jabloňové naštěpkované větve jsou bez problémů, právě tak jako naštípané větve révy.

7.6.12 | Citron
Dobrý den, zakoupil jsem sadbu hlívy ústřičné, máčkové a plicní, kterou si sám úspěšně množím. Záměrem bylo pěstování na štěpce, a to pro celu rodinu. Problém je ale v tom, že mám přístup pouze ke dřevu javoru, který je údajně naprosto nevhodný. Ptám se tedy, je špatný jen pro pěstování na špalcích? Nebo i na té štěpce. Děkuji
4.6.12 | Re: Mirek 4568 - odpovídá mykolog

Je to poněkudproblematická metoda. Substrát pororůstající sadbou vytváří velké množství tepla a ze sudu se teplonedá snadno odvést. Dalším problémem je, zda si budete připtavovat substrát v sudu nebo mimo něj. Mám na mysli prolití slám vřelou vodou. Osobně bych spíše zůstal o pěstování v plastových pytlích nebo sáčcích.

3.6.12 | Mirek4568
Dobrý den, kdysi jsem zaslechl že je možné pěstovat hlívu v plastovém sudu. Do sudu naplněného nějakým substrátem se prý po obvodu udělají otvory ze kterých by měly vyrůstat houby. Nevíte zda to někdo zkoušel. Děkuji M.Müller l
28.5.12 | Re: Martin - odpovídá mykolog

Hlívu nakrájenou na menší kousky nebo nastrouhanou na struhadle na větší kusy sušíme v sušičce nejdříve při 30-40 °C a potom teplotu vzduchu zvýšíme na 50 °C. Při vyšších teplotách houba žloutne. Pokud nemáme sušičku, sušíme houby ve stínu .Usušené houby nameleme na jemný prášek na kávomlýnku. Pro udržení imunity organismu se doporučuje podávat denně 5 g prášku z hlívy.

26.5.12 | Martin
lze hlivu susit jako jiné houby a poté užívat a v jakém množství?
25.5.12 | Re: MICHAL - odpovídá mykolog

Hlívu nelze zaměnit za jinou jedovatou nebo nejedlou houbu. Možná úplný laik by hlívu mohl zaměnit za čechratku černohuňatou. Ta má ale na rozdíl od hlívy hnědý jemně plstnatý klobouk a černý třeň. Také lamely čechratky jsou hnědé. Z hlívy se konzumují klobouky. Třeně jsou na jídlo velmi tuhé. Můžeme je ale konzumovat tak, že je nakrájíme, nasušíme a umeleme na prášek, který má významné léčivé vlastnosti.

24.5.12 | MICHAL

Dobrý den mohu tuto houbu v lese zaměnit s nějakou jinou podobnou ,ale nejedlou ? a co se trhá tedy konzumuje , celá nebo třeba jen její část ? předem děkuji za jakoukoliv odpověd

23.5.12 | Re: Filip - odpovídá mykolog

Při využití prázdného septiku jako možné pěstírny si musíme uvědomit, že plodnice hub snadno nasávají jakékoliv pachy a zde se nabízí otázka, jestli zbytky pachu nezůstaly v jeho stěnách. Dále je třeba zajistit v době tvorby plodnic v septiku osvětlení a větrání. Kultura hlívy vytváří oxid uhličitý a ten je třeba odstranit větráním. O nedostatek vlhkosti uvnitř septiku nemám obavy. Z hlediska přístupu nebude také septik jednoduchou stavbou.

22.5.12 | Filip
Dobry den, pred 3 lety jsme doma zrusili septik...(nekolikrat byl proplachnut cistou vodou) Muzu v nem pestovat hlivu ? problem necitim ve vlhkosti, ale v teplote. Muj odhad je okolo 12 C. A dale je tam celodene tma. Da se v tomto miste hliva pestovat ? Mockrat dekuji za pomoc.
21.5.12 | Re: procházkovázuzana - odpovídá mykolog

Sadbu hlívy na kolíčkách zakoupíte v zahradnických centrech nebo specializovaných obch. domech (OBI, HORNBACH). Zrnitou sadbu k pěstování na slámě potom koupíte v některých kamenných obchodech.

8.5.12 | procházkovázuzana
poraďte,prosím,kde sehnat sadbu hl.ústř.?
7.5.12 | Re: Tonda - odpovídá mykolog

Pěstování ve velkém není předmětem pro jednoduchou odpověď. Vyžaduje to prohlídku potenciálního pěstebního prostoru a následuje návrh na jeho úpravy pro pěstování.

6.5.12 | Tonda

Dobrý den. Rád bych využil velkých sklepních prostorů k pěstování hlívy. Nemám s tím žádné skušenosti a rád bych využil vašich rad. Můžete mě kontaktovat na výše uvedený e-mail Děkuji Wágner.

3.5.12 | Re: Jakub Hrubý - odpovídá mykolog

Hlíva je dřevní houba rostoucí na odumřelém dřevu. Nenapadá zdravé stromy a to se týká i mladého ořešáku. Je pouze známý výjimečný případ, kdy hlíva napadla živý strom silně poškozený požárem. Můžete tedy naočkovat pařez čerstvě poraženého ořešáku. Na starém pařezu se ale podhoubí hlívy neuchytí, protože je již osídlen přirozeně jinými druhy hub.

2.5.12 | Jakub Hrubý
Dobrý den. Chci se zeptat jestli hlíva napadá i mladé stromy. Chci nasadit mladý ořešák a z nedostatku místa jej musím dát těsně vedle pařezu starého. Pokud bych jej naočkoval hlívou, jak velká je pravděpodobnost, že hlíva pak napadne i mladý stromek? Děkuju peředem za odpověď
24.4.12 | Re: Kateřina Krejčová - odpovídá mykolog

K přesnému určení příčiny bych potřeboval fotografii. Pošlete ji na

info@terezia.eu

.


23.4.12 | Kateřina Krejčová
Dobrý den, chci se zeptat, zda se u hlívy jí i ten spletenec noh.....zdá se mi že jsou nožičky hodně vodnaté. Kačka
23.4.12 | Re:no.nick - odpovídá mykolog

Při výběru dřeva a doby očkování jste neudělal chybu. Jedinou obavu mám z toho, aby dřevo nebylo v přímém kontaktu s vodou, kterou jste do pytle nalil. Potom by mohlo začít hnít. Doporučujeme proto dávat naočkovaný sloupec špalků dřeva na čistou cihlu a na dno pytle nalít vodu tak, aby dřevo nestálo ve vodě a pouze na cihle, přes kterou by nasávalo vlhkost. Po několika týdnech zkontrolujte dřevo v pytli, zda-li nevysychá a zda dřevo obrůstá bílým podhoubím.

22.4.12 | no.nick
Dobrý den,koupil jsem kolíčky naočkované hlívou,jako dřevo jsem použil 40 cm dlouhé a 20 cm v průmeru tlusté dřevo z jabloně.Problem asi je že byla čerstve poražena.Byla pokácena a cca týden poté jsem ji očkoval.Strom však ještě nebyl ani napučen tak snad to tolik nevadí nebo ano? Naočkované "kmeny" jsem dal do igel.pytle a na dno jsem nalil cca litr vody ,uzavřel a uložil do skleníku..Je šance ,že se houba uchytí?
21.4.12 | Re: Jana - odpovídá mykolog

Dobrý den. Hlíva ústřičná je opravdu na alergie účinná. Alergie totiž souvisí s oslabeným imunitním systémem, na jejíž posílení je hlíva ústřičná díky obsahu betaglukanů nejlepší. Hlíva ústřičná v syrovém stavu obsahuje až 80% vody a byla by pro syna hůře stravitelná. Pro dosažení požadovaného efektu posílení imunity čerstvou hlívou by se musela konzumovat každý den, což je časově dost náročné. Existují však na trhu i kapsle se 100% sušeným práškem z hlívy ústřičné, do kterých je hlíva sušena za velmi přísných podmínek, při kterých se neztrácí obsah vitaminů a účinných látek, ani chuť, vůně nebo barva. Doporučujeme Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem, která má zesílený účinek a vašemu synovi jistě pomůže. Přejeme pevné zdraví

20.4.12 | Jana
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je hlíva na alergie účinná i v tabletách a zda je nutno ji s něčím kombinovat. Mám syna astmatika, ale houby nejí. Slyšela jsem, že na alergie je nejlepší hlíva v syrovém stavu. Proto se na Vás obracím s prosbou o radu. Děkuji.
15.4.12 | Re: Magdalena - odpovídá mykolog

Ano. Konzumace hlívy dětmi od 3 let je možná. Obecně jsou houby pro mladší děti hůře stravitelné.

14.4.12 | Magda
prosím od kolika let mohou jíst hlívu ústřičnou děti? všeobecně se doporučuje až od tří let - platí to i pro hlívu? děkuji magda
11.4.12 | Re: miro - odpovídá mykolog

Správně to mělo vypadat tak, že by se bílá síť hlívového podhoubí rozrostla po celém povrchu špalku a ne jenom kolem očkovacích míst. Po celém povrchu špalků by měl postupně narůst hustý bílý kožichovitý obrost podhoubí. Pokud podhoubí zpočátku začalo růst a posléze ustalo, může to být způsobeno zhoršením podmínek růstu. Napadá mne sucho nebo snížená teplota

10.4.12 | miro
Dobrý den. V loňském roce v tuto dobu jsem naočkovál hlívu na čerstvou olši. Asi po měsíci se vytvořila drobná plíseň v otvorech, kde byla vložena sadba na kolíku. Od té doby se nic nezměnilo. Přes zimu jsem měl špalky uloženy v suchém sklepu. Podaří se mi vypěstovat hlívu? Děkuji za odpověď.
10.4.12 | Re: Merlinit - odpovídá mykolog

Hlíva roste pouze na listnatém dřevu. Houby, které rostou na jedhličnatém dřevu jsou lesklokorka smrková a ohňovac smrkový. Problém ale je, že dřevo pro pěstování se musí v sterilizovat , za sterilních podmínek očkovat. Hlavní obtíž je v tom, že zatím v ČR nevyrábí sadbu těchto hub.

9.4.12 | Merlinit
Dobrý den, lze k pěstování hlívy použít i dřevo jehličnanů, např. borovice. A ne-li hlíva, které houbě svědčí borové dřevo? děkuji
8.4.12 | Re: Jiří - odpovídá mykolog

Ořechové dřevo je výborný substrát pro pěstování hub. Musí být ale čerstvé. Starý pařez vhodný pro pěstování není. Pařezy obecně řečeno očkujete buď do vyvrtaných otvorů kam vkládáte kolíčky a nebo zbohu pařezu vyříznete klínky. Do otvoru dáte zrnitou sadbu a klínky vrátíme zpět a připevníme hřebíkem. Pařez obalíme čistou fólií a zasypeme zeminou či kompostem, aby byla sadba ve stálé teplotě. Očkované místo chráníme před mravenci, kterým chutná podhoubí.

7.4.12 | Jiří
Dobrý den je možné hlívu naočkovat na pařez starého ořechu.?? nebo je lepší vybrat jiný druh dřeva.?? a jak nejlepe naočkovat venkovní pařez, zda je nutné například přikrýt pytlem či něčím jiným nebo použít něco co pomuže venkovnímu růstu..??děkuji
25.3.12 | Re: Olga - odpovídá mykolog

Dřevo višně se dá použít k pěstování hlívy i když jím podhoubí hlívy prorůstá pomaleji. Doba prorůstání podhoubí silnějšími špalky také trvá déle. Doporučuji proto čerstvé dřevo naočkovat (zboku vyvrtat otvory a vsunout kolíčky sadby), po naočkování dřevo zabalit do plastové fólie tak, aby dřevo nevysychalo a nechat  dřevo prorůstat podhoubím po dobu 6-7 měsíců.

24.3.12 | Olga
Dobrý den, prosím o radu. Porazili jsme starší višeň, pěkné tlusté špalky. Je toto dřevo vhodné k pěstování hlívy? Děkuji
23.3.12 | Re: Hultras - odpovídá mykolog

Na čerstvě pokáceném zdravém dřevě dřevokazné houby nerostou. Může se stát, že pokácíte strom a jeho část je suchá. V době vegetačního klidu to můžete snadno přehlédnout. Bez prohlídky dřeva ale Vámi zmíněnou houbu nemohu bohužel určit.

22.3.12 | Hultras

dřevo bylo čerstvě skácené cca 1 měsíc a uz predtim jsem tam spatril par takovich bílých skrvn chci se jeste zeptat kolik druhu hub roste na buku diky

21.3.12 | Re: Martin

Výrobce tohoto produktu nestanovuje obsah zinku v 1 kapsli. Hlíva ústřičná obsahuje zinku zanedbatelné množství, které nestojí ani za řeč ohledně doporučené denní dávky.

20.3.12 | Martin
Dobrý den,hlívu ústřičnou mám zakoupenou od tohoto výrobce TEREZIA COMPANY Hlíva ústřičná cps.V příbalovém letáku jsem ale obsah zinku v jedné tabletě nenašel.
19.3.12 | Re: Hultras - odpovídá mykolog

Zásadou je, že se pro očkování hlívy použivá čerstvé dřevo s přirozenou vlhkostí. Pokud je dřevo skladováno delší dobu a je vyschlé, potom se na něm podhoubí hlívy obtížněji uchytí. Můžete zkustit naočkovat na dřevo hlívu a před tím odříznou z obou stran špalků tenké kotouče dřeva napadeného plísní a na tato místa nanést zrnitou sadbu nebo navrtat otvory a do nich vsadit sadbu na kolíčkách. Dřevo zabalte do fólie a uložte na vlhkém místě. Stojí to za pokus. Podhoubí, které jste na dřevě spatřili nebylo s velkou pravděpodobností podhoubím hlívy.

18.3.12 | Hultras
Dobrý den chci se na neco zeptat koupili jsme si tvrde drevo- buk a nechali sme ho pres zimu prikrytou plachtou a jak jsme to na jare oddelavali tak tam bylo neco jak plisen ale plisen to neni muze to byt hliva ustricna nebo neco jineho kolik druhu hub roste na buku ? muzu poslat foto. diky za odpoved
11.3.12 | Re: Martin

Dobrý den. jelikož neznáme výrobce, od kterého jste si koupil Hlívu ústřičnou, nemůžeme Vám odpovědět na Vaši otázku. Výrobce by měl mát v příbalovém letáku, kolik zinku hlíva obsahuje, resp. 1 tableta hlívy ústřičné. Pokud nám napíšete, od jakého výrobce hlívu máte, můžeme Vám odpovědět.

9.3.12 | Martin
Dobrý den,nedávno jsem si koupil hlívu ustřičnou v tabletách.V příbalovém letáku psali že obsahuje i stopové prvky,chtěl bych se zeptat kolik přibližně obsahuje 1 tableta zinku?
8.3.12 | Re: Magdalena - odpovídá mykolog

Účinné látky v hlívě - glukany jsou termostabilní a vydrží i delší dobu varu. Valná část glukanů ze z hub získává dokonce dlouhodobým varem. Houbu vaříme potud, pokud není měkká. Klobouky jsou méně tuhé než třeně, které se doporučuje odříznout, usušit, pomlít a zpracovat do jídla. Také je rozdíl mezi hlívou sklizenou doma nebo koupenou v obchodě a houbou sebranou někde v přírodě. Venku houby zejména při nízkých teplotách rostou pomaleji než v pěstírně a jejich pletivo je tudíž mnohem tužší. Paradoxní je, čím je houba tužší, tím obsahuje více glukanů. Tedy i lesní hlívu se nebojte vařit delší dobu do měkka.

7.3.12 | Magdalena
Neničí se všechny léčebné účinky Hlívy vařením? Po kolika minutách přípravy, je již hlíva stravitelná? MZ
27.2.12 | Re: Jana - odpovídá mykolog

Hlíva má klobouk v průměru 4–20 cm, bývá jazykovitý až vějířovitý, hladký, popelavě šedý až modrošedý, někdy též s fialovým nádechem, ve stáří se často zbarvující do šedohněda až hněda. Lupeny jsou daleko sbíhavé, vysoké, bílé až šedavé. Třeň je krátký, postranní, pouze 1–3 cm dlouhý a 10–25 mm tlustý, někdy může i téměř chybět, tuhý, bělavý. Plodnice rostou hojně, v trsech nebo střechovitě nad sebou, v lesích, zahradách, sadech nebo stromořadích, na kmenech a pařezech listnáčů (velmi často buků a ořešáků), vzácně i jehličnanů. Zaměnit by jej bylo snad možné s čechratkou černohuňatou, která má hnědý klobouk s plstnatým povrchem a třeň je černý. Roste hlavně v létě. Při tepelné úpravě z čechratky se vydusí černá voda.Záměny se nemusíte obávat.

26.2.12 | Jana
Dnes jsem našla na pařezu u cesty čerstvé houby vypadající jako hlíva. Je možné si ji splést s jinou nejedlou nebo jedovatou houbou ??? Děkuji za odpovéď. Jana
26.2.12 | Re: Lenka Prokopová - odpovídá mykolog

Dobrý den, v případě, že již kojíte a budete sama užívat hlívu ústřičnou není zde důvod, abyste hlívu nemohla užívat. Na trhu naleznete i 100% přírodní produkty bez vedlejších účinků, které můžete bez problémů užívat. 100% přírodní Hlíva ústřičná

24.2.12 | Lenka Prokopová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda můžu konzumovat hlívu pokud kojím plně sedmiměsíčního syna? Děkuji
5.2.12 | Re: Dada - odpovídá mykolog

V tomto případě Vám neumíme odpovědět, neboť u výrobku, který uvádíte, neznáme přesné složení. Pro dlouhodobé užívání hlívy ústřičné vám doporučujeme hlívu ústřičnou od TEREZIA COMPANY, která má 100% přírodní složení bez příměsí. Tento přípravek lze užívat dlouhodobě bez nějakého přerušení užívání. Na trhu je nyní i inovovaný výrobek a to Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem, která má silnější účinky díky raytníkovému oleji, který má i sám o osbě řadu pozitivních účinků na lidské zdraví.

4.2.12 | Dada
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho můžu v kuse hlívu užívat.Beru ji přibližně od toho listopadu až do konce března.Není to moc dlouho?Kupuju si ze začátku hlívu s echinaceou(extra silnou) a pak beru klasickou hlíívu od imunitu.Prosím poraďte jak dlouho jí vlastně můžu užívat.Děkuji za odpověď
3.2.12 | Renata

Dobrý den,chtěla jsem ze zeptat,jestli muže muj druh brát hlívu ustřičnou v tabletách,když bere warfarin na ředění krve.Děkuji za odpověď.

3.2.12 | Re: renata - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná se může používat současně s lékem Warfarin za předpokladu pravidelné kontroly hodnoty Quick, který je kontrolován lékařem.

14.1.12 | Anna P
Díky hlívě ústřičné,kterou užívám v podobě tablet již více než rok,nevím co jsou to to virosy horních cest dýchacích,které mne uměly opakovaně potrápit a dlouho jsem se z nemoci dostávala.Při prochlazení,kterému se člověk někdy neubrání, se u mne umí objevit herpes na rtu,ele ne nepříjemná bolest v krku a vše,co se k tomu ještě umí přidat,doufám,že jsem to nepřechválila a bude to i nadále příznivé.
13.1.12 | Milan
Dobrý den, na s tránkách betaglukan.cz, pan Větvička tvrdí, že ony beta glukany se z hlívy uvolN´jují jen velmi neochotně a že jejich účinek je pro nás minimální či dokonce nulový, protože nejsme s prominutím "dobytek" a nejsme schopni trávit polysacharidy a proto se jen minimální množství vstřebá do našeho těla. Osobně jsem bral dlouhodobě hlívu v kapslích a pravdou je, že nějaký efekt jsem skutečně nezaznamenal, bohužel. Víte, po pročtení té webové stránky, mi přijde, že ten pán opravdu nikomu nic nevnucuje a že tomu rozumí lépe než kdo jiný. ONO TAKY KDO JINÝ NEŽ IMUNOLOG BY TOMU MĚL ROZUMĚT, ŽE? Chtěl jsem se jenom zeptat na názor někde jinde. Co si o tom myslíte vy?
13.1.12 | Re: Milan - odpovídá mykolog

V houbách i některých obilovinách jsou přítomny betaglukany. Za tisíce let, kdy člověk konzumuje tyto potraviny se je tělo naučilo více méně rozkládat a některé pro sebe užitečné látky z nich uvolňovat. Bylo zjištěno, že v houbách je přítomno mnoho frakcí glukanů, které se liší svoji rozpustností. A právě ty rozpustné frakce glukanů mohou snadno v zažívacím traktu působit na komponenty imunitního systému. Vždyť efektu léčivých glukanů v houbách využívá tradiční čínská medicina po tisíce let s výraznými úspěchy. Profesor Větvička je významný vědec, který při svých přednáškách zdůrazňuje fakt, že existují různé frakce glukanů s různou účinností na lidský organismus. Proto glukan jako takový nebyl zatím s malými výjimkami v Japonsku uznán jako lék.

5.1.12 | Re: Květuš

Hlíva si zachovává veškeré účinné látky pokud je sušená do 30-40 °C a nejlépe je využitelná buď v kapslích nebo v sirupu. Pokud je dodrženo dávkování a jedná se o 100% přírodní výrobek bez chemických příměsí pak není nutné se obávat stravitelnosti hub. Houby jsou obecně hůře stravitelné pokud nejsou šetrně usušené.
Výrobek HLÍVÁČEK sirup obsahuje 100% přírodní koncentrát z hrušky a jablka a také jako účinnou hlívu ústřičnou. Na výrobku je upozornění není vhodné do 3 let, toto upozornění však vzniká automaticky ze zákona na všechny doplňky stravy, u tohoto přípravku je 100% přírodní složení a pokud se dávka u malého dítěte sníží na ½, můžete ho také podávat. V případě 16-timěsíčního dítě se spíše poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.

4.1.12 | Květuš
Dobrý den, chci se zeptat, zda může hlívu ústřičnou i batole (16měsíců), zda nemá jiné ( škodlivé) učinky. Děkuji za odpověď
4.1.12 | Re: Jana - odpovídá mykolog

Hlíva si zachovává veškeré účinné látky pokud je sušená do 30-40 °C a nejlépe je využitelná buď v kapslích nebo v sirupu. Pokud je dodrženo dávkování a jedná se o 100% přírodní výrobek bez chemických příměsí pak není nutné se obávat stravitelnosti hub. Houby jsou obecně hůře stravitelné pokud nejsou šetrně usušené.

3.1.12 | Jana
Dobrý den, slyšela jsem, že léčivé účinky hlívy se snižují tepelnou úpravou. Je to pravda? A případně, jaká doba (zhruba) je dostatečná pro přípravu při zachování účinků. Předem děkuji za odpověď.
2.1.12 | Re: andrea

Hlíva si zachovává veškeré účinné látky pokud je sušená do 30-40 °C a nejlépe je využitelná buď v kapslích nebo v sirupu. Pokud je dodrženo dávkování a jedná se o 100% přírodní výrobek bez chemických příměsí pak není nutné se obávat stravitelnosti hub. Houby jsou obecně hůře stravitelné pokud nejsou šetrně usušené. Výrobek HLÍVÁČEK sirup obsahuje 100% přírodní koncentrát z hrušky a jablka a také jako účinnou hlívu ústřičnou. Na výrobku je upozornění není vhodné do 3 let, toto upozornění však vzniká automaticky ze zákona na všechny doplňky stravy, u tohoto přípravku je 100% přírodní složení a pokud se dávka u malého dítěte sníží na ½, můžete ho také podávat.

1.1.12 | andrea
dobrý večer, procházela jsem vaši diskuzi a našla odkaz na produkty pro děti. ty ale jsou od tří let. je možné podávat hlívu dítěti ve věku rok a půl. asi nejzajímavější a dle mých kamarádek nejosvědčenější formou je drcená, která se přidává k hotovému pokrmu a nijak znatelně neovlivňuje chuť. pokud je vůbec možné podávat ji takovému mrněti, neporadili byste mi, prosím, jak ji dávkovat!? nerada bych malému ublížila!? s velkým díky, andrea
1.1.12 | Lenka
Dobrý den, s manželem uvažujeme o pěstování hlívy. Plánujeme koupi hotového substrátu. Chtěla bych se zeptat, zda pěstování hlívy vyžaduje nějaké světlo a zvláštní péči (pěstovali bychom ji ve sklepě na chalupě), a zda ji můžeme umístit do sklepa kde jsou uskladněné brambory. Máme strach, aby nedošlo k nějakému poškození brambor. Děkuji.
1.1.12 | Re: Lenka - odpovídá mykolog

Prorostlý substrát, který zakoupíte, umístěte do osvětlené místnosti s teplotou 10-17 °C. Při nižší teplotě je vývoj plodnic pomalejší a houby jsou pevnější. Při nižší teplotě jsou poměrně nižší požadavky na světlo. Kultura hlívy nevyžaduje zálivku. V místnosti by se měla udržovat i vyšší relativní vlhkost od 80 do 85%. Hlíva by neměla v žádném případě poškodit skladované brambory.

28.12.11 | Re: David - odpovídá mykolog

Hlíva je houba, která se sama nedovede bránit proti zeleným plísním, proto se musí substrát (piliny, sláma) nejdříve prolít vřelou vodou. Podmínkou růstu podhoubí hlívy je tepelně ošetřený substrát horkou vodou, která musí proniknout do celého množství suchého substrátu a potom správná vlhkost substrátu. Ta činí mezi 67-72% vody. Pokud je plíseň pouze na povrchu substrátu, potom ji odstraňte. V případě, že plíseň pronikla do hlubší vrstvy, potom již není pomoci a výnos hlívy se vlivem konkurence zelené plísně bude snížen.

27.12.11 | David
dobrý den, začal jsem pěstovat hlívu na pilinách v pytli. Objevila se mi na povrchu plíseń zelenošedé barvy o velikostí dlaně. Chtěl jsem se zeptat, jestli ji odstranit a jak, nebo to nechat v klidu a hlíva ji zničí sama. děkuji
24.12.11 | Re: michal - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná patří mezi houby, které jsou lépe stravitelné, doporučujeme však tyto houby pro děti od 3 let v podobě dětského sirupu s hlívou. Jeden takový na trhu je HLÍVÁČEK

23.12.11 | michal
Dobry vecer,je tato huba vhodna i pro deti?
23.12.11 | Re: Jana - odpovídá mykolog

Váš dotaz nebudu moci zodpovědět do doby, než malého červeného broučka neuvidím. V dnešní době, kdy všichni máme fotoaparát by pomohlo škůdce vyfotografovat a poznat. Další důležitá věc - je vědět, odkud se do substrátu škůdci dostali a zamezit jejich dalšímu přenosu. I kdybychom škůdce poznali a identifikovali, nemůžeme jej v substrátu zničit, protože žádná z látek likvidujících hmyz (insekticidy) není pro použití do substrátu povolena s výjimkou některých přípravků na hubení larev mušek. Foto brouka můžete poslat na terezia@vegi.cz.

22.12.11 | Jana
Dobrý den, s přítelem jsme začali pěstovat hlívu ústřičnou v pytlích, ze začátku se dařilo a my měli krásné vějířky, ale asi napotřetí se stalo to, že nám hlívu napadli nějací malí červení broučci, zprvu jich bylo na hlívě málo, ale dnes už nám likvidují celou sadbu, prosím pora´te co udělat aby nám vyrostly zase krásné hlívy a my měli z nich opět radost.
18.12.11 | Re: Jan LUDVÍK - odpovídá mykolog

Plodnice hlívy přešlé mrazem se nedoporučuje konzumovat, protože plodnice jsou poškozené a mohou se rozkládat. Letos vyjímečně byly mrazíky malé. Navíc píšete, že plodnice v zimě stále přirůstaly, což dokazuje, že byly živé a nepoškozené. V tom případě bych se nebál sebrané houby konzumovat.

17.12.11 | Jan LUDVÍK
Koncem listopadu nám vyrostla napařezu po kaštanu hlíva .Plodnice na začátku růstu zmrzly ale jak stouply teploty opět začalarůst. Mám dotaz jestli j e možné plodnice i po zmrznutí konzumovat . Děkuji.
7.12.11 | Re: Hana Romaniuková - odpovídá mykolog

Dobrý den Iveto. Hlíva ústřičná je léčivá houba a vzhledem k vysokému obsahu mnoha účinných látek má širokospektrální účinky. Nejenže posiluje imunitu, ale také odstraňuje bradavice a snižuje riziko jejich opakovaného růstu. Nemusí se jednat o hlívu v krému, ale výsledný efekt přináší i vnitřní užívání Hlívy ústřičné v kapslích. Reference zákazníků si můžete přečíst ZDE. Naleznete jich tam hodně právě o účincích hlívy ústřičné na baradavice. Přejeme dceři, aby se bradavic brzy zbavila.

6.12.11 | Hana Romaniuková
Prosím o radu jak s Hlívou na bradavice.Děkuji H.
4.12.11 | Re: Petr

Hlíva ústřičná se může používat jako pochoutka do salátů (bez vaření), mixovaná do pomazánek, vařená, dušená i smažená. V momentě, když chcete využívat účinné látky hlívy, při jejím zpracování by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Při vyšších teplotách se totiž ničí některé její účinné látky. Pro využití všech účinných látek hlívy doporučujeme používat 100% hlívu ustřičnou v kapslích s houbovou vlákninou nebo inovovaný produkt a to 100% hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem - při zpracování hlívy se totiž nepřesáhne teplota 40 °C. Děkujeme za Váš dotaz a přejeme pevné zdraví celé rodině.

2.12.11 | Petr
Prosím o upřesnění jak se hlíva užívá , jelikož jsem slyšel že tepelnou úpravou strácí svou účinost. Děkuji
2.12.11 | Re: David - odpovídá mykolog

Díry na pytlech se po sklizni většinou nezalepují. Naopak je dobré část děr přidělat, aby z čerstvého mycelia nasadila další sklizňová vlna. Druhá vlna bývá většinou slabší než první a správně odhadujete, že příjde po 12 a možná i více dnech. Zálivka se obvykle neprovádí. Zkusmo by jste mohla shora odstranit fólii pytle a dodat cca 10% vody z celkové hmotnosti substrátu.

1.12.11 | David
Dobrý den, mám ještě dotaz, pěstuji Hlívu na slámě a po první vlně, kdy zalepím izolepou díry kde jsem posbíral trsy nechám substrát odpočinout cca 14 dní. A otázka zní, je potřeba subsrtát nějakým zbůsobem navlhčit, zalít zvrchu a přebytek vody odteče dírama vytvořenými v rozích pytle. Děkuji
29.11.11 | Re: David - odpovídá mykolog

K Vašemu dotazu, zda-li použít vyplozený substrát z pilin prorostlý podhoubím hlívy k zaočkování čerstvých pilin sděluji, že takovéto PERPETUM-MOBILE nedoporučuji proto, že ve vyplozeném substrátu se na konci kultury namnoží mnohé konkurenční plísně, které by pak po smíchání vyplozeného substrátu s čerstvými byť propařenými pilinami rostly rychleji než podhoubí hlívy a výsledkem by byla marná práce. Takže uspějete pouze tehdy, dáte-li do tepelně ošetřených pilin, slámy či slaměných pelet čerstvou původní sadbu hlívy.

28.11.11 | David
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli jde použít jako sadba nových pilin ty staré prorostené mycéliem. jako, že bych část starých zamíchal do nových spařených . Děkuji za odpověď
27.11.11 | René
Přeji hezký večer! Prosím chtěl jsem se zeptat, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, pomáhá k oslabení imunitě, to jsem se dočetl, ale také jsem po operaci slepého střeva, a mám celkově oslabenou imunitu, nebot jse cítím dosti slabí a více méně i bez nálady a chuti k práci. Má otázka, je zda tato látka dokáže ovlivnit psychyku člověka, že má více chuti do života, je více naplněn energii atd... Děkuji Vám předem za odpověd RENÉ
27.11.11 | Re: René

Vážený pane RENE, přírodní produkt Hlíva ústřičná v kapslích bez jakýchkoliv příměsí příznivě působí na zvýšení imunity, na úpravu krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem - je inovace, kde v 1 kapsli najdete 2 účinné látky a to hlívu a rakytníkový olej, který zesiluje účinek hlivy. Pro Váš případ bych doporučila hlivu s rakytníkovým olejem nebo HOUBOVÉ QUARTETO, které přítomností 4 léčivých hub má vysoký efekt a rychlou účinnost. Přejeme Vám pevné zdraví a elán.

22.11.11 | Re: Lenka - odpovídá mykolog

Houby obecně mají tu vlastnost, že jsou schopny ze substrátu (dřevo, sláma) nahromadit minerální látky. Je to nebezpečné tehdy, je-li dřevo třeba kontaminováno rtutí nebo arsenem jako je tomu v některých lesích Krušných Hor. Jód je u hlívy uveden jako jeden z prvků, který houba je schopna hromadit přednostně ve větším množství. Záleží to ale na obsahu jodu ve dřevě nebo na slámě, na které plodnice vyrostly.

21.11.11 | Lenka
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda hlíva obsahuje jod? Děkuji
18.11.11 | Re: Ivana - odpovídá mykolog

Štědřenec je strom jehož semena jsou mírně jedovatá. Houby využívají ze dřeva pro svůj růst a tvorbu plodnic především dřevní vlákninu (lignin a celulózu) a nejsou uzpůsobeny k tomu, aby transformovaly nízkomolekulární látky. Proto můžete plodnice hlívy vyrostlé na dřevu štědřence konzumovat bez obav.

17.11.11 | Ivana
Dobrý večer, skáceli jsme štědřenec, kmen rozřezali a na jedné části, která zůstala volně ležet na zemi, vyrostla pravděpodobně hlíva ústřičná. Protože je štědřenec jedovatý, chceme se poradit, zda je hlíva, na něm vyrostlá, jedlá ? Děkujeme za odpověď.
15.11.11 | Starobní důchodce
Na akci Podzimní zahrada jsem koupil rovněž v průsvitném igelitovém pytlíku již hotovou sadbu hlívy ústrřičné. Mám ji na skříni v místnosti s teplotou 14-17 C. Trsy sice postupně raší ale pomalu rostou.Provádím rosení,v místnosti je rozptýlené světlo.Co mně však překvapilo je to,že bílý substrát náhle po celém obvodu chytil hnědo-zrzavou barvu a postupně začínají zrzavět i přirozená šedomodrá barva kloboučku a nově rašící kloboučky už raší zrzavou barvou.Kde dělám chybu.Je to barva od slámy nebo je to tím že rosím vodou s vodovodu?
15.11.11 | Re: Starobní důchodce - odpovídá mykolog

Aby bylo možné objektivně posoudit příčinu tvorby žlutých skvrn, bylo by třeba vidět fotografii. Jednou z příčin tvorby hnědých skvrn na plodnicích je výskyt bakterie Pseudomonas. Ta se vyskytuje většinou tam, kde kolísá relativní vlhkost a teplota v místnosti. Příčinou žloutnutí mycelia hlívy může být jeho zrání a stárnutí, kdy mycelium postupně tmavne. Fotografii můžete zaslat na info@vegi.cz.

14.11.11 | Glock
Dobrý den prosím vás vadí Hlívě noční teploty pod bodem mrazu ? Děkuji za info
14.11.11 | Anita
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat v jakém smysl je vhodná pro diabetiky. Tedy,zda-li přímo snižuje krevní cukr nebo pouze ve smyslu snižování cholesterolu a potažmo s tím se snižuje vysoký krevní tlak. Manžel vypěstoval hlívu a upravil první sběr a usmažil na cibulce, byla to opravdu skvělá pochoutka. Nevím, zda-li to byla náhoda, ale po dvou hodinách se mi snížila velmi nezvykle glykemie na 2,4 ( jsem diabetik a aplikuji si inzulín, trpím spíše nižším krevním tlakem ) . Hlívy jsme měli dostatek a tak na druhý den jsem ji výrazně přidala do "číny", přičemž jsem neodolala a trochu snědla již při úpravě , opět se mi výrazně snížila odpolední glykemie, tedy šla jsem do hypoglykemie, při zachování stejného tělesného o jidelního režimi jako obvykle. Chtěla bych vědět, zda-li tato houba může tak rychle působit na hladinu krevního cukru, jaká látka by to dokázala , nebo je to čistě náhoda ?
14.11.11 | Re: Anita - odpovídá mykolog

Hlíva je jednou z hub, která působí na snižování krevního cukru. Jsou ale houby ještě s vyšší aktivitou jako lesklokorka (Ganoderma) a hnojník obecný (Coprinus). Z vlastní zkušenosti vidíte, že je hlíva nejen chutná houba, ale mimo snižování hladiny krevního cukru zvyšuje také imunitu a snižuje přirozeně hladinu cholesterolu. Konzumujte hlívu nadále a měřte si obsah krevního cukru, aby jste se přesvědčila, do jaké míry funguje hlíva spolehlivě.

14.11.11 | RE: Glock - odpovídá mykolog

Nízké teploty zpomalí růst plodnic a prorůstání podhoubí substrátem. Pokud máte substrát na blocích, potom je doporučuji přenést do teploty nad nulou. Pokud se jedná o špalky, potom doporučuji plodnice přešlé několikadenním mrazem a opět roztáté nekonzumovat, protože jejich buňky jsou porušené a mohou podléhat rozkladu. Hrozí nebezpečí trávících potíží.

13.11.11 | jindra
Dobrý den,hlíva ústřičná rostla na ibišku,není jedovatá
13.11.11 | Re:jindra - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná má řadu příznivých účinků včetně působení na pokožku. Vzhledem k tomu, že lupénka je choroba, jejíž původ není plně osvětlen, nejsou informace o působení hlívy na léčbu tohoto onemocnění k disposici.

12.11.11 | Lucie
Dobrý večer, ráda bych se zeptala , zda je hlíva doporučovaná při kožních potížích, konkrétně při psoriáze? Děkuji moc za odpověď, L
12.11.11 | Re: Lucie - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná má řadu příznivých účinků včetně působení na pokožku. Vzhledem k tomu, že lupénka je choroba, jejíž původ není plně osvětlen, nejsou informace o působení hlívy na léčbu tohoto onemocnění k dispozici. Na kožní problémy je určitě vhodnější rakytník řešetlákový.

11.11.11 | Re: Radka - odpovídá mykolog

Zmiňujete se, že Vám na kmeni ořešáku vyrostlo velké množství plodnic - nejspíše hlívy. Ořešák je strom na jehož starších případně poškozených kmenech roste často hlíva a penízovka sametonohá. Nemůže jít o něco jiného. Tedy bohatou sklizeň a dobrou chuť.

10.11.11 | Radka
Dobrý den, před pár lety jsme porazili starý ořech, ale kmen jsme zachovali zakořeněný jako "dekoraci" zahrady. Před pár dny na něm vyrostla - s největší pravděpodobností - hlíva. Neuvěřitelné množství, kolemdokola celého cca 2 metrového kmene. Je možné, že vyrostla právě hlíva ústřičná, aniž bysme ji "zasadili" nebo se může jednat o nějakou nejedlou (či jedovatou) houbu, zaměnitelnou s hlívou? Děkuji za odpověď.
10.11.11 | Re: Marie Šimečková - odpověď

Hlíva ústřičná je v čerstvém stavu potravina a doporučujeme jí konzumovat nejenom jako pochoutku, ale díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek např. betaglukanů, vitaminů, minerálů jako přírodní zdroj na zvýšení imunity, zlepšení krevního tlaku, cholesterolu. Z důvodu, že hlíva obsahuje vysoké % houbové vlákniny a upravuje peristaltiku střev, bychom doporučili podávat dětem spíš denně, ale v menších dávkach. Pro děti je vhodná na přípravu polévek, dušená, mixovaná do pomazánek, nebo v sušeném stavu je možné jí přidávat do hotových pokrmů. Dovoluji si Vás také upozornit na doplňky stravy pro děti i dospělé a jsou to ovocné sirupy HLÍVAČEK, které obsahují hlívu ústřičnou a dětem se podáva 2x 5ml sirupu denně - jsou bez konzervačních látek a bez přidání cukru. V řadě HLÍVIVÁČEK jsou také ovocné bonbony s hlivou ústřičnou s příchutí hrušky a jablka. Víc informací naleznete na www.hlivaustricna.cz.

9.11.11 | Marie Šimečková
Dobrý den, zakoupila jsem si v Tescu čerstvou hlívu ústřičnou a připravila ji dušenou na cibulce. Chutnalo to skvěle, jen nevím, zda-li je to vhodné i pro malé děti, je nějaká věková hranice, od které to mohou také jíst? Děkuji za odpověď
9.11.11 | Re: PAVEL - odpovídá mykolog

Nemusíte se obávat nepříznivého vlivu umělého osvětlení a spektra na vývoj plodnic hlívy. Důležitější je spíše jeho intenzita a ta závisí na teplotě. Čím vyšší teplota, tím musí být vyšší intenzita osvětlení. Při teplotě 15-17 °C je pomůckou zásada : taková intenzita, při které lze přečíst novinový tisk. Při teplotě 5-7 °C ale stačí šero.

9.11.11 | Re: Michal Mach - odpovídá mykolog

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda-li jste měli 2x krásnou sklizeň z jednoho a téhož bloku substrátu a nebo ze dvou odlišných a následných kultur. Hlíva plodí zpravidla ve 2-3 sklizňových vlnách. Platí ale, pokud jsou 2 sklizně z jednoho bloku substrátu vysoké, není již v substrátu dostatek živin na vytvoření sklizně třetí. Z Vašeho popisu plodnic mám dojem, že kulktura již neměla dostatek živin, aby vytvořila dostatečně velké plodnice. Ty pouze nasadily a obrostly nejspíš hlívovým podhoubím.

4.11.11 | Michal Mach
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat ohledně pěstování hlívy ústřičné v substrátu. Dvakrát jsme měli krásnou sklizeň, ale cca před 14 dny a včera jsme museli vytrhnout počínající trs s houbami, protože růst nepokračoval několik dnů a trs degeneroval s postupující bílou "plísní", která se na obou trsech rozmnožila. Co máme dělat? Děkuji Michal
4.11.11 | PAVEL
Dodrý den,chci pěstovat hlívu v místnosti bez přístupu slunečního záření. Dá se sluneční záření nahradit. A jakými zdroji. Děkuji.
11.10.11 | niko
dobrý den hlívu ustřičnou jít tak 2 krat do tydne a na tuto houbu nedám dopustit je to užasná věc opravdu všem doporučuji.
29.9.11 | Re: Lenka Pešatová - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná se může používat současně s lékem warfarin za předpokladu pravidelné kontroly hodnoty Quick, který je kontrolován lékařem.
 

28.9.11 | LENKA PEŠATOVA
dobry den, věřím na léčive účinky hlívy, zatím ale jen bádam jsem přesvědčena ,ale zatím jsem nevyzkoušela,lečím se varwarinem preventivně ale na pořad,prodělala jsem dvakrat flebotrombosu je vhodna i při tomto užívaní léků? děkji
27.9.11 | Re: Iveta

Dobrý den Iveto. Hlíva ústřičná je léčivá houba a vzhledem k vysokému obsahu mnoha účinných látek má širokospektrální účinky. Nejenže posiluje imunitu, ale také odstraňuje bradavice a snižuje riziko jejich opakovaného růstu. Nemusí se jednat o hlívu v krému, ale výsledný efekt přináší i vnitřní užívání Hlívy ústřičné v kapslích. Reference zákazníků si můžete přečíst ZDE. Naleznete jich tam hodně právě o účincích hlívy ústřičné na baradavice. Přejeme dceři, aby se bradavic brzy zbavila.

26.9.11 | Iveta
dobrý den,dceři se udělali malé bradavičky po těle tímto prosím o radu jak použít hlívu na jejich odstranění předem děkuji
19.9.11 | Re: Ilona

Vážená paní Morongová, děkujeme za Váš dotaz k našemu výrobku hlíva ústřičná. Na bradavice bychom Vám doporučili tento výrobek, který obsahuje 100% čistou hlívu ústřičnou bez příměsí.  Vybrat si můžete z 3 měsíčního balení a měsíčního balení.

18.9.11 | Ilona
Dobrý den.Na rukou se mi začaly dělat bradavice.Malé a tři docela velké.Je to i bolestivé a z estetického hlediska nepříjemné.Vyzkoušela jsem kde co,ale bez výsledku.Doslechla jsem se,že pomáhá hlíva ústřičná.Chtěla jsem vás tímto požádat o název přípravku,který by mi mohl pomoct s tímto problémem.Děkuji,s pozdravem Ilona Morongoá
16.9.11 | Re: Monika

děkujeme za Váš dotaz k výrobku hlíva ústřičná. Výrobek je 100% přírodní bez jakýchkoliv příměsí a nejsou známe žádné vedlejší účinky, proto jej lze užívat i v době těhotenství.

15.9.11 | Monika
Dobrý den, hlívu užívám pravidelně, chtěla jsem se zeptat jestli se může užívat hlíva s rakytníkovým olejem v těhotenství? Děkuji za odpověd.
24.8.11 | Re: Václav Hraba - odpovídá mykolog

Blahopřeji k úspěchu v pěstování hlívy. Hlíva se zpravidla citlivě odlamuje ze substrátu. Zbytky třeňů často plesnivějí a plíseň může nakazit další mladé plodnice. Proto při sklizni citlivě odlamujte plodnice bez velkého množství substrátu a sklizené plodnice pouze zbavte ulpívající části slámy.

14.8.11 | Václav Hraba
Dobrý den.Začal jsem taky pěstovat,mám to ve sklepě..Povedlo se tak jsem je odříznul ty velké kusy,ale nevím jestli to zklízím dobře jestli mám utrhnout celej trs nebo to ořezávat.Nevím když utrhnu celej trs jestli to poroste dále.Zklidil jsem scs 2 kila ale koukají mi stoho ořezané nohy tak nevím jestli je mám odtrhnout.Potřeboval bych kdyby mě někdo poradil ihned na imeil :abarh@seznam.cz aby se mi to nějak nepokazilo.Jinak jsme měli držkovou,řízky,na oleji a taky jsem je naložil do sklenic.Je to výborná houba.Děkuji za odpověď.Hraba
1.8.11 | Re: Jan - odpovídá mykolog

Hlíva roste na dřevu většiny listnatých stromů. Hůře roste na dřevu akátu a některých ovocných stromech. Očkujte čerstvé dřevo pokácené v době vegetačního klidu tedy ještě bez mízy. Starší dřevo je vyschlé a pro houbu nevhodné nebo je již napadené jinými houbami. Proto není vhodné houbu očkovat na starší pařezy.

31.7.11 | Jan
Dobrý den, prosím pěkně o radu. Chci pěstovat hlívu ústřičnou na dřevu. Vlastním lesík se smíšenými listnatými stromy, se spoustou mladších i starších pařezů. Prosím poraďte na kterém dřevu pěstovat ( pařezy nebo špalky nebo staré stromy) a nejvhodnější dobu, kdy houbu inokulovat na dřevo a zda na dřevo v míze nebo bez mízy. Moc děkuji Jan
27.7.11 | Re: Libor - odpovídá mykolog

Pařezy je vhodné očkovat hned po pokácení, protože v krátké době je mohou osídlit jiné druhy často nejedlých dřevních hub. Jaký koliv pokus nyní starý pařez očkovat hlívou by nebyl úspěšný. Můžete ale udělat pokus. Kolem dokola pařezu vyřízněte pilou hlíny dlouhé 10 cm. Do otvorů vpravte zrnitou sadbu a klínky přitlučte hřebíkem. Po obalení fólií a zasypání zeminou sledujte po 2-3 měsících zda-li přeci jenom podhoubí hlívy neprosadilo.

26.7.11 | Libor
Dobrý den! Mám doma již několik let v zemi velký pařez pokácemé vrby,který stále obrůstá.Chtěl by ch jej naočkovat hlívou.Je to možné?V loni na podzim na něm již vyrůstaly nějaké hnědé penízovky.Moc se v těchto houbách nevyznám.Jestliže již na pařezu vrůstají,bude možno hlívu naočkovat? Kdy je možno očkovat?Pařez je v předtzahrádce, na severní straně,kde je vlhko a stín. Děkuji Libor
18.7.11 | Re: Stanislav - odpovídá mykolog

Blok, který jste na podruhé zakoupil musel být infikován zelenou plísní buď v obchodě nebo u výrobce. Mušky, které ze substrátu vylétaly jsem neviděl a nemohu potvrdit jejich identitu, ale zpravidla to mušky bývají. Vše ukazuje na to, že bloky se substrátem byly v obchodě skladovány dlouhou dobu. Příště je jediná pomoc se strochu dírami do substrátu "podívat" a zjistit, jestli je tam bílé podhoubí či zelená plíseň a následkem toho se rozhodnout vybraný blok zakoupit.

17.7.11 | Stanislav
Dobrý den, loni jsem vyzkoušel pěstovat hlívu na zakoupených blocích slámy v plastovém obalu naočkovaných hlívou a byl jsem úspěšný - sklízel jsem čtyřikrát. V následující sezóně, tj. od loňské zimy jsem opět zakoupil tento blok, ale tentokrát jsem nebyl úspěšný. Jednak se povrch podhoubí hlívy pod otvory v plastu pokryl jakousi zelenou plísní, jednak po čase začaly z bloku vyletovat černé mušky, jejichž larvy pravděpodobně začaly požírat nasazené plodnice. Jsou to smutnice? Lze se proti nim nějak bránit? A co ta zelená plíseň? Co to je a jak se vyhnout napadení sadby?
8.7.11 | Kamil
Dobrý den Josefe, nejsem mykolog, ale měl jsem podobný problém jako Vy. První sklizňovou vlnu jsem s prominutím "sežral" s přáteli na jedno posezení a nemohl se dočkat další vlny. Po měsíci netrpělivého čekání jsem zkusil to, že jsem původní otvory zalepil isolepou a zavlažil pytle převařenou, ale zchlazenou vodou. Vyříznul jsem nové otvory a po dvou dnech se najednou objevili krásné nové trsy. Podotýkám, že jsem vršky pytlů (kštice) lehce posprejoval Savem, aby nedošlo k nežádoucí kontaminaci. Hlívě zdar!
6.7.11 | Re: Kamil - odpovídá mykolog

Hlíva je dřevní houba a v přírodě roste na dřevu a pěstovat ji můžeme na různých druzích slámy. Ječmen, pšenice či slad obsahují buď převážný podíl škrobu nebo cukrů a málo vlákniny. Cukry a škrob jsou vhodnou výživou pro rychle rostoucí plísně a hrozí nebezpečí, že tyto plísně prorostlou substrátem rychleji než podhoubí hlívy. Pokud by jste chtěl obilí či slad pro pěstování hlívy použít, musíte tento substrát vysterilizovat a zaočkovat ve zcela bezinfekčním prostředí tak, jak píšete. Pokuste se tento postup ověřit. Je ale riskantní.

5.7.11 | Kamil
Dobrý den, mám dotaz zda by bylo možné použít pro pěstování hlívy jako substrát ječmen, slad nebo mláto (mláto je laicky zbytek sladových zrn, nerozpustitelných ve vodě, ale obsahují ještě zhruba 2 % jednoduchých cukrů). Osobně si myslím, že by to šlo. Dnes jsem zkusil zaočkovat kousek staršího podhoubí do sterilního sladu a zkusím vypěstovat nový substrát. Dám vědět, jak to dopadne.
30.6.11 | Re: Josef - odpovídá mykolog

Dobrý den, prosím o radu. Začal jsem pěstovat doma v pytli hlívu ústřičnou. První sklizňová vlna již proběhla a další má prý následovat během 2-3 týdnů. Pytel s podhoubím mám ve sklepě u okénka, teplota okolí asi 17-18 stupňů. Mám to takto nechat a čekat, až něco vyroste nebo pytle přenést na několik dní do chladnějšího prostředí ? Původní otvory v pytli mám ponechat  nebo hlíva ústřičná vyroste zase jinde? děkuji za odpověď. Pro nasazení 2. vlny máte všechny podmínky : teplotu, osvětlení u okna. Pozor na potřebu zvýšené relativní vlhkosti, proto předpokládejme, že sklep je vlhký. Doporučuji vyříznout v pytli další otvory, případně vyčistit otvory původní od zbytku suchého substrátu.

29.6.11 | Josef
Dobrý den, prosím o radu. Začal jsem pěstovat doma v pytli hlívu ústřičnou. První sklizňová vlna již proběhla a další má prý následovat během 2-3 týdnů. Pytel s podhoubím mám ve sklepě u okénka, teplota okolí asi 17-18 stupňů. Mám to takto nechat a čekat, až něco vyroste nebo pytle přenést na několik dní do chladnějšího prostředí ? Původní otvory v pytli mám ponechat nebo hlíva ústřičná vyroste zase jinde? děkuji za odpověď.
19.6.11 | RE: HomoTrus - odpovídá mykolog

S použitím dřevěné štěpky nejsou velké zkušenosti. Doporučuji štěpkovat listnaté dřevo - čerstvé, pokácené v době vegetačního klidu. Štěpku nasypte do čistého fóliového pytle, zalijte vřelou vodou a následjující den odřízněte rohy pytle, nechte vytéci přebytečnou vodu a zaočkujte sadbou. Po 5-6 týdnech prorůstání z otvorů na bocích pytle začnou nasazovat zárodky plodnic. Pěstování v pytlích se Vám sice nelíbí, ale neexistuje způsob, jak nechat prorůst substrát podhoubím, aniž by se materiál infikoval plísněmi a během prorůstání vyschnul.

17.6.11 | RE: odpovídá mykolog
Slámu nemám a v pytlích to z estetickýho hlediska pěstovat nebudu, chci to přenášet např. skleník - lesík - sklep. 1) Proroste mi taky naštěpkované dříví ? 2) Nevadila by těsná přítomnost betonové zdi ?
17.6.11 | RE: HomoTrus - odpovídá mykolog

Růst podhoubí a vývoj plodnic jsou dvě různé věci. V nádobě na vodu Vám podhoubí proroste tepelně ošetřenou slámou, ale plodnice potřebují světlo a intenzivní větrání. A od toho jsou tu bloky slámy nebo pytle, kdy zboku z proříznutých otvorů vyrůstají plodnice. V sudu neporostou. Listí není vhodným substrátem pro hlívu, protože jsou jiné houby (plísně), které tento materiál rozloží. Takže použijte velké nebo malé pytle a v nich prolijte slámu vřelou vodou, druhý den uřízněte rohy pytlů a do vlhké slámy naočkujte sadbu hlívy.

16.6.11 | HomoTrus
Dobrý den, chci se zeptat ohledně pěstování na dřevu. Napadla mě možnost pěstování v 200l sudu na vodu - plast, s vyvrtanými otvory na plášti a vně bych naházel nějaké uřízlé větve či kusy špalků atp. místo nějakého vrtání děr do špalků a kolíčkování a měření zdali jsou klacky dost dlouhé a široké a kdesi cosi dle návodů které jsou si podobny jak vejce vejci. Nebo třeba i kombinací se slámou v tom sudu. Níže jsem četl o nádobě na prádlo která je průsvitná, to jako proč ? Sudy by byly venku pod stromy. Jo a to dřevo nesmí být staré jen z důvodů že je suché ? Nebo co přidat listí ? Díky.
13.6.11 | Re: Votockova.J - odpovídá mykolog

Tuhost plodnic, která je rozhodující pro dobu vaření záleží na několika faktorech. Plodnice vyrostlé v zimě, které se vyvíjely pomalu jsou tužší a vaří se déle než plodnice, které vyrostly v teplém ročním období nebo v pěstírně. Třeně houby jsou poměrně tuhé a vaří se déle než klobouky. Klobouky z vypěstovaných plodnic stačí vařit 10-15 minut. Tuhé třeně někdy 45-60 minut. Stravitelnost hub se zvýší například, když si chcete z houby připravit polévku a tuhé houby po hodinovém vaření rozmixujete.

13.6.11 | Re: janina - odpovídá mykolog

Negativní účinky hlívy ústřičné nejsou známé. Doporučujeme v době kojení i těhotenství užívat výhradně 100% čistou hlívu ústřičnou bez příměsí v kapslích

12.6.11 | janina
predem zdravim,chci se vas optat.Je bezpecna hliva ustricna v dobe kojeni?V tehotenstvi me trapilo zazivani a pokracuje to i ted.Driv jsem hlivu uzivala,pomohla mi i od alergie.Proto bych ji chtela vyzkouset,jestli mi neupravi zazivani.Ale mimi je na prvnim miste,protoze kojim.Prosim o odpoved.Uzivala jsem jen tu stoprocentni v kapslich.Preji pekny den i dny pristi
12.6.11 | Votockova.J
Jak dlouho se musí vařit hlíva když je do salátu zeleninového? Děkuji
11.6.11 | Re: Eliška - odpovídá mykolog

Vývoj plodnice hlívy probíhá tak, že je klobouček zpočátku podvinutý. Vlivem zrání se postupně narovnává a nakonec se stáčí okraje nahoru a plodnice získává nálevkovitý tvar. Vaše plodnice tohoto vzhledu přezrály. Růst plodnic urychluje zvýšená teplota. Proto příště sklízejte plodnice, dříve než se okraje klobouku začnou zvedat.

10.6.11 | Eliška
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Máme sadbu hlívy v bytě a na jaře nám krásně vyrostla. V květnu jsme sadbu dali na balkon do stínu, vyrostla, ale všechny její kloboučky se stočily nahoru, jakoby se zavřely, že je není vidět. Tak se chci zeptat jestli je to v pořádku. Předem děkuji za odpověď.
6.6.11 | Re:Chose - odpovídá mykolog

Sadbu v dobré kvalitě si doma připravit nemůžete, protože Vám chybí potřebné laboratorní zázemí (autokláv, očkovna). Provizorní způsob je, že namočíme piliny z listnatého dřeva ve vodě v poměru 1:2 váhových dílů a tuto směs naplníme do zavařovacích sklenic 0,5-0,7 litru, zakryjeme alobalovou fólií a vaříme v páře na mírném ohni 2 hodiny. Zchladlý substrát pak na čistém místě očkujeme zakoupenou sadbou, tak, že v čistém prostředí mírně poodhrneme alobalovou fólii a lžící vysterilizovanou nad plamenem nabereme sadbu a dáme ji na povrch substrátu ve sklenici a tu opět fólií uzavřeme.

5.6.11 | Chosé
Dobrý den, omlouvám se zdali můj dotaz tu již zazněl nicméně bych se Vás rád zeptal jestli se dá vyrobit sadba hlívy-lajcky řečeno:abych si nemusel kupovat každý rok sadbu hlívy tak jestli a případně jak se toto dá vyrobit "podomácku". Předem děkuji za odpověď
26.5.11 | Re: Marie - odpovídá mykolog

Rady pro začátečníka i profesionála najdete v knize autorů Jablonského a Šaška – Jedlé a léčivé houby (Pěstování a využití). Celé trsy hlívy ze substrátu odlamujeme a podle potřeby zpracujeme buď kloboučky a třeně nakrájíme, usušíme a umeleme, nebo zpracujeme celé plodnice, které však musíme dusit delší doby s ohledem na tuhé třeně. Nakrájené houby sušíme v sušičce tak, že nastavíme teplotu do 40 C, aby plodnice nežloutly. Plodnice se vyvíjejí za zvýšené vlhkosti, čehož dosáhneme tím, že stavíme substrát na mokrý hadr a ukrýváme jej (v suché místnosti) pod konstrukci krytou průhlednou fólií.

24.5.11 | marie
Dobrý den, jsem absolutní začátečník a potřebuji pár rad abych nedělala chyby.Houby mi rostou před očima a tak se potřebuji zeptat jak je sklízet, zda řezat celé trsy ( a kdy) a nebo uřezávat jen velké kloboučky. Potom taky řeším problém jestli když tři dny nemohu houby rosit (odjíždím )tak je mohu postavit třeba na vyšší plech s vodou. A ještě mi prosím poraďte jak je sušit , mám sušičku ovoce mohu ji použít? Velice děkuji Marie
20.5.11 | Jenda
Jako školák v r. 1955 jsem těsne před vánoci potkal ve městě známého rodičů,který šel se žebříkem na rameni,na můj dotaz odpověděl,že jde na houby a nabídl abych šel s ním.Za městem rostla v polích mohutná lípa,na které ve výšce cca 3 m byla veliká spousta pro mě neznámých "prašivek",které ořezal a nabídl mi,abych si také vzal,že jsou výborné. Doma si pravdivost maminka ověřila v atlasu a na vánoce jsme měli smaženici. Od té doby chodím pravidelně na Štědrý den dopoledne na houby . Nevím,zda jsou zázračně zdravé,ale vím,že jsou chutné a navíc v době,kdy je venku sníh.
14.5.11 | Re: Jaroslav - odpovídá mykolog

Správně jste odhadl, že je to mycelium. V tomto případě mycelium hlívy. Jsou to často spóry, které vyklíčí a porostou části plodnic. Není to na závadu a plodnice můžete dále zpracovávat a konzumovat. Houba obsahuje určité antibiotické látky a díky tomu jen zřídka ji napadají skládkové plísně.

13.5.11 | Jaroslav
Dobrý den. Při sušení se mi na hlívě vyskytla plíseň podobná hermelínu (sýr) a to pouze na vrchní straně houby směrem od nožičky. Je to aktivní semeno? Je to na závadu, nebo to jde usušit a konzumovat? Děkuji za odpověď
7.5.11 | Re: Miloš Frývaldský - odpovídá mykolog

O skladování hlívy ústřičné se dozvíte v posledních dvou odpovědích na podobné dotazy., viz.níže

6.5.11 | Miloš Frývaldský
Dobrý den, mám dotaz, rozhodl jsem se pěstovat hlívu ústřičnou, rodí velmi rychle, nestíhám spotřebovat a řeším její skladování. Můžete mi někdo poradit jaké máte zkušenosti se skladováním čerstvé hlívy ? děkuji Miloš
30.4.11 | Re: Bohouš - odpovídá mykolog

Hlíva se skladuje v teplotě 2-5 °C, kde vydrží 5-10 dnů. Pokud ji chcete dlouhodobě skladovat v mrazáku, tak ji nakrájejte, krátce kousky hlívy povařte v mírně osolené vodě, zchlaďte ve studené vodě a v uzavřeném mikroténovém sáčku uložte do mrazáku.

29.4.11 | Bohouš
Prosím nemáte někdo zkušenosti s usklanděním Hlívy ústřičné
28.4.11 | Re: Nele - odpovídá mykolog

Hlíva ústřičná v kapslích je přírodní produkt a účinky nelze očekávat v krátké době. Výrobek doporučujeme užívat minimálně 3 měsíce kdy se účinek začne dostavovat. Hlívu ústřičnou je dále možné užívat celoročně bez známky vedlejších účinků.

27.4.11 | Nele
Dobrý den, dočetla jsem se o zázračných účincích hlívy, a tak jsem si jedno balení (60 kapslí od Terezia Company) zakoupila na potíže s alergií a lehkým astmatem, prášky od lékaře nějak nezabírají, vyzkoušela jsem různé. Zajímalo by mne za jak dlouho začne hlíva působit, např. za měsíc...anebo zda je nutné brát hlívu dlouhodoběji, abych poznala nějaké účinky. Velice děkuji za odpověď.
1.4.11 | Re: Petra - odpovídá mykolog

Hlívu sklízíme, když je klobouk mírně podvinutý nebo rovný. Pokud jsou okraje plodnic zvednuté vzhůru, budou již přezrálé a vyschlé. Tedy sklízejte o něco dřív. Plodnice hlívy ani ostatních pěstovaných hub neloupeme, protože ve slupkách je mnoho užitečných látek a u hlívy to není ani technicky možné. Před tím, než hlívu dáte do mrazáku tak ji nakrájejte, krátce kousky hlívy povařte v mírně osolené vodě, zchlaďte ve studené vodě a v uzavřeném mikroténovém sáčku uložte do mrazáku.

31.3.11 | Petra
dobrý den ,,hlívu jsem začala pěstovat doma,,krásně roste a kloboučky se úplně otočily nahoru,,vykroutila jsem celý trs a doufám že jsem udělala dobře.Myslím že už je tak akorát na sklizeň...chtěla jsem se optat jestli jí můžu oloupat a dát o mrazáku,,aby neztratila potřebné vitamíny,,děkuji za odpověď Petra
29.3.11 | RE: Evžen - odpovídá mykolog

Neznám pojem „po rozprachu“. Pravděpodobně máte na mysli okamžik, kdy se z plodnic uvolnilo množství spór hlívy. Pokud plodnice nejsou shnilé či plesnivé, můžete je použít. Někdy bývají starší plodnice tužší a musejí se potom vařit delší dobu než plodnice mladé.

28.3.11 | Evžen
Dobrý den pěstuji poprvé hlívu ústřičnou, mohu ji sklízet i po rozprachu, pokud jsem toto neuhlídal, nebo ji mám zlikvidovat a čekat na další přírustek. Děkuji za odpověď S pozdravem Khol Evžen
25.3.11 | RE: Bais - odpovídá mykolog

Když získáte blok substrátu, tak zkontrolujete, zda-li jsou ve folii bloku otvory. Pokud ne, tak na každé straně 5-7 otvorů prořízněte. Blok dáte do vlhké a osvětlené místnosti s teplotou 13-16 °C. Houba vedle dostatečné vlhkosti ovzduší vyžaduje osvětlení přiměřené dané teplotě. Blok určitě nezalévejte. Mlžení v suché místnosti nemá dlouhotrvající účinky. Proto je lepší přirozeně vlhká místnost. Čím je vyšší teplota, tím více má být blok osvětlen. Za současných venkovních teplot můžete blok umístit i na zahrádce do stínu. Za vyšších teplot, kdy denní teplota kolísá, je lepší blok udržovat ve stabilní teplotě ve vlhkém prostoru.

25.3.11 | Re: Zlatka - odpovídá mykolog

Dobrý den. U hlívy ústřičné nejsou pozorovány žádné vedlejší účinky ani u dětí. Doporučujeme však u dětí do 3 let snížit dávkování hlívy na 1 kapsli denně, tj. max. 250 mg čisté sušené hlívy. Zejména u dětí je důležité vybrat výrobek se 100% sušenou hlívou ústřičnou bez jakýchkoliv příměsí. U dětí do 3 let doporučujeme kapsli otevřít a vysypat do pokrmu (kaše, jogurtu, přesnídávky atd.)

24.3.11 | Zlatka
Dobrý den. Jak je to s dětmi - je pro ně hlíva vhodná? Moc děkuji za odpověď.
24.3.11 | Bais

dobrý den, zakoupila hlívu ústřičnou houbový substrát domácímu pěstování, z návodu moc dobře neplyne, zda se houba již pěstuje v tomto omalu, je to sáček / krychle naplněma substrátem, zde se píše, že až houby vykouknou mají se rosit, víceméně kromě teploty při pěstování tam nic více není, mám hlívu nechat v obalu?? mám ji vložit do lavoru s vodou?? či jinak rosit nebo vlhčit ?? dost se o to v rodině přeme. velice děkuji za odpověd Bais


23.3.11 | Re: Jirka - odpovídá mykolog

Zdá se, že příčinou tvorby "květáčků" byl nedostatek světla. Pod pytlem jste sice zajistil zvýšenou vlhkost, ale místo jednolivých plodnic vyrostly bílé hrudovité útvary. Navíc, pokud byl blok substrátu v teple, o to větší nároky hlíva na světlo, má. Je třeba udržovat teplotu na 15-17 °C a ne více, kolem plodnic udržovat vlhký vzduch, mírně větrat a blok folií příliš nezakrývat. A světlo by mělo odpovídat teplotě: Čím vyšší teplota, tím větší intenzita světla.

19.3.11 | Jirka

Dobrý den zakoupil jsem si hlívu ústřičnou pro vypěstování v domácnosti. Balík jsem umístil pod igelitový pytel a dospod dal misku s vodou. Asi po čtrnácti dnech vyrazily na třech místech jakési výrůstky podobné květáčkům. Z nich se zdálo, že se klubou malé výrůstky, ale došlo k zastavení, vše začíná hnědnout, jakoby došlo k zasychání. Vše je stále ve vlhku v pytli. Chci se zeptat k čemu došlo, zda je to normální, popřípadě co dál. Děkuji

18.3.11 | RE:Emil Malacka - odpovídá mykolog

Vážený pane Malacka. Je tomu skutečně tak, že doporučená denní dávka hlívy ústřičné je 5 g v syrovém stavu a 500 mg (0,5 g) ve stavu sušeném. Při sušení totiž hlíva ztrácí vodu a sušené hlívy stačí tudíž menší množství.

17.3.11 | Emil Malacka
V odpovědi na dotaz paní Zuzany odpovídá mykolog, že doporučená denní dávka sušené hlívy je 500 mg nebo 5 gramů čerstvé. Nespletl se mykolog?
16.3.11 | Re: Naďa Lanková - odpovídá mykolog

Dobrý den. Hlívu můžete konzumovat i v syrovém stavu. Raději doporučujeme ji předem omýt.

15.3.11 | Naďa Lanková

Zdar všem milovníkům houbaření a pěstování... Mohu prosím konzumovat hlívu ústřičnou v syrovém stavu? Mám ji umýt? Díky předem za radu

14.3.11 | Re:Zuzana - odpovídá mykolog

Dobrý den, denní doporučená dávka při prevenci je cca 500 mg sušené hlívy denně (poměr 1:10 k hlívě čerstvé), při příznacích chřipky nebo nachlazení doporučujeme zvýšit dávkování na dvojnásobek. Plodnice z pěstírny mají stejnou strukturu a stejné množství účinných látek jako plodnice vyrostlé v přírodě. Na rozdíl od nich jsou vyrostlé na substrátech o známém složení a nemohou být zasaženy spady znečistěného ovzduší. (výfukové plyny, emise průmyslových závodů).

13.3.11 | Zuzana
Dobrý den, zajímalo by mne, jaké množství čerstvé hlívy a jak často by jste doporučili konzumovat k preventivním / léčebným účinkům a zda-li a jaký je rozdíl obsahu účinných látek z hub z pěstírena z volné přírody. Děkuji.
21.2.11 | Re: Monika - odpovídá mykolog

Pokud chcete sama pěstovat hlívu v bytě, musíte si sama vyrobit substrát a pro růst houby v bytě vytvořit odpovídající podmínky. Musíte ale zakoupit energetické slaměné pelety, které budou substrátem pro hlívu.. Dodává je firma Atea v Chrášťanech a k tomu zakoupíte v některém obchodním domě sadbu na kolíčkách. Do většího průhledného mikroténového sáčku nalijete 2 litry vřelé vody a do ni pak nasypete 1 kg těchto pelet. Sáček zavážete a necháte vzniklý substrát zchladnout. Příští den po straně sáčku vsuneme do rovnoměrně vytvořených malých otvorů po jednom z 5-6 kolíčků sadby a necháme podhoubí 30 dnů prorůstat v teple (20-24 C). Po této době je celý sáček prorostlý bílým podhoubím. Potom si připravíme umělohmotný průhledný kontejner s víkem (používá se na skladování hraček, či špinavého prádla), který je k dostání v Hornbachu či jiných obchodních domech. Na dno kontejneru dáte několik vrstev látky a silně ji zvlhčíte vodou a na něj položíme sáčky a zaklopíme víkem. Je dobré nechat v kontejneru malý otvor na větrání. Aby se vytvořily plodnice hlívy, je třeba zajistit osvětlení, zvýšenou relativní vlhkost a mírnou výměnu vzduchu mezi kontejnerem a místností. Hlíva plodní nejlépe v teplotě 8-15 C. Celý návod byl zpracován na DVD pro Univerzitu 3 Věku na Provozně ekonomické fakultě na České zemědělské univerzitě v Suchdole

17.2.11 | Monika
Dobrý den, chci se zeptat, zda se může pěstovat hlíva i na slámě v bytě a nebo jako žampiony přímo v balu ve kterém se koupí sadba? Jsem po darování kostních štěpů ( již po druhé) a dost mne tentokrát tato operace zničila, za necelý rok jsem již spolikala 11 antibiotik a tělo se stále pere s nějakými bakteriemi, či viry . Dokonce jsem prodělala dost ošklivý zánět močových cest. Do této doby jsem nijak nemarodila a mám dojem že za 37let jsem do operace snad nesnědla tolik prášků. Kdo mne zná ví , že neberu nic ani na bolesti a teplotu jsem snad neměla za posledních 10 let .Proto hledám cokoliv, co by pomohlo. Myslím, že je hlíva velmi blahodárná, ovšem v zahradě nemohu hlívu pěstovat. Děkuji předem za odověď.
14.2.11 | Re: Eva - odpovídá mykolog

Tak především první krok - dosažení kolonizace dřeva houbou, se Vám podařilo. S umístěním špalků do zahrady nepospíchejte. Pokud by jste to nyní učinila, podhoubí nezmrzne, ale houby se neobjeví. Ty vyžadují teplotu 8-17 C. Takže až koncem března je přesaďte a houby se určitě do dubna objeví.

10.2.11 | eva

Dobry den, nechala jsem celou zimu naockovane spalky venku v jame, zakryte igelitem a drevostriskou, ted jsou krasne bile, cele prorostle. Chtela bych je odkryt a cast ( 2/3 ?) nechat nad povrchem zeme, mam ale obavy, aby mi ta nadhera nenamrzla. Budte tak laskavi a napiste mi, v jakem obdobi mohu tuto operaci provest. Dekuji Eva

8.2.11 | Re: Donovalová

Dobrý den paní Donovalová. Sadbu na hlívu můžete sehnat na www.jedlehouby.cz

7.2.11 | Donovalová

Kde sehnat sadbu na hlívu ústřičnou?

6.2.11 | Re: Aneta - odpovídá mykolog

Virus HSV-2 (HHV-2), jinak též genitální herpes, je původcem genitálních oparů. Jde o sexuálně přenosnou nemoc a u infikovaných se opary objevují na žaludu penisu, stydkých pyscích či kolem řitního otvoru. Větší výskyt je u žen. Dnes se HSV-2 infekce se rychle šíří mezi mladými muži i ženami do 30 let.Genitálnímu oparu se lze vyhnout vyvarováním sexuálního styku s nakaženou osobou, která má aktivní oparovou infekci a používáním kondomu. Neexistuje zatím specifický lék na tyto opary. Dosud používané antivirové léky potlačují propuknutí a zkracují délku trvání aktivního tvoření viru a jeho příznaků (např. acyclovir valacyclovir a famcyclovir). To, že se opary vrací, je způsobeno buď drážděním skrytě infikovaných nervů, ale i užíváním drog a nebo léků potlačujících imunitu, dobře prokazatelný je vliv ultrafialového záření, stresu, hormonálních změn různého druhu - např. v souvislosti s menstruací, apod. Zvláštním způsobem přenosu může být nákaza sebe sama, kdy dojde k zanesení viru z prvotní infekce do jinak postižené kůže, např. ekzémem. Z potravních doplňků lze podpůrně použít čistý prášek z hlívy ústřičné v kapslích. Jelikož aktivuje přímo buňky imunitního systému, nemůže nastat problém rezistence, tak častý u antibiotik. Zdá se, že je účinnější vyšší dávkování 2x 2 želatinové kapsle Hlívy ústřičné. Pozorovali jsme při něm lepší klinický efekt než při dávkování 2 x 1 kapsli denně. Pro posílení funkce imunitního systému nebyla zatím vědecky stanovena doporučená denní dávka. Zvláště dlouhodobé a opakované infekce však vedou mimo jiné k vyčerpání imunitního systému. Hlíva obsahuje koncentrované množství přírodních zdraví prospěšných látek, jako terpeny,steroidy,chinony, alkaloidy,enzymy,minerální látky,polysacharidy,fosfolipidy,lipoproteiny,kyselinu folovou,peptidy glykogen, vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, D, C, K, proteiny, steroly a řadu prvků (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I), 18 mastných kyselin, aminokyselinya další. Nejvyšší účinnost ve smyslu podpory obranyschopnosti, imunity těla, vykazují beta 1,3/1,6 glukany se stupněm větvení 0,22–0,33 a s vyšší relativní molekulovou hmotností. Tyto přírodní komponenty především ovlivňují buňky zvané makrofágy, tvořící důležitou součást obranného systému našeho organismu. Makrofágy tvoří jakousi první linii v neustálé bitvě o zdraví, kterou v našem těle vede imunitní systém s viry, bakteriemi a toxiny. Betaglukany aktivují činnost makrofágů, které pohlcují a rozkládají infekční organismy. Hlíva ústřičná a má díky svému přírodnímu složení optimální nutriční parametry, jenž ve svém celku podporují také regenerační a reparační pochody v lidském těle.

5.2.11 | Aneta
Dobrý den, existuje prokázaný účinek hlívy ú. ve spojitosti s genitálními opary (pravidelné recidivy)? Děkuji za odpověď.
4.2.11 | Re: Volfík

Pěstování na bloku (pytli substrátu) umístěného v obytné místnosti ve velké plastové nádobě s víkem se osvědčilo. Používají se plastové nádoby na špinavé prádlo, které jsou průhledné. Na dno se dají mokré hadry ze kterých se odpařuje voda nepo lépe vyústí se do nádoby hadice z ulztrazvukového zmlžovače. Nádoba je zakryta ale musí se větrat. Nejlépe je počítačový ventilátor s časováním. Z takto vybaveného zařízení můžete sklízet pěkně vyvinuté plodnice

3.2.11 | Volfík
Koupil jsem sadbu hlívy a pěstoval na slámě. Moje chyba byla v tom, že jsem slámu málo upěchoval,, v pytli se dost rozlezla. Ale hlíva vyrostla, tedy snažila se. V místnosti (chodba) samozřejmě nebyla dostatečná vlhkost a hlíva většinou uschla, i přes zvlhčování. Napadlo mne, že by snad bylo dobrá upěchovaný pylel se sadbou umístit do akvaria s těsně přiléhajícím poklopem. Tam bych snad udržel vhodnou vlhkost. A abych to dotáhl do konce, co místo akvaria použít větší plastovou bednu s víkem Plast je zcela čirý a snad by to tedy nevadilo?
1.2.11 | Re: Sokol Ondřej

Při sušení hlívy ústřičné je vhodné používat teplotu do 40°C, kdy se zachovávají všechny důležité látky. Při použití vyšších teplot může dojít ke snížení léčebného účinku hlívy ústřičné. Jako nejvhodnější metoda pro sušení hlívy ústřičné se jeví lyofilizace - tzv. vakuové vymrazování.

10.1.11 | Sokol Ondrej
Zdravim.Chtel bych se zeptat zda ma tepelne spracovani hlivy ustricne vliv na lecive ucinky teto houby.Dekuji.
4.1.11 | RE: Renata - Odpovídá mykolog

Aby jste uspela s pestovanim drevnich hub, musite pouzit dřevo listnatych stromu pokacene v zime. Nikdy nepouzivejte drevo, ktere bylo pokacene pred lety. Po naockovani se doporucuje drevo zabalit do folie a chranit jej tak pred vysychanim. Po 3 mesicich obrusta drevo bilou plicni coz je podhoubi houby. Jakmile poroste podhoubi po celem povrchu kmene, ulozime jej do puty tak, ze je spalek z poloviny zahraban do zeme. Spalek umistime do stina a vlhka. Pokud houby nerostou muze byt oproblem v tom, ze drevo vyschlo a podhoubi jej nemohlo prorust. Druhou pricinou je, ze teploty jsou natolik vysoke, ze plodnice nemohou vyrust. Optimum teploty pro hlivu je 13-20 C. Mnoho dalsich pestitelskych uspechu Ivan Jablonsky

1.1.11 | Renata
Dobry den, potrebovala bych poradit s pestovanim hlivy ustricne. Zakoupila sem si sadbu ve forme napustenych kolicku. (chtela bych taky rict ze ziji v jizni caroline v USA), vyvrtala sem dirky do kmene listnateho stromu a nechala sem to venku asi 3 mesice venku, mame tu teplo a vlhko. ale nic se nedelo, tak kdyz nastalo venku chladno tak sem to dala domu v pruhlednem igelitovem pytli. Kmen se obalil zespudu bilou plisni a tak trosku i na bokach ale jinak se nic nedeje, ja to pravidelne zalevam takze kmen je relativne vlhky. Zacala sem na zacatku zari a je zacatek ledna a porad se nic nedeje. Prosim poradte mi jestli sem udelala v postupu pestovani nejakou chybu. Prosim poradte mi take do jakeho kmene stromu je sadba nejlepe vhodna. ( such kmen, stary, cerstvy nebo jaky?)Velice dekuji za odpoved.
18.12.10 | Re: Andrea Svobodová - odpovídá mykolog

Vámi popsané příznaky mohou souviset s pročišťováním organizmu. Hlíva ústřičná neobsahuje látky, které by vyvolávaly nežádoucí alergické reakce či negativní účinky. A jelikož aktivuje přímo buňky imunitního systému, nemůže nastat problém rezistence, tak častý u antibiotik. Zdá se, že je účinnější vyšší dávkování 2x 2 želatinové kapsle Hlívy ústřičné. Pozorovali jsme při něm lepší klinický efekt než při dávkování 2 x 1 kapsli denně. Pro zvýšení funkce imunitního systému nebyla zatím vědecky stanovena doporučená denní dávka. Zvláště dlouhodobé a opakované infekce vedou mimo jiné k vyčerpání imunitního systému.

Hlíva obsahuje koncentrované množství přírodních zdraví prospěšných látek, jako terpeny,steroidy,chinony, alkaloidy,enzymy,minerální látky,polysacharidy,fosfolipidy,lipoproteiny,kyselinu folovou,peptidy glykogen, vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, D, C, K, proteiny, steroly a řadu prvků (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I), 18 mastných kyselin, aminokyselinya další. Nejvyšší účinnost ve smyslu podpory obranyschopnosti, imunity těla, vykazují beta 1,3/1,6 glukany se stupněm větvení 0,22–0,33 a s vyšší relativní molekulovou hmotností. Do této skupiny patří beta glukan izolovaný z hlívy ústřičné, stupeň větvení je 0,25.

Beta glukan izolovaný z této houby má výrozný imunomodulační účinek. Betaglukany především ovlivňují buňky zvané makrofágy, tvořící důležitou součást obranného systému našeho organismu. Makrofágy tvoří jakousi první linii v neustálé bitvě o zdraví, kterou v našem těle vede imunitní systém s viry, bakteriemi a toxiny. Betaglukany aktivují činnost makrofágů, které pohlcují a rozkládají infekční organismy a také nádorové buňky. Hlíva ústřičná a má díky svému přírodnímu složení optimální nutriční parametry, jenž ve svém celku podporují regenerační a reparační pochody v lidském těle.

16.12.10 | Andrea Svobodová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné, že po začátku užívání tablet z hlívy ústřičné, se začne organisumus nějak čistit a jsou vedlejší příznaky například pokašlávání (vykašlávání hlenu) a pod. Děkuji za odpověď. Andrea S.
10.12.10 | Re: lida - odpovídá mykolog

Vysoký obsah houbové vlákniny příznivě působí na peristaltiku střev. Popis Vašich obtíží napovídá, že máte funkční onemocnění střev, takzvaný dráživý tračník, případně též onemocnění žlučníku (bývá to při chronickém zánětu žlučníku u žlučníkových kamenů, nebo též u části pacientů po operaci žlučníku). Proto doporučuji při Vašich obtížích s průjmy jíst opatrně netučná jídla v menším množství vícekrát denně. Požití velkého množství tučného jídla má za následek, že se tuk bez dostatečného množství žluči ve střevě nenatráví a vzniká průjem s nepříjemně páchnoucí stolicí. Strava by proto měla mít šetřící charakter, ale zároveň pestrá, jak výběrem potravin, tak jejich úpravou. Zároveň by bylo vhodné přidat do stravy i doplňky stravy obsahující probiotické bakterie a preparát Espumisan. Budou-li funkční zažívací obtíže zmírněny, lze zkusit znovu nasadit hlívu, nejprve v nižší dávce, např.1x denně v poledne. Následně, podle snášení, by se dávka mohla zvýšit na obvyklých 2x 1 cps denně. Hlíva ústřičná v čistém prášku (Pleurotus ostreatus)je kvalitní 100% přírodní houbový přípravek bez příměsí. Napomáhá zlepšovat metabolizmus a regenerovat vnitřní orgány. Kromě Pleuranu se v hlívě vyskytuje mnoho dalších zdraví prospěšných látek: kyselina listová (podporuje růst buněk), minerální látky s obsahem prvků: jód, selen, zinek, draslík, fosfor, bór,sodík, železo.Nezanedbatelný je obsah vitamínů, bílkovin a vlákniny, která odstraňuje z těla usazené škodlivé reziduální látky. Prospěšnost těchto látek byla doložena vědeckými pracemi v řadě renomovaných zahraničních vědeckých časopisů (např. International Journal of Immunotherapy,Proc Soc Exp Biol Med,Medical University of South Karolina a FEMS Immunol Med Microbiol aj.).

7.12.10 | lida
Začala jsem s hlívou s rakytníkem a měla jsem neskutečné problémy s peristaltikou - nadýmání, nucení na stolici - napište mi prosím, jestli jsou popsány takovéto účinky hlívy. Děkuji - asi ji nemůžu....L
24.11.10 | Re: Renata - odpovídá mykolog

Žluč slouží k emulgaci tuků. Žlučník slouží v těle jako rezervoár pro žluč produkovanou játrech. Umožňuje uskladnit větší množství žluče a při příjmu tučné potravy ji uvolnit a tuky natrávit. Bez žlučníku člověk tuto schopnost ztrácí. Žluč se zachovaným žlučovodem odtéká z jater v malém množství neustále, ale nemůže reagovat nárazově na náhlý vysoký příjem tuků. Proto doporučuji při Vašich obtížích s průjmy jíst opatrně netučná jídla v menším množství vícekrát denně. Požití velkého množství tučného jídla má za následek, že se tuk bez dostatečného množství žluči ve střevě nenatráví a vzniká průjem s nepříjemně páchnoucí stolicí. Strava by proto měla mít šetřící charakter, ale zároveň pestrá, jak výběrem potravin, tak jejich úpravou. Výběrem netučných potravin a omezením množství tuků snižujeme celkové množství tuků na 60g/den. Povolené množství tuku ( másla nebo kvalitního oleje),nejlépe do 10 g na porci, přidáváme až do hotových pokrmů. Pokrmy nesmažíme, ani není vhodné grilování, protože dochází k přepalování tuků a vzniku dráždivých látek. Pro pacienty dlouhodobými obtížemi po operaci žlučníku, i pro ty, kdo mají nemocná játra či slinivku, lze hlívu ústřičnou doporučit jako součást komplexní životosprávy. Napomáhá zlepšovat metabolizmus a regenerovat vnitřní orgány. Hlíva ústřičná je přírodním zdrojem minerálů a vitamínů. Obsahuje vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (niacin), B6 a B7 (biotin), B9 (kyselina listová/folová), C, D2, K, P (bioflavonoidy), stopové prvky selen, zinek, bor, jod, 8 aminokyselin, kvalitní proteiny, nenasycené mastné kyseliny (kyseliny linolenová, olejová), vlákninu. Důležité pro imunitní systém těla jsou beta 1,3-D glukany, jejichž výtěžnost je až 50%. Obsahuje také mevinolin, přírodní zdroj statinu (lovastatin), v současnosti nejúčinnější látku snižující vysoké hladiny cholesterolu. Je třeba vyzdvihnout schopnost hlívy ústřičné snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, aniž by se snižovala hladina inzulinu. To není zanedbatelné u lidí s poruchami metabolizmu cukrů a tuků.

22.11.10 | Renata
Dobrý den,po laparoskopické operaci žlučníku trpím již 13 let průjmy. Žádná dieta mi tento problém nijak neřeší. Při kolonoskopickém vyšetření bylo zjištěno, že trpím nadbytečnou tvorbou kyseliny žlučové a ta tyto průjmy prý způsobuje. Žádný lék na tento problém prý není. Řešil by mi tento problém nějaký bylinný přípravek s hlívou ústřičnou,když je hlíva jakýsi všelék? Děkuji za odpověď.
3.11.10 | Tereza
Dobry den, koupila jsem si Hlivu ustricnou forte (Walmark)- extrakt 16:1..4800 mg/1 tableta- coz je denni davka. Obsahuje navic selen a zinek. Zajimalo by me, jestli to byla dobra volba? Predem dekuji za odpoved.
3.11.10 | RE: Tereza

Dobrý den, jako účinný výrobek vám doporučujeme HLÍVU ÚSTŘIČNOU se 100% RAKYTNÍKOVÝM OLEJEM od TEREZIA COMPANY, která je jediným výrobkem na trhu bez chemických příměsí a s deklarovaným obsahem účinné látky beta glukanů pro posílení vaší imunity. Výrobek má zesílený účinek a obsahuje celou řadu minerálů, vitaminů, omega nenasycené mastné kyseliny a také vlákninu.

28.10.10 | Jana Rusová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu dávat hlívu, konkr.tablety Apricarc, také psovi - labrador, 10 let, 43 kg a v jakém množství. Děkuji za odpověď.
13.10.10 | RE: Petra

Hlívu ústřičnou v tabletách nedoporučujeme užívat vzhledem k tomu, že výrobci tablet užívají při výrobě přidatné látky a chemické přímesi, které mohou mít vedlejší účinky a pouze zlevňují výrobek. Doporučujeme vám užívat výrobky, které obsahují 100% čistou hlívu ústřičnou bez příměsí v kapslích. Tyto výrobky můžete užívat bez omezení při kojení i v průběhu těhotenství bez známky vedlejších účinků. Tyto 100% přírodní výrobky jsou dostupné na www.hlivaustricna.cz

6.10.10 | Petra
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu hlívu užívat (tabl.) ev. pojídat (tepelně upravenou), když kojím. Děkuji za odpověď.
30.8.10 | Re: Gabca

Pokud hlívu konzumujete jako pochoutku, můžete jí vařit, smažit, mixovat.... V momentě, když jí chcete využií pro její cenné obsahové látky, používejte jí čerstvou (mixovanou, krájenou...) do pomazánek, salátů.... nebo sušenou do 40 °C.

25.8.10 | Gabca
Dobrý den, vypěstovali jsme si hlívu a dívala jsem se na pár receptů. Zajímalo by mě, jestli vařením v polévce či smažením neztratí vetšinu svých prospěšných látek a účinků a jak nejlépe ji připravovat, aby toho ztratila co nejméně. Děkuji
22.8.10 | Re: Subert Milan - Odpovídá mykolog

Substrát v balících na upravené sláme prorostlý podhoubím hlívy zakoupíte v obchodních domech OBI, Hornbach a jiné. Podobně můžete zakoupit kolíčkovou sadbu hlívy, kterou zaočkujete do špalků čerstvého dřeva pokáceného v době vegetačního klidu (3 týdny po pokácení).

21.8.10 | Subert Milan
dobrý den, chci se zeptat, je možné zakoupit přímo substrát nebo je nutné koupit pouze podhoubí a tím infikovat špalky? je možné tuto houbu pěstovat ve sklepě bez přístupu světla? děkuji za odpověd
8.5.10 | RE: Libor - Odpovídá mykolog

Plodnice hlívy jsou v syrovém stavu poměrne tuhé. Proto doporučuji jejich tepelnou úpravu. Klobouky jsou i po úprave mekcí než trene.

5.5.10 | Libor
Dobrý den, rád bych se dozvěděl, zdali je vhodná konzumace hlívy ústřičné v syrovém neupraveném stavu. Děkuji.
21.4.10 | RE: jindriška - Odpovídá mykolog

Máte asi na mysli zakoupený substrát a ne sadbu (používanou na ockování substrátu). Dále nebylo uvedeno o jakou houbu se jedná (hlíva nebo žampión).Na substrátu hlívy se vyvíjí plodnice nepravidelne po dobu 8-10 týdnu, pokud substrát udržujete v dobre vetraném a osvetleném prostoru, kde udržujete vyšší relativní vlhkost. U žampiónu se plodnice objevují v tak zvaných skliznových vlnách po týdnu. Žampiónovou kulturu mužete sklízet 4 nanejvýše 5 týdnu, kdy kultura zacíná zpravidla trpet ruznými chorobami.

18.4.10 | jindřiška
kolikrát je sklizen z jedné koupené sadby?
12.1.10 | RE: Michal Chamula - Odpovídá mykolog

Pro ockování substrátu (drevo, sláma, pelety ze dreva ci slámy) mužete koupit kolíckovou sadbu hlívy ve všech zahrádkárských oddeleních specializovaných obchodních domu (Hornbach, OBI) nebo Garten centrech. V zahrádkárských prodejnách mužete mimo jiné zakoupit i zrnitou sadbu vhodnejší pro pestování na sláme.

10.1.10 | Michal Chamula
Dobrý den kde se dá koupit (semeno.podhoubí,já nevim jak to nazvat) děkuji a přeji pěkný den.
10.1.10 | RE:Radka Strahalová - Odpovídá mykolog

Sušenou hlívu doporucuji pred úpravou varením namocit do vlažné vody na 2hodiny. Potom se upravuje stejne jako houby cerstvé

6.1.10 | Radka Strahalová
Dobrý den, koupila jsem sušenou hlívu ústřičnou. Na obalu je napsáno, že je třeba tepelně upravit. Nikde jsem však nevyčetla, jak dlouho je třeba jí vařit nebo dusit. Můžu požádat o radu, jak dlouho hlívu vařit či dusit, aby byla hotová? Děkuji za radu. Radka Strahalová
9.12.09 | RE: jana stachová - Odpovídá mykolog

prosím, zašlete fotografii na vegi@vegi.cz

7.12.09 | jana stachová
dobrý den, prosím o radu. doma na pokácných spalcích určených k topení nám začala asi růst hlíva ústřičná, potřebovala bych to někým potvrdit, prosím poraďte. díky stachová
7.12.09 | RE: Tomáš Fuk - Odpovídá mykolog

Hlíva ústricná není prísne parazitická houba. Proto nedoporucuji ockovat jejím podhoubím živé stromy. Jsou známy prípady, kdy roste hlíva vyjímecne na stromech težce poškozených požárem.

6.12.09 | Tomáš Fuk

poroste hlíva ústřičná aj když se sadba navrtá do rostoucího stromu

27.11.09 | TEREZIA COMPANY

Pro dospelé se hodí kapsle se sušenou hlívou, ale pro deti existuje sirup Hlívácek, který seženete v lékárnách nebo na internetu. Hlívu mohou již malé deti, které umí polykat. Sirup se totiž muže pridávat do jogurtu, presnídávek apod.

26.11.09 | Dagmar
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,od kdy můžou konzumovat hlívu děti? Mám 2-letou dcerku. Děkuji .
19.10.09 | Milada skypalová
MILÍ PŘÁTELÉ. MINULÝ ROK JSME NIKDO Z RODINY NEMARODILI. DÍKY TÉTO HOUBĚ. JE TO ZÁZRAK PŘÍRODY!!!!!!!!!!!!!!!
25.6.16 | Jirka Záhorský
"Zasadili" jsme HÚ metodou tří kroků. Nyní se na řezu objevila zelená plíseň. Pokud ořízneme konec špalku, zbavímese plísně nebo je to konec nadějí na úrodu?
15.7.16 | Jirka Záhorský
Dobrý den. Děkuji moc za odpověď. Teď budu napjatě pozorovat, co se stane v příštích dnech a měsících. Jirka Z.
Made by: Smarcoms web services s.r.o.